جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی : 14 خرداد 1402

جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی : 14 خرداد 1402

 

پیش بینی ابتلا به بیماری‌ها با هوش مصنوعی :  سینا پرس نوشت: برای اولین بار در جهان، دانشمندان از ۲۴ کشور، دی ان ای بیش از ۲۳۳ گونه نخستی‌های مختلف را نقشه‌ برداری کردند که بیش از چهار برابر داده‌های ژنتیکی موجود است و بینش ‌های جدید مهمی را در مورد جهش‌های ژنتیکی بیماری‌زا در انسان ارائه می ‌دهد.

توماس مارکز-بونت (Tomàs Marquès-Bonet) پژوهشگر ارشد این مطالعات و استاد دانشگاه پومپئو فابرا اسپانیا گفت: انسانها نیز از نخستی‌سان هستند. مطالعه صدها ژنوم پستانداران غیرانسانی، با توجه به موقعیت فیلوژنتیکی آنها، برای مطالعات تکاملی انسان در جهت درک بهتر انسان، بسیار ارزشمند است.

در یک مطالعه، محققان از ۲۳۳ طرح اولیه نخستی ها برای اطلاع رسانی ابزار هوش مصنوعی جدید استفاده کردند که به طور دقیق تغییرات ژنتیکی در ژنوم انسان مسئول بیماری ها را شناسایی و جدا کرد.

کایل فره (Kyle Farh) یکی دیگر از محققان و معاون رئیس هوش مصنوعی، گفت: به دلیل نزدیکی نخستی ها به ژنوم انسان، گونه‌های نخستی‌های غیرانسانی به‌طور منحصربه‌فردی ارزشمند هستند. فره گفت: ما کشف کردیم که اگر نتوان یک جهش نادر در ژنوم پستانداران پیدا کرد، به احتمال زیاد باعث ایجاد بیماری در انسان می شود. علاوه بر این، برخی از این جهش‌های نادر می ‌توانند به خودی خود باعث ایجاد برخی بیماری‌هایی شوند که چند ژنی در نظر گرفته می ‌شوند.

در این مطالعه سیستم PrimateAI-3D، قادر به شناسایی انواع ژنتیکی بیماری‌زا در شش گروه انسانی آزمایش ‌شده بود و همچنین توانست پیش‌ب ینی‌های شخصی‌ شده خطر بیماری ژنتیکی را در مطالعه نزدیک به نیم میلیون ژنوم انسانی ارائه دهد.

الکس آراوانیس (Alex Aravanis) سرپرست تیم تحقیق، گفت: کاربرد آخرین پیشرفت‌های هوش مصنوعی در ژنومیک فرصت‌های فوق ‌العاده‌ ای را برای سیستم های جدید در پیش‌بینی خطر ژنتیکی و کشف هدف دارویی با رمزگشایی از اساس بیماری‌های ژنتیکی پیچیده مانند دیابت، بیماری‌های قلبی و بیماری‌های خودایمنی ایجاد می ‌کند.

او می افزاید: پروژه ژنوم پستانداران، که به بررسی ۸۰۹ حیوان منفرد در تمام ۱۶ خانواده پستانداران پرداخته است، جاه طلبانه ترین و جامع ترین پایگاه داده دی ان ای تا به امروز است و تقریباً نیمی از گونه های پستانداران زنده را پوشش می دهد.

محققان در خاتمه اضافه می کنند، زمانی که ژنومیک نخستی‌ های غیرانسان را بررسی می ‌کنیم، نه تنها در مورد این گونه ‌ها یاد می‌ گیریم، بلکه می ‌توانیم ژنتیک انسانی را در بافت مقایسه ‌ای مناسب آن قرار دهیم که بینش جدیدی در مورد سلامت و تکامل انسان ارائه می‌ کند.

شرح کامل این تحقیق در نسخه ویژه مجله تخصصی Science منتشر شده است.

 

جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی : 14 خرداد 1402

 

دو نمونه واقعی از افرادی که به خاطر هوش مصنوعی بیکار شدند! :

دیجیاتو نوشت: از زمانی که ابزارهای هوش مصنوعی مولد مثل ChatGPT به شهرت رسیده‌اند، خیلی‌ها نگران آینده شغلی خود هستند. حالا گزارشی تازه نشان داده که این نگرانی‌ها واهی نبوده و این فناوری ظاهراً همین حالا موجب بیکارشدن بخشی از شاغلان شده است.

واشنگتن پست در گزارش جدیدی به روایت داستان یک کپی‌رایتر 25 ساله به نام «اولیویا لیپکین» پرداخته که در یک استارتاپ فناوری کار می‌کرد. او می‌گوید زمانی که ChatGPT عرضه شد، چندان به این هوش مصنوعی فکر نمی‌کرد، اما رفته‌رفته متوجه شد که مدیران این استارتاپ از او با عنوان اولیویا/ChatGPT یاد می‌کنند و درنهایت وی را اخراج کردند.

لیپکین می‌گوید مدیران این استارتاپ هرگز به او نگفتند که چرا اخراج شده، اما او خودش متوجه شده است آن‌ها باور داشتند استفاده از ChatGPT بسیار کم‌هزینه‌تر از پرداخت حقوق یک نویسنده است. لیپکین می‌گوید: «هرگاه بقیه درباره ChatGPT حرف می‌زدند، احساس ناامنی و اضطراب داشتم که مبادا این فناوری جای من را بگیرد. حالا حقیقت این امر برایم اثبات شده است که آن اضطراب‌ها واقعی بودند و من به‌خاطر هوش مصنوعی بیکار شده‌ام.» او حالا به شغل سگ‌گردانی روی آورده است.

یکی از مهم‌ترین موضوعات در ماجرای لیپکین، شرایط اقتصادی زمانه‌ای است که در آن زندگی می‌کنیم. با توجه به این شرایط، مصرف‌کنندگان کمتر پول خرج می‌کنند و شرکت‌ها هم باید هزینه‌های خود را کاهش دهند تا قادر به ادامه کار باشند.

«اریک فاین» محتوانویس دیگری است که در 10 سال گذشته کسب‌وکار خوبی در حوزه خود به راه انداخته بود و از طریق قراردادهای مختلف با شرکت‌های گوناگون درآمد مناسبی برای خانواده و فرزند خود به ارمغان آورده بود. بااین‌حال، در ماه مارس یکی از بزرگ‌ترین مشتریان او اعلام کرد که دیگر به همکاری با فاین ادامه نمی‌دهد و به سراغ استفاده از ChatGPT خواهد رفت.

سایر مشتریان او هم یک‌به‌یک به‌سمت استفاده از هوش مصنوعی رفتند. فاین می‌گوید به طرف‌های قرارداد خود هشدار داده بود که ChatGPT نمی‌تواند خلاقیت و دقت انسان‌ها را داشته باشد، اما آن‌ها ترجیح می‌دادند که ریسک کار با این فناوری را بپذیرند تا هزینه کمتری بپردازند. درنتیجه کسب‌وکار فاین تعطیل شد و او حالا می‌خواهد لوله‌کش و متخصص تأسیسات ساختمانی شود.

مجمع جهانی اقتصاد پیش‌تر پیش‌بینی کرده بود که تا 5 سال دیگر حدود 83 میلیون شغل از بین برود.

 

جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی : 14 خرداد 1402

 

انویدیا از هوش مصنوعی Neuralangelo برای خلق مدل های سه بعدی رونمایی کرد :  هوش مصنوعی جدید انویدیا می تواند ویدیوهای دو بعدی را به مدل های سه بعدی تبدیل کند. تمام اشیای موجود در ویدیو با کمک این هوش مصنوعی از تمام زوایا به یک مدل سه بعدی با حفظ اندازه تبدیل می شوند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، هوش مصنوعی انویدیا با آنالیز فریم های مختلف از شی درون ویدیو در زوایای مختلف قادر به ساخت مدل سه بعدی از آنها است. به گفته انویدیا هوش مصنوعی Neuralangelo مبتنی بر مدل قدیمی Instant NeRF ساخته شده است. این مدل با دریافت جزئیات اشیا، رنگ، بافت و الگوهای آن را حفظ کرده و سپس آن را به فضای سه بعدی وارد می کند. این نسخه از هوش مصنوعی به دلیل توانایی در دریافت اطلاعات پیچیده مانند بافت اشیا نسبت به نسخه قبلی پیشرفته تر است.

انویدیا در توضیح این هوش مصنوعی گفته است مدل هوش مصنوعی این شرکت پس از فیلم برداری با پهباد قادر است مدل های سه بعدی بسازد و بدین ترتیب می توان مکان های واقعی در بازی ها ایجاد کرد. بنابراین زمینه کاربرد این مدل علاوه بر بازی های ویدیویی، در حوزه هایی مانند رباتیک، واقعیت مجازی، معماری و هنر خواهد بود.

حتی ویدیوهای ساخته شده با موبایل نیز می توانند به مدل های سه بعدی تبدیل شوند. در این صورت امکان ساخت پروژه های سه بعدی در موبایل برای کاربران فراهم است.