جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی : 25 خرداد 1402

جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی : 25 خرداد 1402

 

معرفی مدل جدید هوش مصنوعی که تصاویر نیمه‌تمام را تکمیل می‌کند :

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، متا روز سه‌شنبه اعلام کرد به محققان امکان دسترسی به اجزای یک مدل جدید هوش مصنوعی شبیه انسان را می‌دهد که می‌تواند تصاویر ناتمام را با دقت بیشتری نسبت به مدل های موجود تجزیه و تحلیل و تکمیل کند.

این شرکت گفت که این مدل(I-JEPA) به جای اینکه مانند سایر مدل‌های هوش مصنوعی مولد فقط به پیکسل‌های نزدیک نگاه کند از دانش پس‌زمینه در مورد جهان برای پر کردن تکه‌های از دست رفته تصاویر استفاده می‌کند.

این رویکرد شامل نوعی استدلال شبیه انسان است و به این فناوری کمک می‌کند تا از خطاهایی که در تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی رایج است، مانند دست‌هایی با انگشتان اضافی، جلوگیری کند.

متا تحقیقات هوش مصنوعی منبع باز را از طریق آزمایشگاه تحقیقاتی داخلی خود در اختیار دیگران قرار می دهد. مارک زاکربرگ، مدیر اجرایی این شرکت گفته است که به اشتراک گذاری مدل های توسعه یافته توسط محققان متا می تواند با تحریک نوآوری، شناسایی شکاف های ایمنی و کاهش هزینه ها به شرکت کمک کند.

مدیران این شرکت هشدارهای سایر افراد در مورد خطرات احتمالی این فناوری را رد کرده و از امضای بیانیه ای در ماه گذشته با حمایت مدیران ارشد اپن‌ای‌آی، دیپ‌مایند، مایکروسافت و گوگل خودداری کردند.

متا همچنین شروع به ترکیب ویژگی‌های هوش مصنوعی مولد در محصولات مصرفی خود کرده است، مانند ابزارهای تبلیغاتی که می‌توانند تصویر پس‌زمینه ایجاد کنند و اینستاگرام که عکس‌های کاربر را بر اساس درخواست‌های متنی تغییر دهد.

 

جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی : 25 خرداد 1402

 

 

OpenAI حافظه مدل هوش مصنوعی تولید متن خود را ارتقا داد :  شرکت OpenAI ضمن کاهش هزینه استفاده از برخی از مدل‌های هوش مصنوعی خود، قابلیت‌های جدیدی را برای مدل‌های تولید متن ارائه کرد.

 

با افزایش رقابت در بازار ابزارهای هوش مصنوعی مولد، شرکت OpenAI هم مدام مشغول بهینه‌سازی چت‌بات ChatGPT است و به‌تازگی قابلیت‌های جدیدی را به مدل‌های خود اضافه کرده. این شرکت همچنین هزینه استفاده از برخی از این مدل‌ها را کاهش داده است.

به گزارش تک‌کرانچ، OpenAI امروز از عرضه نسخه‌های جدید مدل هوش مصنوعی GPT-3.5-Turbo و GPT-4 خبر داد. این مدل‌ها قابلیتی موسوم به فراخوانی تابع دارند که به توسعه‌دهندگان نرم‌افزارها اجازه می‌دهد تا توابع برنامه‌نویسی را برای هوش مصنوعی توصیف کنند. سپس این مدل‌ها خودشان کد مربوط به این اجرای این توابع را می‌نویسند.

OpenAI همچنین از نسخه تازه‌ای از مدل GPT-3.5-Turbo پرده برداشته است که پنجره پس‌زمینه بسیار بزرگ‌تری دارد. این پنجره با واحد توکن یا تکه‌های خام متن اندازه‌گیری می‌شود. این واحد به متنی اشاره می‌کند که مدل هوش مصنوعی پیش از تولید محتوا آن را در نظر می‌گیرد. مدل‌هایی که پنجره پس‌زمینه کوچکی دارند، حتی نمی‌توانند جدیدترین مکالمات را به‌خاطر بسپارند و درنتیجه به‌راحتی از موضوع گفت‌وگو خارج می‌شوند.

 

نسخه جدید GPT-3.5-Turbo با افزایش دوبرابری هزینه، می‌تواند چهار‌برابر بیشتر از نسخه عادی GPT-3.5-Turbo پس‌زمینه محتوایی نگه دارد (16 هزار توکن). این شرکت ادعا می‌کند که این مدل در یک عملیات می‌تواند حدود 20 صفحه متن را پردازش کند.

 

با عرضه این مدل جدید، هزینه استفاده از مدل قبلی GPT-3.5-Turbo حدود 25 درصد کاهش می‌یابد. توسعه‌دهندگان حالا می‌توانند به‌ازای هر 1000 توکن ورودی، تنها 0.0015 دلار و به‌ازای هر 1000 توکن خروجی، 0.002 دلار پول بپردازند. این یعنی هزینه پردازش هر 700 صفحه به حدود 1 دلار می‌رسد.

قیمت مدل جاسازی متن Text-embedding-ada-002 نیز کاهش پیدا کرده است. این مدل ارتباط میان واژگان را در نظر می‌گیرد و معمولاً برای جستجو (رده‌بندی نتایج براساس نزدیکی محتوا به عبارت جستجوشده) و پیشنهاد (پیشنهاد آیتم‌هایی که متن مرتبط دارند) استفاده می‌شود.

هزینه استفاده از Text-embedding-ada-002 حالا با کاهش 75 درصدی به‌ازای هر 1000 توکن، به 0.0001 دلار رسیده است. OpenAI می‌گوید این کاهش هزینه را با افزایش بهره‌وری در سیستم‌های خود ممکن کرده است.

 

جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی : 25 خرداد 1402

 

کاربرد هوش مصنوعی در محل کار همراه با حس تنهایی و بی خوابی خواهد بود :

مطالعه ای تازه در مورد استفاده از هوش مصنوعی در محل کار نشان می دهد این فناوری می تواند آسیب هایی را به کسانی که از آن استفاده می کنند وارد کند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، استفاده از هوش مصنوعی در محل کار می تواند باعث افزایش فشارهای روحی به افراد شود. طبق گزارش منتشر شده توسط گیزمودو، دانشمندان با همکاری محققان دانشگاه جورجیا در مطالعه اخیر خودنشان دادند افراد شاغل در امریکا، تایوان، اندونزی و مالزی هنگام استفاده از هوش مصنوعی در محل کار دچار احساس تنهایی، بی خوابی و حتی مصرف الکل شدند.

به گفته این محققان با وجود حضور افراد در محل کار استفاده از فناوری هوش مصنوعی و حذف ارتباطات همکاران با یکدیگر فشار روانی و حس تنهایی را در آنها افزایش داده است. در این مطالعه دو گروه از افراد مورد استفاده قرار گرفتند. یک گروه به مدت سه روز از این فناوری استفاده کرد. به گروه دیگر اجازه استفاده از هوش مصنوعی داده نشد. در این بین افراد استفاده کننده از این فناوری دچار حس انزوا و بی خوابی شده بودند.

در تایوان نیز آزمایش مشابهی روی ۱۶۶ کارمند یک شرکت انجام شد. گروه استفاده کننده اعلام کردند در پایان کار تمایل بیشتری به استفاده از الکل داشتند. اما حس تنهایی در آنها تغییری نداشته بود.

با توجه به داده های بدست آمده از این مطالعه استفاده از فناوری های مبتنی بر هوش مصنوعی می تواند در هر شرکت نتایج متفاوتی را ایجاد کند. البته افرادی که از آن استفاده می کردند تمایل بیشتری برای کمک به دیگران داشتند. ضمن تاکید دانشمندان انسان ها به عنوان موجودی اجتماعی نمی توانند محدودیت های ایجاد شده با هوش مصنوعی را نادیده بگیرند.