بازی های ویدیویی برتر تاریخ به انتخاب وفا مدیا : بخش اول

بازی های ویدیویی برتر تاریخ به انتخاب وفا مدیا : بخش اول

 

اتومبیل‌دزدی بزرگ: سن آندریاس (به انگلیسی: Grand Theft Auto: San Andreas) یک بازی ویدئویی غیرخطی در سبک اکشن-ماجراجویی و جهان باز از مجموعه بازی‌های اتومبیل‌دزدی بزرگ است که توسط راک‌استار نورث توسعه یافته و به وسیلهٔ راک‌استار گیمز منتشر شده‌است. اتومبیل‌دزدی بزرگ: سن آندریاس پنجمین بازی اصلی از سری بازی‌های اتومبیل‌دزدی بزرگ به‌شمار می‌رود. این بازی ابتدا در ۲۶ اکتبر ۲۰۰۴ برای کنسول پلی‌استیشن ۲ سپس در ششم ژوئن ۲۰۰۵ برای اکس‌باکس و مایکروسافت ویندوز و بعد از آن در نوامبر ۲۰۱۰ برای مک‌اواس منتشر شد

 

بازی های ویدیویی برتر تاریخ به انتخاب وفا مدیا : بخش اول

 

رد دد ردمپشن ۲ (انگلیسی: Red Dead Redemption 2) (کوتاه شده: RDR2) یک بازی ویدئویی اکشن-ماجراجویی در سال ۲۰۱۸ است که توسط راک‌استار گیمز توسعه و منتشر شده‌است. این بازی سومین نسخه از سری رد دد است و پیش‌درآمد بازی رد دد ریدمپشن در سال ۲۰۱۰ است. رد دد ردمپشن ۲ در جوایز بازی سال ۲۰۱۸ در هشت رشته نامزد شد و توانست چهار جایزه شامل بهترین موسیقی و روایت داستانی را برنده شود. داستان رد دد ردمپشن ۲ وقایع پیش از نسخه اول این بازی را در بر می‌گیرد. بازی در سال ۱۸۹۹ رخ می‌دهد و داستان یکی از گروه‌های یاغی از غرب وحشی که گروه وندر لیند نام دارد را روایت می‌کند و بازیکن در نقش یکی از اعضای این گنگ به نام آرتور مورگان و در ادامه جان مارستون را بازی می‌کند. این بازی در متاکریتیک و دیگر سایت‌ها، نمرات بسیار بالایی به دست آورد و به دلیل جزئیات، گرافیک و داستان‌پردازی بسیار خوب، به متاکریتیک ۹۷ روی ایکس باکس وان و پلی‌استیشن ۴، و روی مایکروسافت‌ویندوز به متای ۹۳ دست پیدا کرد‌. همچنین این بازی با فروش۵۷ میلیون نسخه ۷اُمین بازی پر فروش تاریخ است.

.

بازی های ویدیویی برتر تاریخ به انتخاب وفا مدیا : بخش اول

 

اتومبیل‌دزدی بزرگ ۵ یا سرقت بزرگ اتومبیل ۵ (انگلیسی: Grand Theft Auto V) یک بازی ویدئویی اکشن-ماجراجویی است که توسط راک‌استار نورث توسعه یافته و در سال ۲۰۱۳ به‌وسیلهٔ راک‌استار گیمز عرضه شده‌است. این بازی بعد از اتومبیل‌دزدی بزرگ ۴ (۲۰۰۸) هفتمین مدخل اصلی در مجموعهٔ اتومبیل‌دزدی بزرگ به‌شمار می‌رود. داستان این بازی در ایالت داستانی سن آندریاس که بر اساس جنوب کالیفرنیا ساخته شده‌است، جریان دارد. بخش تک‌نفره بازی به داستان سه پروتاگونیست اصلی داستان می‌پردازد؛ سارق بازنشستهٔ بانک مایکل دی سانتا، گانگستر خیابانی فرانکلین کلینتون و فروشندهٔ مواد مخدر و قاچاقچی اسلحه، ترور فیلیپس. این سه نفر درحالی که تحت فشار یک سازمان فاسد دولتی و جنایتکاران قدرتمند قرار دارند، در حال تلاش برای ارتکاب سرقت هستند. طراحی جهان باز این بازی بازیکنان را قادر می‌سازد تا آزادانه در حومهٔ باز سن آندریاس و شهر داستانی لوس سانتوس که بر اساس لس آنجلس ساخته شده‌است، گشت‌وگذار کنند.

 

بازی های ویدیویی برتر تاریخ به انتخاب وفا مدیا : بخش اول

 

اتومبیل‌دزدی بزرگ ۴ (به انگلیسی: Grand Theft Auto IV) یک بازی ویدئویی اکشن-ماجراجویی است که راک‌استار نورث آن را توسعه داده و راک‌استار گیمز منتشر کرده‌است. این عنوان ششمین قسمت اصلی پس از اتومبیل‌دزدی بزرگ: سن آندریاس و در مجموع یازدهمین بازی در مجموعه اتومبیل‌دزدی بزرگ است که در سال ۲۰۰۸ منتشر شد. داستان بازی، ماجراهای یک کهنه سرباز از اروپای شرقی به نام نیکو بلیک را روایت می‌کند. او در شهر خیالی لیبرتی سیتی که بر اساس شهر نیویورک طراحی شده، درحالی که تحت فشار تبهکاران صاحب نامی قرار گرفته، در تلاش است تا از گذشته‌اش فاصله بگیرد. طراحی جهان باز بازی به بازیکنان اجازه می‌دهد آزادانه در شهر لیبرتی متشکل از سه جزیره اصلی و ایالت همسایه آن آلدرنی که از نیوجرسی الگوبرداری شده‌است، کاوش کنند.

بازی از نمای سوم شخص و جهان آن به صورت پیاده یا با وسایل نقلیه کنترل می‌شود. در تمام حالت تک نفره، بازیکنان نیکو بلیک را کنترل می‌کنند. یک حالت چند نفره آنلاین نیز در بازی گنجانده شده‌است که به حداکثر ۳۲ بازیکن این امکان را می‌دهد در نقش‌های مشارکتی یا رقابتی در همان فضای بازی تک نفره بازی کنند. بعدها دو بسته الحاقی برای بازی منتشر شد، گمشده و نفرین‌شده و حکایت گی تونی که داستان شخصیت‌های جدیدی را در همان خط داستانی اصلی بازی دنبال می‌کنند.

 

بازی های ویدیویی برتر تاریخ به انتخاب وفا مدیا : بخش اول

 

ال.ای. نوآر یا لس‌آنجلس سیاه (به انگلیسی: L.A. Noire) نام یک بازی ویدئویی به سبک اکشن-ماجراجویی، نئو-نوآر و کارآگاهی است که در سال ۲۰۱۱ توسط شرکت استرالیایی تیم بوندی[الف] توسعه یافته و بوسیلهٔ راک‌استار گیمز در ۱۷ مه ۲۰۱۱، برای کنسول‌های پلی‌استیشن ۳ و اکس‌باکس ۳۶۰ منتشر شده‌است. نسخه مایکروسافت ویندوز این بازی در ۸ نوامبر ۲۰۱۱ عرضه شد؛ و همچنین راکستار بار دیگر بازی را برای کنسول‌های نینتندو سوئیچ، اکس‌باکس وان و پلی‌استیشن ۴ در تاریخ ۱۴ نوامبر ۲۰۱۷ عرضه کرد. ساخت این بازی از سال ۲۰۰۶ میلادی تا ۲۰۱۱ میلادی به طول انجامید. لس‌آنجلس سیاه در سال ۱۹۴۷ و شهر لس آنجلس رخ می‌دهد و بازیکن را در نقش یک مأمور اداره پلیس لس‌آنجلس به چالش می‌کشد که وظیفه دارد تا تعدادی پرونده را در پنج دسته حل کند. بازیکنان باید محل جرم را برای پیدا کردن سرنخ‌ها جستجو کنند، از مظنونان بازجویی کنند، و به پیگیری پرونده مشغول شوند. موفقیت بازیکن در این فعالیت‌ها روی میزان پیشرفتش در فاش کردن داستان هر پرونده تأثیر می‌گذارد.