جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی : بخش دوم 27 اردیبهشت 1402

جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی : بخش دوم 27 اردیبهشت 1402

 

مایکروسافت ویجت هوش مصنوعی بینگ را عرضه کرد : صد روز پس از اضافه شدن هوش مصنوعی به موتور جست‌وجوی بینگ و چند به‌روزرسانی، شرکت مایکروسافت ویجت چت‌بات هوش مصنوعی بینگ را برای صفحه نمایش گوشی‌های iOS و اندروید عرضه کرد.ه گزارش پیوست، بینگ جدید که به تازگی استفاده از آن برای همه آزاد شد به لطف مدل زبانی GPT-4 به یکی از بهترین چت‌بات‌های هوش مصنوعی تبدیل شده است و با چت‌بات بارد از شرکت گوگل رقابت می‌کند.

براساس یک پست وبلاگی که روز سه شنبه از سوی مایکروسافت منتشر شد، ویجت بینگ جدید که پیشتر به صورت یک اپلیکیشن و نسخه وب قابل دسترسی بود برای کاربران عرضه می‌شود. همچنین طبق اعلام مایکروسافت کیبورد SwiftKey که پیشتر به هوش مصنوعی مجهز شده بود، از این پس متنی را طبق پارامتر‌های پیشنهادی شمانه تنها موضوع بلکه لحن، فرمت و طول آن را پیش‌نویس می‌کند.

افزون بر این چت‌ به دیگر زبان‌های غیرانگلیسی نیز بهبود یافته و می‌توانید مکالمه با هوش مصنوعی را بین دستگاه موبایل و دسکتاپ خود به صورت پیوسته ادامه دهید.

آموزش اضافه کردن ویجت هوش مصنوعی بینگ به گوشی اندروید ۱- اپلیکیشن Bing Chat را دانلود کنید ۲- صفحه هوم گوشی را لمس کنید و تا زمانی که تصویر به عقب برود نگه دارید ۳- بخش ویجت‌ها (Widgets) را لمس کنید ۴- در لیست پیش رو به دنبال ویجت Bing AI بگردید ۵- ویجت را لمس کرده و نگه دارید ۶- سپس ویجت را به همان قسمتی که می‌خواهید در صفحه اصلی منتقل کنید

آموزش اضافه کردن ویجت هوش مصنوعی بینگ به آیفون ۱- اپلیکیشن Bing Chat را دانلود کنید ۲- صفحه هوم گوشی را لمس کرده و تا زمانی که اپلیکیشن‌ها به لرزه دربیایند نگه دارید ۳- روی دکمه افزودن (+) در گوشه بالا سمت چپ بزنید ۴- ویجت Bing AI را انتخاب کنید ۵- ابعاد ویجت را مشخص کنید ۶- روی افزودن ویجت (Add Widget) ضربه را بزنید در حال حاضر و با حذف محدودیت بینگ می توانید به رایگان از این ابزار هوش مصنوعی برای تولید متن، عکس و پرسش و پاسخ استفاده کنید.

 

هوش‌مصنوعی گوگل

 

برای جدیدترین مدل هوش‌مصنوعی گوگل پنج برابر نسل قبلی داده متنی به کار رفته است : برای آموزش جدید‌ترین مدل هوش مصنوعی گوگل پنج برابر داده بیشتری نسبت به نسل قبلی استفاده شده است. در نتیجه این مدل زبانی بزرگ مهارت و قابلیت بیشتری در کدنویسی، ریاضی و وظایف خلاق دارد. مدل‌های زبانی بزرگ که هسته هوشمند چت‌بات‌ها را تشکیل می‌دهند با تجزیه و تحلیل حجم زیادی اطلاعات، متونی انسان‌مانند تولید می‌کنند. این مدل‌های زبانی در واقع از طریق مقایسه و پیش‌بینی، محتوای خود را تولید می‌کنند و هرچه داده‌های آموزشی آنها بیشتر باشد، بازدهی بیشتری هم دارند. مستندات داخلی گوگل که به رویت CNBC رسیده نشان می‌دهد PaLM2، جدیدترین مدل بزرگ زبانی (LLM) گوگل که هفته گذشته و در مراسم گوگل IO 2023 معرفی شد با ۳.۶ هزار میلیارد توکن آموزش دیده است. توکن به معنی زنجیره‌‌ای از کلمات است و پایه و اساس آموزش LLMها محسوب می‌شود. مدل‌های زبانی براساس همین توکن‌ها کلمه بعدی جملات را پیش‌بینی می‌کنند.

نسخه قبلی PaLM که در سال ۲۰۲۲ منتشر شد با ۷۸۰ میلیارد توکن آموزش دیده بود. با وجود اشتیاق گوگل در به رخ کشیدن قدرت هوش مصنوعی و کاربرد آن در جست‌وجو، ایمیل، پردازش کلمات و صفحات گسترده، این شرکت، اطلاعاتی در مورد مقیاس و جزئیات داده‌های آموزشی ارائه نکرده است. اوپن‌ای آی، سازنده ChatGTP که از پشتوانه مایکروسافت برخودار است نیز اینگونه اطلاعات GPT-4، تازه‌ترین مدل زبانی خود را مخفی نگه داشته است. به گفته آنها افشا نکردن اطلاعات، به دلیل ماهیت رقابتی این صنعت است. گوگل و اوپن‌ای‌آی هر دو برای جذب مخاطبانی که چت‌بات را به موتورهای جست‌وجو ترجیح می‌دهند با یکدیگر در رقابت هستند. ChatGPT با جذب ۱۰ میلیون کاربر فعال تنها در ۴۰ روز رکورد شکنی کرده است. اما رقابت هوش مصنوعی به حدی داغ شده است که جامعه تحقیقاتی خواستار شفافیت بیشتری در همین باره است.

گوگل پس از رونمایی از PaLM2 گفت:« این مدل کوچکتر از LLMهای قبلی است و از آنجایی که تکنولوژی این شرکت وظایف پیچیده‌تری را انجام می‌دهد و در عین حال بازدهی بیشتری دارد و این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است.» براساس مستندات داخلی گوگل، PaLM2 براساس ۳۴۰ میلیارد پارامتر آموزش دیده که نشان دهنده پیچیدگی این مدل است. اولین PaLM براساس ۵۴۰ میلیارد پارامتر آموزش دیده بود. گوگل در یک پست وبلاگی درمورد PaLM2 گفت که این مدل از «تکنیک جدیدی» به نام «پیمایش رایانش‌-بهینه» (Compute-optimal scaling) استفاده می‌کند و در نتیجه بازدهی بیشتر و عملکرد کلی بهتری دارد که شامل استنباط سریع‌تر، به کاربردن پارامترهای کمتر و هزینه پایین خواهد بود. گوگل در مراسم IO 2023 گزارش‌های پیشین مبنی بر آموزش این مدل براساس ۱۰۰ زبان و انجام وظایف متعدد را تایید کرد. این مدل زبانی در حال حاضر برای ۲۵ قابلیت و محصول این شرکت از جمله چت‌بات آزمایشی بارد استفاده می‌شود و در چهار اندازه Gecko، Otter، Bison و Unicorn (به ترتیب از کوچک به بزرگ) قابل دسترسی است.

براساس اطلاعاتی که به صورت عمومی منتشر شده PaLM 2 قدرتمندتر از تمامی مدل‌های موجود فعلی است. متا (فیسبوک سابق) هم در ماه فوریه از مدل زبانی بزرگ LLaMA رونمایی کرد که با ۱.۴ هزار میلیارد توکن آموزش دیده است. آخرین باری که اوپن‌ای‌آی آماری از مقیاس نمونه آموزش ChatGPT ارائه کرد نیز به GPT-3 برمی‌گردد که با حدود ۳۰۰ میلیارد توکن آموزش دیده بود. این شرکت در ماه مارس از GPT-4، جدیدترین مدل زبانی خود، رونمایی کرد که در بسیاری از آزمون‌های حرفه‌ای، عملکردی مشابه انسان دارد. LaMDA، مدل زبانی بزرگ که مختص مکالمه است، دو سال پیش از سوی گوگل معرفی شد. این مدل زبانی با ۱.۵ هزار میلیارد توکن آموزش دیده است. هرچه کاربردهای هوش مصنوعی برای عموم بیشتر می‌شود، جنجال‌های مربوط به تکنولوژی زیرساختی آن نیز افزایش می‌یابد. المهدی المحمدی، محقق ارشد تحقیقات گوگل، در ماه فوریه و به دلیل نبود شفافیت کافی از این شرکت جدا شد. سم آلتمن نیز به تازگی در اولین حضورش مقابل کنگره آمریکا با لزوم قوانین بیشتر هوش مصنوعی موافقت کرد.

 

جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی : بخش دوم 27 اردیبهشت 1402

 

ادغام هوش مصنوعی با صفحه جستجوی بایدو : شرکت بایدو، غول فناوری چینی، نسخه داخلی جایگزین چت‌بات هوش مصنوعی «ChatGPT» را در صفحه جستجوی خود ادغام کرد. نسخه بتا چت‌بات «AI Mate»، متعلق به بایدو، مشابه چت‌بات بینگ مایکروسافت بوده و اکنون در موتور جستجوی این شرکت برای برخی کاربران منتخب، قابل مشاهده و استفاده است. این قابلیت، مبتنی بر چت‌بات اختصاصی بایدو، موسوم به «Ernie Bot» طراحی شده و سرویسی مشابه «ChatGPT» است. شرکت یاد شده، از کاربران خواسته است که پس از استفاده سرویس «AI Mate» نظرات خود را برای کمک به بهبود آن ارائه دهند. امروزه همه شرکت‌های فناوری بزرگ درصدد ادغام هوش مصنوعی با سرویس‌های خود هستند. هوش مصنوعی مولد نوعی فناوری یادگیری ماشینی (ML) است که در پاسخ به درخواست کاربران، محتوایی مانند تصویر، متن، صدا، کد و ویدئو تولید می‌کند.