جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی : 4 خرداد 1402

 

جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی : 4 خرداد 1402

 

مایکروسافت استور میزبان هوش مصنوعی می‌شود : مایکروسافت طی مراسم بیلد امسال خبر از اضافه شدن هوش مصنوعی به اکثر محصولات این شرکت خبر داد. مایکروسافت استور یکی از محصولات مورد نظر است که به ویژگی های جدید مجهز خواهد شد. این ویژگی AI هاب نام دارد و می تواند تجربه های مربوط به هوش مصنوعی توسعه یافته را به کاربر معرفی کند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، مایکروسافت اعلام کرد بخش جدید مربوط به مایکروسافت استور به کاربر در بکارگیری هوش مصنوعی برای دستیابی به ایده های بهتر و یا بهره وری کمک می کند. در این بخش کاربران شاهد وجود برنامه هایی مانند Luminar و Neo خواهند بود. همچنین این بخش از ویندوز به ویژگی خلاصه بررسی ها نیز مجهز می‌شود. بدین ترتیب که هوش مصنوعی خلاصه ای بررسی های مربوط به کاربران در زمینه بازی ها و برنامه ها را ارائه می کند. بنابراین کاربر با یک خلاصه کاربردی می تواند بدون خواندن هزاران بررسی انجام شده تنها خلاصه ای از آن را ببیند. هوش مصنوعی در این بخش به توسعه دهندگان نیز کمک خواهد کرد. آنها می توانند با کمک کلمه کلیدی و تگ برنامه های خود را بیشتر از قبل در معرض نمایش بگذارند.

 

ایلان ماسک بار دیگر با هشدار درمورد هوش مصنوعی گفت غیرممکن نیست که هوش مصنوعی به خیرخواهی بشر، کنترل انسان‌ها را در دست بگیرد. از نظر او این تکنولوژی پیشرفته «شمشیر دولبه»‌‌ای است که هرکاری از دستش بر می‌آید و همین باعث نگرانی است. به گزارش پیوست، ماسک در مراسم CEO Council روزنامه وال‌استریت ژورنال گفت هوش مصنوعی می‌تواند کنترل انسان‌ها را در اختیار بگیرد. احتمال کمی است اما صفر نیست. به گزارش بیزنس‌اینسایدر، ماسک به تورولد بارکر از وال‌استریت ژورنال گفت: «احتمال نابود کردن خیلی کم است اما صفر نیست.» ماسک گفت این احتمال هم وجود دارد که هوش مصنوعی برای «امنیت تمام انسان‌ها» کنترل را به دست بگیرد و در واقع «دایه دلسوز تر از مادر» شود. او افزود: «این خطر وجود دارد که هوش مصنوعی پیشرفته رشد انسان را متوقف یا محدود کند.» و هوش مصنوعی یک «شمشیر دولبه است.» و از نظر او «اینکه غول چراغ جادویی داشته باشید و بتواند هر آرزویی را برآورده کند، خطرناک است.» ماسک مدت‌ها است که درمورد این تکنولوژی قدرتمند اظهارنگرانی کرده است و با وجود سرمایه‌گذاری گسترده برای توسعه هوش‌مصنوعی دائما درمورد آینده تاریک آن هشدار می‌دهد. مدیرعامل تسلا و مالک توییتر در ماه مارس با امضای نامه‌ سرگشاده‌ای خواستار توقف شش ماهه توسعه این تکنولوژی شد. در این نامه که به امضای هزاران محقق و فعال تکنولوژی رسیده بود به خطرات احتمالی آن برای بشریت و جامعه اشاره می‌شد. شایعه‌پراکنی و پتانسیل سو استفاده از هوش مصنوعی حتی در شکل و شمایل فعلی آن هم بر کسی پوشیده نیست. پدرخوانده هوش مصنوعی چندی پیش پس از جدایی از گوگل درمورد پتانسیل مخرب این تکنولوژی هشدار داد و گزارشی از نیوزگارد نشان می‌دهد که تعداد زیادی وبسایت خبری هوش مصنوعی خود را به عنوان منابع موثق خبری جا زده و به درآمدزایی و شایعه‌پراکنی مشغول هستند. افزون بر این موضوع نگران‌کننده دیگر از نگاه ایلان ماسک دوقطبی قدرت گوگل و مایکروسافت در حوزه هوش مصنوعی است و او می‌خواهد گزینه دیگری در رقابت با این دوقطبی ثروتمند باشد. ماسک پیش از این گفته بود که مایکروسافت با سرمایه‌گذاری میلیارد دلاری روی اوپن‌ای‌آی نفوذ بالایی در این شرکت دارد و تقریبا کنترل آن را در دست گرفته است. البته ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت، چنین نگاهی را رد کرده و می‌گوید هیات مدیره اوپن‌ای‌آی تصمیم‌گیرنده اصلی است و مایکروسافت با یک سهام حداقلی تاثیری بر تصمیم این شرکت ندارد. ماسک که شرکت جدید خود X.AI را رقیب این دوقطبی قدرتمند می‌داند گفت: «به نظر من یک اسب قدرتمند سومی در این رقابت نیاز است. رابطه اوپن‌ای‌آی با مایکروسافت به نظر به خوبی کار می‌کند پس می‌شود X.AI و توییتر و تسلا هم به یک چیز مشابه تبدیل شوند.»

 

هشدار مجدد ایلان ماسک: هوش مصنوعی می‌تواند بشر را نابود کند : ایلان ماسک بار دیگر با هشدار درمورد هوش مصنوعی گفت غیرممکن نیست که هوش مصنوعی به خیرخواهی بشر، کنترل انسان‌ها را در دست بگیرد. از نظر او این تکنولوژی پیشرفته «شمشیر دولبه»‌‌ای است که هرکاری از دستش بر می‌آید و همین باعث نگرانی است. به گزارش پیوست، ماسک در مراسم CEO Council روزنامه وال‌استریت ژورنال گفت هوش مصنوعی می‌تواند کنترل انسان‌ها را در اختیار بگیرد. احتمال کمی است اما صفر نیست.

به گزارش بیزنس‌اینسایدر، ماسک به تورولد بارکر از وال‌استریت ژورنال گفت: «احتمال نابود کردن خیلی کم است اما صفر نیست.» ماسک گفت این احتمال هم وجود دارد که هوش مصنوعی برای «امنیت تمام انسان‌ها» کنترل را به دست بگیرد و در واقع «دایه دلسوز تر از مادر» شود. او افزود: «این خطر وجود دارد که هوش مصنوعی پیشرفته رشد انسان را متوقف یا محدود کند.» و هوش مصنوعی یک «شمشیر دولبه است.» و از نظر او «اینکه غول چراغ جادویی داشته باشید و بتواند هر آرزویی را برآورده کند، خطرناک است.» ماسک مدت‌ها است که درمورد این تکنولوژی قدرتمند اظهارنگرانی کرده است و با وجود سرمایه‌گذاری گسترده برای توسعه هوش‌مصنوعی دائما درمورد آینده تاریک آن هشدار می‌دهد. مدیرعامل تسلا و مالک توییتر در ماه مارس با امضای نامه‌ سرگشاده‌ای خواستار توقف شش ماهه توسعه این تکنولوژی شد. در این نامه که به امضای هزاران محقق و فعال تکنولوژی رسیده بود به خطرات احتمالی آن برای بشریت و جامعه اشاره می‌شد. شایعه‌پراکنی و پتانسیل سو استفاده از هوش مصنوعی حتی در شکل و شمایل فعلی آن هم بر کسی پوشیده نیست. پدرخوانده هوش مصنوعی چندی پیش پس از جدایی از گوگل درمورد پتانسیل مخرب این تکنولوژی هشدار داد و گزارشی از نیوزگارد نشان می‌دهد که تعداد زیادی وبسایت خبری هوش مصنوعی خود را به عنوان منابع موثق خبری جا زده و به درآمدزایی و شایعه‌پراکنی مشغول هستند. افزون بر این موضوع نگران‌کننده دیگر از نگاه ایلان ماسک دوقطبی قدرت گوگل و مایکروسافت در حوزه هوش مصنوعی است و او می‌خواهد گزینه دیگری در رقابت با این دوقطبی ثروتمند باشد. ماسک پیش از این گفته بود که مایکروسافت با سرمایه‌گذاری میلیارد دلاری روی اوپن‌ای‌آی نفوذ بالایی در این شرکت دارد و تقریبا کنترل آن را در دست گرفته است.

البته ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت، چنین نگاهی را رد کرده و می‌گوید هیات مدیره اوپن‌ای‌آی تصمیم‌گیرنده اصلی است و مایکروسافت با یک سهام حداقلی تاثیری بر تصمیم این شرکت ندارد. ماسک که شرکت جدید خود X.AI را رقیب این دوقطبی قدرتمند می‌داند گفت: «به نظر من یک اسب قدرتمند سومی در این رقابت نیاز است. رابطه اوپن‌ای‌آی با مایکروسافت به نظر به خوبی کار می‌کند پس می‌شود X.AI و توییتر و تسلا هم به یک چیز مشابه تبدیل شوند.»

 

https://www.1pezeshk.com/archives/2023/05/ai-model-digests-80-hours-of-video-to-learn-sign-language.html

 

مدل هوش مصنوعی یا یادگیری از ۸۰ ساعت ویدئو ، در حال یادگیری زبان اشاره است :

رای افراد ناشنوا و کم شنوا، فناوری تشخیص صدا مانند الکسا و سیری کاربردی نیست. پس محققان از هوش مصنوعی برای توسعه ابزاری استفاده کرده‌اند که زبان اشاره را به متن تبدیل می‌کند و به طور بالقوه باعث افزایش دسترسی‌پذیری ابزارهای اینترنتی هوشمند برای جامعه ناشنوایان می‌شود.

ترجمه زبان اشاره مستلزم درک دقیق ژست‌ها برای ایجاد یک رونویسی متنی دقیق است. محققان در مرکز ابررایانه‌ای بارسلونا (BSC) و دانشگاه سیاسی کاتالونیا (UPC) از هوش مصنوعی برای توسعه ابزاری برای بهبود ترجمه زبان اشاره استفاده کرده‌اند که گامی مهم در جهت اجازه دادن به افراد ناشنوا و کم‌شنوا برای تعامل با فناوری و دسترسی به خدمات دیجیتال طراحی شده برای استفاده با زبان‌های گفتاری است.

محققان از یک مدل یادگیری ماشینی  شبیه به مدل‌های ابزار‌های هوش مصنوعی دیگر مانند ChatGPT موسوم به ترانسفورماتور‌ها  استفاده کردند.

ترانسفورماتور‌ها به دلیل مکانیسم توجه درونی کارا و متنی کردن متغیرها با استفاده از سایر متغیرها و امکان استفاده از داده‌های آموزشی بیشتر مفید هستند.

مجموعه داده آموزشی از How2Sign، یک مجموعه داده با مقیاس بزرگ، چندوجهی و چند نمایشی در دسترس عموم است که شامل ۸۰ ساعت فیلم آموزشی به زبان اشاره آمریکایی با رونوشت‌های انگلیسی مربوطه است. ابزار جدید توسعه‌یافته، توسعه‌ای از انتشار قبلی به نام How2Sign است که توسط BSC و UPC توسعه یافته بود.

چالشی که محققان با آن مواجه بودند، تنوع و پیچیدگی زبان‌های اشاره بود که می‌تواند تحت تأثیر مواردی مانند پیشینه، زمینه و ظاهر ایما و اشاره کننده باشد. برای کمک به این موضوع، آن‌ها داده‌ها را با استفاده از شبکه‌های سه‌بعدی متورم (I3D) پیش پردازش کردند، روشی برای استخراج ویدیو که یک فیلتر سه‌بعدی را روی فیلم‌ها اعمال می‌کند و اجازه می‌دهد اطلاعات مکانی – زمانی مستقیماً از آن‌ها گرفته شود.

محققان دریافتند که پیش پردازش متن نیز به طور قابل توجهی ترجمه علامت به متن را بهبود می‌بخشد. برای پیش پردازش متن خام، همه آن را به حروف کوچک تبدیل کردند که پیچیدگی واژگان را کاهش داد.

به طور کلی، آن‌ها دریافتند که مدل آن‌ها می‌تواند ترجمه‌های معناداری را تولید کند، اما کامل نیست. محققان می‌گویند: «در حالی که کار ما نتایج امیدوارکننده‌ای را نشان داده است، هنوز جا برای بهبود وجود دارد.

با توجه به اینکه این مدل هنوز در مرحله آزمایشی قرار دارد، محققان به کار بر روی ایجاد ابزاری ادامه خواهند داد که به افراد ناشنوا و کم شنوا امکان دسترسی به فناوری‌های مشابه افراد بدون مشکل شنوایی را می‌دهد.

 

نوشته های اخیر

دسته بندی ها