جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی : 1 خرداد 1402

جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی : 1 خرداد 1402

 

پایش سلامت روانی کاربران با تلفیق هوش مصنوعی و ساعت هوشمند : مطالعات جدید پژوهشگران نشان می دهد: تلفیق هوش مصنوعی و ساعت ‌های هوشمند به همراه ردیاب‌ های تناسب اندام مانند Fitbit پتانسیل نظارت بر سلامت روانی و رفاه افراد را دارند.

به گزارش سیناپرس، دانشمندان پیشنهاد می‌ کنند که دستگاه ‌هایی مانند اپل واچ می‌ توانند از راه دور حالت‌ های روان ‌شناختی کاربران را ارزیابی کرده و نیاز به ارزیابی ‌های سنتی مبتنی بر پرسشنامه را از بین ببرند. این موضوع بدان جهت دارای اهمیت است که تاب آوری و ظرفیت غلبه بر ناملایمات، نقش مهمی در کاهش استرس، کاهش بیماری و بهبود مدیریت بیماری های مزمن ایفا می کند.

در این میان فناوری های پوشیدنی، وسیله ‌ای برای جمع ‌آوری مداوم اطلاعات در مورد وضعیت فیزیکی افراد هستند. دکتر رابرت هیرتن، پژوهشگر ارشد این مطالعه، در یک بیانیه رسانه ای می گوید: نتایج ما بینشی را در مورد امکان سنجی ارزیابی ویژگی های روانی از این داده های جمع آوری شده توسط ساعت های هوشمند در تلفیق با هوش مصنوعی ارائه می دهد.

این اولین مطالعه ای است که ارزیابی می کند آیا انعطاف پذیری، یکی از ویژگی های کلیدی سلامت روان، از دستگاه هایی مانند اپل واچ قابل ارزیابی است یا خیر.

باید توجه داشت، اختلالات سلامت روان که ۱۳ درصد از بار بیماری های جهانی را تشکیل داده و از هر چهار نفر در مقطعی از زندگی یک نفر را تحت تاثیر قرار می دهد، در بسیاری از جوامع شایع است.

دکتر زاهی فیاد، دیگر پژوهشگر ارشد این مطالعه در تکمیل سخنان همکارش می گوید: رشد فناوری دیجیتال فرصتی برای بهبود دسترسی به خدمات سلامت روان برای همه مردم است.

وی با اشاره به نابرابری ‌ها در دسترسی به خدمات سلامت روان در موقعیت‌های جغرافیایی و اجتماعی-اقتصادی، بر ضرورت درک بهتر خطرات بالقوه روانی و شناسایی ابزار مؤثرتری برای نظارت بر نتایج مداخلات روان ‌شناختی تأکید کرد.

به گزارش سیناپرس، این مطالعه همچنین نشان داد: استفاده از فناوری های مبتنی بر یادگیری ماشینی یا هوش مصنوعی برای تحلیل داده‌ های جمع‌ آوری ‌شده توسط فناوری های پوشیدنی می ‌تواند به شناسایی انعطاف ‌پذیری و رفاه کلی بیماران کمک کند. این تحقیق بر اساس تجزیه و تحلیل داده های یک مطالعه انجام شد که ریتم ضربان قلب ۳۲۹ کارمند مراقبت های بهداشتی را در هفت بیمارستان به مدت یک هفته مورد ارزیابی قرار داد.

این افراد، مجهز به ساعت های اپل، نظرسنجی هایی را نیز در مورد انعطاف پذیری، خوش بینی و حمایت عاطفی انجام دادند.  

میکول تسوایگ، یکی از دیگر پژوهشگران این تیم مطالعاتی درباره نتایج به دست آمده می ‌گوید: ما امیدواریم که این رویکرد به ما کمک کند تا ارزیابی و مراقبت روان ‌شناختی را برای جمعیت بزرگ‌ تری که ممکن است در حال حاضر دسترسی نداشته باشند، بیاوریم. ما همچنین قصد داریم این تکنیک را در سایر جمعیت‌ های بیماران ارزیابی کنیم تا الگوریتم های درمانی را اصلاح و کاربرد آن را بهبود دهیم.

شرح کامل این پژوهش در آخرین شماره مجله تخصصی JAMIA Open منتشر شده است.

 

 پروازهای بدون خلبان در امارات پرواز با هوش مصنوعی

 

پروازهای بدون خلبان در امارات پرواز با هوش مصنوعی : براساس گزارش اقتصادنیوز، با گسترش توانایی‌های فناوری مصنوعی (AI)، هواپیماها ممکن است اکنون به ظاهر از حالت خلبان خودکار به حالت خلبان هوش مصنوعی حرکت کنند. از دو خلبان آموزش دیده که در کابین خلبان حضور دارند، ممکن است وضعیت به هیچ خلبان تغییر کند یا با خلبانان هوش مصنوعی که هواپیماها را راحت تر و ایمن تر پرواز می کنند به کشورهای دیگر سفر کرد.

تیم کلارک، رئیس شرکت هواپیمایی امارات چنین احساسی دارد. کلارک در آخرین مصاحبه خود گفت که هواپیماهای مسافربری ممکن است در آینده نزدیک کمک خلبانان هوش مصنوعی داشته باشند. او بر امکان هواپیمای تک خلبان تاکید کرد که نشان می‌دهد فناوری پروازهای تمام خودکار در حال پیشرفت است.

 

کلارک گفت: شما ممکن است یک هواپیمای یک خلبان ببینید. آیا هواپیما می تواند به صورت کاملا خودکار پرواز کند؟ بله، می تواند، فناوری لازم وجود دارد. البته که مسافران دوست دارند فکر کنند دو خلبان در آنجا وجود دارد.» اما به نظر می‌رسد هوش مصنوعی می‌تواند جای فردی جدید را بگیرد.

 

جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی : 1 خرداد 1402

 

عملکرد حیرت انگیز ابزار هوش مصنوعی DragGAN در ویرایش تصاویر :

با تلاش گروهی از توسعه‌دهندگان ابزار هوش مصنوعی DragGAN طراحی شده که باوجود سهولت استفاده از آن، عملکردی شگفت‌انگیز در اصلاح تصاویر دارد.

ظاهراً قابلیت‌های ابزارهای هوش مصنوعی جهت اصلاح و تغییر عکس‌ها همه روزه در حال رشد است. در تازه‌ترین ابداعات در این راستا ابزار هوش مصنوعی DragGAN ساخته شده که در حال حاضر در مرحله‌ تحقیقاتی ارائه شده، بااین‌حال کارکردی بسیار چشمگیر داشته و در آن کاربران می‌توانند با چند کلیک ساده تغییرات قابل‌توجهی در تصاویر اجرایی کند.

مطابق گزارش ورج، این اولین مرتبه‌ای نبوده که ابزارهایی با این قابلیت ارائه می‌شود اما هیچ کدام از ابزارهای پیشین تا این میزان عملکرد ساده و جالبی نداشته‌اند. تعداد زیادی از سرویس‌های هوش مصنوعی ویرایش تصویر به آموزش ویژه نیازمندند، اما در مورد DragGAN کاربران عادی به سادگی قادر به استفاده از ابزارها و اعمال ویرایش‌های عمیق هستند.

 

قابلیت‌های ابزار هوش مصنوعی  :DragGAN: این ابزار جدید عملکردی مشابه ابزار Warp فتوشاپ دارد، درواقع به شما توانایی خواهد داد تا ابعاد یک خودرو یا حالت چهره را تغییر داده و در صورت در اختیار داشتن مدلی سه‌بعدی، آن را به‌سادگی بچرخانید. برای مثال در یکی از نمونه‌های آن در ادامه مشاهده می‌کنیم که کاربر بازتاب نور را در یک دریاچه اصلاح کرده و ارتفاع کوه‌ها را کم می‌کند. شاید با توضیحات ما عملکرد آن چندان عجیب به‌نظر نرسد، بااین‌حال پیشنهاد می‌کنیم حتما نمونه‌کارهای ویدیویی این ابزار جدید را تماشا کنید تا متوجه میزان پیشرفته‌تر بودن این هوش مصنوعی شوید.