جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی : 20 خرداد 1402

جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی : 20 خرداد 1402

 

ادوبی اکسپرس به هوش مصنوعی مولد مجهز شد : ابزارهای هوش مصنوعی ادوبی اکسپرس درحال‌حاضر به‌صورت بتا به نسخه تحت وب آن اضافه شده‌اند و در آینده به اپ موبایل می‌آیند. ادوبی ابزارهای فایرفلای برای هوش مصنوعی مولد را به برنامه ادوبی اکسپرس (Adobe Express) اضافه کرد؛ برنامه‌ای که برای طراحی و ساخت پوستر، ویدیو و موارد دیگر کاربرد دارد. دو ویژگی جدیدی که در اختیار کاربران قرار می‌گیرند، امکان افزودن عکس و ایجاد افکت‌های مخصوص متن از طریق دستورات متنی را فراهم می‌کنند.

ادوبی اکسپرس که در نسخه‌های رایگان و پریمیوم در اختیار کاربران قرار دارد، به گفته ادوبی، یک برنامه همه‌کاره برای تولید محتواست. ویژگی‌های هوش مصنوعی به‌صورت بتا در نسخه وب ادوبی اکسپرس ارائه شده‌اند و طی ماه‌های آینده به اپ موبایل اضافه می‌شوند.

هوش مصنوعی مولد در ماه‌های اخیر موردتوجه زیادی قرار گرفته؛ بنابراین اضافه‌شدن آن به برنامه‌های ادوبی منطقی است. ابزارهای هوش مصنوعی مولد ادوبی، مانند ابزاری که به‌صورت بتا برای فتوشاپ ارائه شده، نتایج طبیعی‌تری نسبت به مدل‌های دیگر ارائه می‌کنند؛ چرا که توسط سازنده خود فتوشاپ توسعه یافته‌اند.

نسخه جدید ادوبی اکسپرس در کنار ابزارهای هوش مصنوعی، به توانایی‌های ویرایش ویدیو هم مجهز شده است تا بتوان ویدیوهای مخصوص اینستاگرام یا تیک‌تاک ساخت. علاوه‌براین، امکان کار با فایل‌های PDF هم برای این برنامه فراهم شده است.

ادوبی اکسپرس در نسخه پایه یا Basic رایگان است، اما در نسخه پریمیوم ماهانه 10 دلار از کاربران هزینه می‌گیرد. در این نسخه به فونت‌ها، الگوها، تصاویر و ویدیوهای بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید. زمانی که ابزارهای هوش مصنوعی ادوبی اکسپرس از فاز بتا خارج شوند، یک سطح رایگان از آن‌ها در اختیار کاربران قرار می‌گیرد؛ البته هنوز این سطح مشخص نشده است.

 

جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی : 20 خرداد 1402

 

پلتفرم توسعه هوش مصنوعی گوگل در دسترس همه قرار می‌گیرد : طبق اعلام گوگل پلتفرم خدمات هوش مصنوعی این شرکت به نام Vertex AI که یک پلتفرم یادگیری ماشینی به عنوان یک خدمت (ML PaaS) است از طریق گوگل کلود در اختیار همه قرار می‌گیرد. شرکت‌ها و سازمان‌ها با استفاده از این پلتفرم می‌توانند توانمندی‌های گوگل را در اپلیکیشن‌های خود به کار گیرند. به گزارش پیوست به نقل از فوربز، توسعه دهندگان از این پس می‌توانند چندین ابزار و مدل از جمله مدل تکمیل کلمات مبتنی بر PaLM2، رابط برنامه‌نویسی Embeddings (برای جای دادن متن در وکتور) و دیگر مدل‌های بنیادی Model Garden (کلکسیون متشکل از مدل‌های هوش مصنوعی ساخت گوگل و شرکایش) را از طریق این پتلفرم استفاده کنند. افزون بر این ابزارهایی در Generative AI Studio نیز برای تنظیم و شخصی‌سازی مدل‌ها در اختیار توسعه دهندگان قرار می‌گیرد.

به گفته گوگل پلتفرم Vertex AI از قابلیت‌های حاکمیت داده، امنیت و ایمنی سطح تجاری برخوردار است و مشتریان می‌توانند با خیال راحت از مدل‌های بنیادی استفاده، آنها را براساس داده‌های خود شخصی‌سازی کنند و اپلکیشین‌های هوش مصنوعی مولد بسازند. مشتریان گوگل می‌توانند برای دسترسی و ارزیابی مدل‌های پایه گوگل و شرکایش به Model Garden مراجعه کنند. در حال حاضر بیش از ۶۰ مدل در این کلکسیون وجود دارد و در آینده مدل‌های بیشتری به آن اضافه می‌شود. مدل‌های Codey برای تکمیل کد، تولید کد و چت که در کنفرانس گوگل IO معرفی شد نیز از این پس برای عمومی قابل دسترسی هستند. پلتفرم Vertex AI ابزارهای مورد نیاز برای اصلاح، راه‌اندازی و مدیریت‌ مدل‌ها را در اختیار توسعه دهندگان می‌گذارد. برای مثال این پلتفرم اولین یادگیری ماشینی به عنوان خدمت است که تقویت یادگیری با بازخورد انسانی (RLHF) را در ماه مه امکان‌پذیر کرد.

این خدمت با استفاده از بازخورد انسانی دقت مدل‌هایی که از طریق دیتاست‌های خاص آموزش دیده‌اند را افزایش می‌دهد. با آزاد شدن دسترسی به Generative AI Studio، مشتریان به ابزارهای بیشتری مثل چندین راهکار تقویت مدل‌های بزرگ دسترسی دارند و می‌توانند اپلیکیشن‌های مولد خود را سریع‌تر راه‌اندازی کنند. گوگل همچنین مطالعات و شواهد عملی مشتریان هنگام استفاده از پلتفرم هوش مصنوعی مولد را نیز منتشر کرده است. برای مثال پلتفرم هوافضای GA Telesis از مدل PaLM در Vertex برای ساخت سیستم استخراج داده‌ای استفاده کرده است که سفارشات ایمیلی را گرفته و به صورت خودکار نظراتی را برای مشتریان تولید می‌کند. قابلیت «توصیف این نقطه ضعف» (Explain this Vulnerability) در GitLab نیز از مدل Codey در پلتفرم Vertex AI استفاده می‌کند. این قابلیت توصیفی به زبان طبیعی از نقایص و پیشنهادات در اختیار توسعه دهندگان می‌گذارد. ابزار طراحی آنلاین Canva نیز با استفاده از هوش مصنوعی گوگل کلود برای ترجمه زبان‌ها به مشتریان غیرانگلیسی زبان خود کمک می‌کند.

این پلتفرم همچنین در تلاش است تا با استفاده از تکنولوژی PaLM کلیپ‌های کوتاه ویدیوی را به داستان‌های طولانی‌ و جذاب‌تر تبدیل کند. شرکت‌هایی مثل Typeface و DataStax نیز برای ساخت ابزارهای جدید هوش مصنوعی مولد از Vertex AI استفاده می‌کنند.

 

جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی : 20 خرداد 1402

 

پهپاد خفاش روح؛ مجهز به مرگبارترین هوش مصنوعی : هوش مصنوعی قطعا جهان را متحول خواهد کرد؛ اما اینکه این تغییر در جهت مثبت خواهد بود و یا منفی هنوز مشخص نشده‌است.

به نقل از خبرآنلاین، برخلاف سر و صدایی که چت‌بات‌های هوش مصنوعی مانند ChatGPT بپا کرده‌اند، هوش مصنوعی تنها در این صنعت کاربرد ندارد، بلکه قابل‌توجه‌ترین دستاوردهای هوش‌مصنوعی در صنایع نظامی اتفاق می‌افتد.

هواپیماهای نظامی قادر به سرعت، مانور و دیگر شاهکارهایی هستند که هواپیماهای تجاری مطمئناً چنین قابلیت‌هایی ندارند و از طرف دیگر پهپادها نیز در ارتقا قابلیت‌های جنگنده‌ها تاثیر بسزایی دارند؛ از بیرقدار ترکیه‌ای میلیون دلاری گرفته تا DJI Mavic چینی با قیمت تقریبی 2000 دلار، پهپادها می توانند جاسوسانی تیزهوش، سلاح هایی ویرانگر و هرآنچه در میدان نبرد به آن احتیاج دارید، باشند. پهپاد Ghost Bat از بوئینگ دارای هوش مصنوعی پیشرفته‌ای است که به آن اجازه می‌دهد تمام این کارها را انجام دهد.

در اینجا نگاهی دقیق‌تر به این فناوری جدید باورنکردنی و اینکه سیستم‌های آن چقدر پیچیده هستند، می‌اندازیم.

نام این پهپاد از گونه‌ای خفاش گرفته شده‌است که بزرگترین آن در استرالیا ساکن است؛ «خفاش روح» یک پستاندار بومی استرالیایی است که به گفته بوئینگ از نظر توانایی‌های اطلاعاتی، نظارتی و شناسایی و حسگرها بسیار به پهپاد این شرکت شباهت دارد. این پهپاد برای چندین سال قبل از دریافت این نام ترسناک در حال کار بود و اولین بار در می 2020 ظاهر شد که در آن زمان به عنوان Airpower Teaming System شناخته می شد.