جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی : 15 خرداد 1402

جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی : 15 خرداد 1402

 

هوش مصنوعی و ربات پیشخدمت/ همه کارهای خانه را انجام می‌دهد :

استارتاپی که توسط یکی از اعضای سابق شرکت OpenAI تاسیس شده، ادعا کرده در حال توسعه یک ربات پیشخدمت است که قادر است تمام کارهای خانه را انجام دهد و تا چند سال آینده به بازار عرضه می‌شود.

استارتاپ پراسپر روبوتیکس(Prosper Robotics) مستقر در لندن انگلیس، استارتاپی است که توسط یکی از کارمندان سابق شرکت OpenAI، شرکت توسعه دهنده مشهورترین ربات هوش مصنوعی حال حاضر جهان یعنی ChatGPT به نام شارق هشمی(Shariq Hashme) تأسیس شده است و در حال مهندسی یک ربات پیشخدمت است که ممکن است به زودی بتواند تمام کارهای خانه شما را انجام دهد.

این ربات جدید روی چرخ راه می‌رود و به دو بازو مجهز است که می‌توانند برای انجام کارهای مختلف بالا و پایین شوند.

هشمی می‌گوید: شما به سر کار خواهید رفت و آنها همه کارها را در خانه شما انجام خواهند داد. شما یک برنامه خود روی تلفن همراه خود خواهید داشت که به شما نشان می‌دهد که آنها چه کار کرده‌اند.

اما عرضه این ربات به بازار به دلیل دشواری قیمت گذاری آن یک چالش است. امروزه، انواع ماشین‌هایی که در کارخانه‌های با فناوری پیشرفته پیدا می‌کنید، اغلب صدها هزار دلار قیمت دارند و عموماً فقط در یک کار تخصص دارند.

هشمی می‌گوید: بزرگترین کاری که برای واقعی سازی یک ربات خانگی باید انجام دهید، هزینه معقول یک سیستم است، بنابراین این هیجان انگیزترین کاری است که ما انجام داده‌ایم.

تیم سازنده این ربات با پرداختن به مسائلی که اکثر مهندسان رباتیک به خود زحمت نمی‌دهند برای آنها چاره انندیشی کنند، مانند مهندسی اتصالات الکتریکی در یک سیستم متحرک به این مهم دست یافته‌اند.

این شرکت به لطف این رویکرد در نظر دارد ربات پیشخدمت خود را بین 5 تا 10 هزار پوند (6 تا 12 هزار دلار) قیمت گذاری کند. البته این شرکت برای نگه‌داری و بیمه این ربات پیشخدمت، هزینه اشتراک ماهانه دریافت خواهد کرد.

با این حال، هشمی توضیح داد که خودکارسازی کامل چنین رباتی هنوز میسر نیست، زیرا اطلاعات کافی برای آموزش کامل یک ربات خانگی وجود ندارد.

این شرکت قصد دارد از اپراتورهای انسانی در ابتدای استقرار این ربات برای مقابله با این مشکل استفاده کند.

هشمی می‌گوید: یک اپراتور باید برای اولین بار مثلاً 10 هزار بار این کار را انجام دهد و پس از آن، ما داده‌های کافی برای انجام خودکار آن را داریم.

هشمی از نظر جدول زمانی می‌گوید که امیدوار است اولین ربات پیشخدمت عملی او در حدود هشت ماه آینده برای شروع آزمایش آلفا آماده شود و تعدادی از خانواده‌ها نیز قبلا ثبت نام کرده‌اند تا بخشی از این فرآیند آزمایش باشند.

وی گفت: ما حدود 20 ربات داریم که آماده آزمایش هستند. پس از انجام این کار، امیدوارم تا حدود دو سال آینده یک نسخه آماده عرضه به بازار از این ربات داشته باشیم.

در نهایت، هشمی امیدوار است بتواند با این ربات پیشخدمت باری از دوش زنان بردارد.

وی می‌گوید: کارهای خانه در بسیاری از جاها به شکل نامتناسبی بر دوش زنان است. اگر واقعاً رباتی داشته باشیم که بتواند بخش قابل توجهی از کارهای خانه را انجام دهد، می‌تواند ابزار بزرگی برای کمک به زنان در آزاد کردن زمان آنها و استقلال بیشتر باشد.

 

جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی : 15 خرداد 1402

 

چگونه ویدئوهای ساخته شده توسط هوش مصنوعی سینما را تغییر می‌دهند؟

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری علم و فناوری آنا، فیلم «یخبندان» در همان چندان نمای اول خود فضایی وهم آلود و تشویش آور را مقابل چشم بیننده به نمایش می گذارد. کوه های وسیع یخزده، یک کمپ موقتی به سبک و سیاق چادرهای نظامی، گروهی از انسانهای جمع شده دور یک آتش و سگهایی که یکریز عوعو می کنند. اینها چیزهای آشنایی هستند، اما به اندازه کافی برای این بذر هراس را در دل بیننده بکارند عجیب و غریب هستند. اینجا یک جای کار می لنگد.یکی می گوید «دُم را به من بده.»
 
بعد فیلم کات می خورد و مردی را کنار آتش نشان می دهد که مشغول جویدن یک تکه گوشت صورتی رنگ است. ترسناک است. طرز حرکت لب هایش درست نیست. یک لحظه آدم فکر می کند دارد زبان یخزده خودش را می جود.به دنیای تشویش آور فیلم سازی با هوش مصنوعی خوش آمدید. «یخبندان» یک فیلم دوازده دقیقه ای است که در آن هر نما توسط یک تصویر ایجاد شده توسط هوش مصنوعی تولید شده است.
 
این یکی از تاثیرگذارترین و در عین حال عجیب ترین نمونه های این ژانر جدید عجیب است.برای ساخت «یخبندان» استودیوی ویمارک از فیلمنامه ای نوشته جاش رابین، یکی از تهیه کننده های انحصاری این شرکت که کارگردانی این فیلم را نیز بر عهده دارد استفاده کرد و آن را به هوش مصنوعی DALL-E۲ داد. بعد از چند آزمون و خطا برای واداشتن این هوش مصنوعی به تولید تصاویری که تولیدکننده ها ازش راضی باشند، آنها از DALL-E۲ برای تولید تمام نماها استفاده کردند. بعد آن ها با استفاده از نماها کاری کردند تا چشم ها باز و بسته شوند و لبها تکان بخورند.رابین می گوید: «ما با چیزی که DALL-E به ما داد یک دنیای جدید خلق کردیم.
 
این یک زیبایی شناسی عجیب است، اما ما با آغوش باز از آن استقبال می کنیم.«سوکی مهدائویی»، یک فیلمساز مستقل و بنیانگزار بل اند ویستل، یک شرکت مشاوره تخصصی در زمینه فناوریهای خلاق می گوید: «قطعاً این اولین فیلم ساخته شده توسط هوش مصنوعی است که در آن سبک به خوبی دیده می شود. تولید عکس های ثابت و بعد به حرکت درآوردن آنها یک حس جالب و منحصر به فرد ایجاد می کند.»«یخبندان» به گروهی از فیلم های کوتاهی می پیوندد که با ابزارهای هوش مصنوعی مولد ساخته می شوند و در چند ماه گذشته منتشر شده اند.
بهترین مدلهای ویدئویی مولد می توانند تنها چند ثانیه ویدئو بسازند. بنابراین فیلم های جدید طیف وسیعی از سبک ها و تکنیک های مختلف از سکانس های مانند استوری بورد گرفته تا تصاویر ثابت را نشان می دهند.هنرمندان اغلب اولین افرادی هستند که فناوری های جدید را امتحان می کنند. اما آینده ویدئوهای مولد توسط صنعت تبلیغات در حال شکل گرفتن است.
ویمارک «یخبندان» را ساخت تا ببیند چگونه هوش مصنوعی مولد را می تواند برای تولید محصولاتش به کار ببرد. این شرکت ابزارهای تولید ویدئو برای کسب و کارهایی که به دنبال یک راه ارزان و سریع برای ساخت ویدئوهای تبلیغاتی هستند می سازد. ویمارک یکی از چندین استارت آپی است که به همراه شرکت هایی مانند سافت کیوب و ودیا تنها با چند کلیک تبلیغات ویدئویی سفارشی برای مشتریانش می سازد.
 
 

جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی : 15 خرداد 1402

 

پشتیبانی هوشی مصنوعی از جیمیل : گوگل اعلام کرد که جست و جو برای پیام‌های قدیمی که شامل دستورالعمل‌های مدیران یا آدرس دوستان شما و سایر پیام‌های مهم است، آسانتر خواهد شد.

شرکت گوگل در بیانیه‌ای اعلام کرد که در طول ۱۵ روز آینده، کاربران نهایی با جست و جوی صندوق‌های ورودی خود، جعبه نتایج برتر را مشاهده خواهند کرد که بالای کادر همه نتایج ظاهر می‌شود.

این فیلد توسط الگوریتم‌های یادگیری ماشین Google پشتیبانی می‌شود که عبارات جست و جو، جدیدترین پیام‌های دریافتی و سایر عوامل مرتبط را تجزیه و تحلیل می‌کند تا تعیین کند کدام پیام حاوی بهترین تطابق برای درخواست شما است.

گوگل تاکید کرد که این ویژگی تقاضای زیادی دارد و قرار است تا دو هفته آینده برای همه کاربران جیمیل ارائه شود. اما مشخص نیست که آیا این ویژگی جدید برای نسخه‌های کامپیوتری نیز ارائه خواهد شد یا خیر.

گوگل در تلاش است تا ادغام هوش مصنوعی را در خدمات خود تقویت کند، به گونه‌ای که در ماه مارس ارائه ربات مکالمه خود با پشتیبانی هوش مصنوعی Bard برای برخی از کاربران در آمریکا و بریتانیا را شروع کرد.

نیویورک تایمز گزارش داد که این شرکت در حال کار بر روی یک موتور جست و جوی جدید است که از هوش مصنوعی پشتیبانی می‌کند.