جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی : 2 خرداد 1402

جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی : 2 خرداد 1402

 

ابزار هوش مصنوعی برای تبلیغ‌کنندگان در شبکه‌های مجازی : دسترسی به ابزار AI Sandbox در حال حاضر فعلا تنها برای تبلیغ‌کنندگان منتخب امکان‌پذیر است و از ماه ژوئن در دسترس همگان قرار خواهد گرفت. بنا به گزارش وب‌سایت martech. org این ابزار به‌طور کلی سه امکان را برای تبلیغ‌کنندگان شبکه‌های اجتماعی متا فراهم می‌کند که عبارتند از: ایجاد یک نسخه تبلیغاتی برای گروه‌های هدف مختلف با حفظ پیام اصلی، تولید پس‌زمینه را برای کمپین‌های مختلف و امکان برش تصاویر و شخصی‌سازی آنها برای تنظیم تصاویر در قالب‌های مختلف، مانند پست‌های اجتماعی، استوری‌ها یا ویدئوهای کوتاه مانند Reel. حقیقت این است که متا در جنگ‌های تبلیغاتی حوزه هوش مصنوعی عقب مانده و خود به این نکته آگاه است.

درست به همین دلیل هم هست که نخستین جمله در خبر رونمایی از ابزار AI Sandbox، این عبارت است: «از نخستین روزهای انتشار News Feed در سال ۲۰۰۶، ما از یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی برای تقویت همه برنامه‌ها و سرویس‌های‌مان، از جمله سیستم تبلیغاتمان استفاده کرده‌ایم.» در ماه سپتامبر سال گذشته، مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا، مدیران ارشد خود را برای برگزاری جلسه‌ای طولانی در این مورد گرد هم آورد. زمانی که بحث توسعه هوش مصنوعی به میان آمد، اعلام کرد که «در این زمینه شکاف قابل‌توجهی در ابزار، گردش کار و فرآیندهای خود داریم. ما باید در حوزه هوش مصنوعی، سرمایه‌گذاری زیادی انجام دهیم.» به نظر می‌رسد زاکربرگ مصمم است تا همزمان با پیشرفت در دنیای متاورس، برای کسب جایگاه و سهم بیشتر از صنعت پررونق هوش مصنوعی هم میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری کند.

 

جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی : 2 خرداد 1402

 

اینتل مدل هوش مصنوعی Aurora genAI خود را معرفی کرد :اینتل در کنار معرفی ابررایانه Aurora، از مدل هوش مصنوعی Aurora genAI خود رونمایی کرد تا یک بازیگر جدید به صحنه اضافه شود. البته این یکی مانند سایر هوش مصنوعی‌هایی که در چند مدت اخیر با آنها آشنا شده‌ایم نیست، بلکه Aurora genAI یک مدل کاملاً جدید هوش مصنوعی مولد برای کاربردهای علمی است.

ابررایانه 2 Exaflops Aurora اینتل را می‌توان یک موجود جاندار دانست و دقیقا از همین سیستم برای تامین انرژی مدل هوش مصنوعی Aurora genAI استفاده خواهد شد. مدل Aurora genAI که در سخنرانی اصلی امروز ISC23 اعلام شد، قرار است در مورد متن عمومی، متون علمی، داده‌های علمی و کدهای مرتبط با دامنه آموزش ببیند. این یک مدل هوش مصنوعی مولد صرفاً متمرکز بر علم خواهد بود که کاربردهای بالقوه آن عبارتند از:

  • زیست شناسی سیستم‌ها (Systems Biology)
  • تحقیقات سرطان (Cancer Research)
  • علوم آب و هوا (Climate Science)
  • کیهان شناسی (Cosmology)
  • شیمی و مواد پلیمری (Polymer Chemistry & Materials)
  • علوم پایه (Science)

پایه‌های مدل هوش مصنوعی Aurora genAI اینتل دو مورد Megatron و DeepSpeed هستند. مهمتر از همه، اندازه هدف در نظر گرفته شده برای مدل جدید 1 تریلیون پارامتر است. برای مقایسه کافیست توجه کنید که نسخه‌های رایگان و عمومی ChatGPT فقط 175 میلیون است و مدل اینتل به میزان 5.7 برابر در تعداد پارامترها بالاتر است. آزمایشگاه ملی Argonne، با همکاری اینتل و HPE، برنامه‌های خود را در یک بیانیه مطبوعاتی برای ایجاد یک سری مدل‌های هوش مصنوعی مولد برای جامعه تحقیقاتی علمی اعلام کرد:

ریک استیونز، مدیر آزمایشگاه Argonne، گفت: “این پروژه با هدف استفاده از پتانسیل کامل ابررایانه Aurora برای تولید منبعی است که می‌تواند برای علوم پایین دستی در آزمایشگاه‌های وزارت انرژی و با همکاری دیگران استفاده شود.”

این مدل‌های هوش مصنوعی مولد برای علم بر روی متن کلی، کد، متون علمی و داده‌های علمی ساختاریافته از زیست‌شناسی، شیمی، علم مواد، فیزیک، پزشکی و منابع دیگر آموزش داده می‌شوند.

مدل‌های به‌دست‌آمده (با حدود 1 تریلیون پارامتر) در کاربردهای علمی مختلف، از طراحی مولکول‌ها و مواد گرفته تا سنتز دانش در میلیون‌ها منبع برای پیشنهاد آزمایش‌های جدید و جالب در زیست‌شناسی سیستم‌ها، شیمی پلیمرها و مواد انرژی، علم آب و هوا، و کیهان شناسی استفاده خواهند شد. این مدل همچنین برای تسریع در شناسایی فرآیندهای بیولوژیکی مرتبط با سرطان و سایر بیماری‌ها و پیشنهاد اهداف برای طراحی دارو استفاده خواهد شد.

با توجه به آن چه که در چند وقت اخیر از سوی مدل‌های هوش مصنوعی عمومی و رایگان دیده‌ایم، می‌توان توقع بسیار بالایی از این مدل بسیار قدرتمند برای سرعت بخشیدن به تحقیقات علمی داشت. مطمئنا در آینده خبرهای زیادی از حل و فصل بسیاری از مسائل پیچیده‌ی علمی در کم‌ترین زمان ممکن به لطف وجود مدل هوش مصنوعی Aurora genAI خواهیم شنید.

 

 بازرسی نیروگاه های برق به کمک هوش مصنوعی و روبات ها

 

بازرسی نیروگاه های برق به کمک هوش مصنوعی و روبات ها :  روبات ها رفته رفته جایگاه بسیار پر رنگی در زندگی انسان به دست آورده و تلفیق این فناوری با هوش مصنوعی باعث شده است تا روبات های هوشمند قادر شوند بسیاری از وظایف اصلی که پیش از این توسط انسان انجام می شد را با ضریب خطای بسیار کمتری بر عهده بگیرند.

به گزارش سیناپرس، کشور چین یکی از کشورهای پیشرو در زمینه فناوری های روباتیک محسوب شده و به تازگی اعلام شد؛ مقامات استان گوئیژو در جنوب غربی این کشور استفاده از روبات ها را برای انجام بازرسی های معمول در پست های برق نیروگاه های خود در مناطق کوهستانی دورافتاده آغاز کرده اند.

این روبات ها می توانند در شرایط سخت آب و هوایی به طور دائم به سرکشی از بخش های مختلف نیروگاه پرداخته و بدون احساس مشکلاتی که نیروی انسانی با آن درگیر است، شرایط نیروگاه را برررسی کنند.

به گفته مدیر شعبه نیروگاه برق گوئیژو که بخشی از شبکه برق جنوبی چین محسوب می شود، تاکنون ۱۳ روبات در ده پست برق در شهر تونگرن مستقر شده اند. این روبات ها نقش نظارتی داشته و به طور دائم گشت های بازرسی خودکار را انجام می دهند.

ژو جینگیو، رئیس پست برق تایپینگ در منطقه تونگرن نیز که استفاده از روبات های هوشمند را برای بررسی و پایش شرایط نیروگاه ها آغاز کرده است در این رابطه گفت: این روبات ها کارآئی بسیار بالایی دارند. آن ها می توانند ۳ هزار و ۸۰۰  نقطه در نیروگاه را بدون دخالت انسان، با دقت ۱۰۰ درصد، گشت زنی و بررسی کنند.

به گفته ژو، این روبات‌ ها که به حسگر هایی با دقت زیاد و دوربین‌ هایی با وضوح بالا مجهز شده ‌اند، می ‌توانند یک گشت معمولی را در ۵۰ دقیقه انجام دهند، در حالی که بازرسان انسانی ۱۲ ساعت به طول انجامیده و نیروی انسانی باید ۴۰ دقیقه اضافی را نیز صرف سفر به ایستگاه فرعی کنند.

به گزارش سیناپرس، تاسیسات برق گوئیژو که در فلات ناهموار و منطقه کوهستانی یوننان – گوئیژو قرار دارد، مستعد اختلال در شرایط آب و هوایی شدید هستند، بنابراین تجهیزات این نیروگاه ها نیاز به گشت و نگهداری مکرر دارند.

ژو در این رابطه گفت: انتظار می رود روبات های گشت زن با داشتن کارایی و قابلیت اطمینان بالاتر، در نقش های دیگر در بخش تامین برق استان کوهستانی به کار گرفته شوند. به گزارش سیناپرس، چین به طور فزاینده ای از فناوری های روباتیک برای مقابله با کمبود تکنسین ها در مناطق کوهستانی دور از دسترس استفاده می کند. سال گذشته، استان کوهستانی یوننان اعلام کرد که هواپیماهای بدون سرنشین برای بازرسی خطوط انتقال برق ۹۰ هزار کیلومتری این استان، جایگزین انسان شده اند.

نوشته های اخیر

دسته بندی ها