جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی :29 خرداد 1402

جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی :29 خرداد 1402

 

پیش‌بینی ایلان ماسک از آینده‌ ترسناک هوش مصنوعی : ایلان ماسک می‌گوید، اگر برای هوش مصنوعی قانون‌گذاری شکل نگیرد، آینده‌ای فاجعه‌آمیز در انتظارمان خواهد بود. به گزارش تابناک و به نقل از فورچون، مدیرعامل تسلا و اسپیس‌ایکس در کنفرانس فناوری ویوا در پاریس گفت: «برای جلوگیری از تبدیل‌شدن هوش مصنوعی به یک چیز غیرقابل کنترل، به یک سری قوانین در این خصوص احتیاج داریم. اگر این اتفاق رخ ندهد، عاقبتی فاجعه‌آمیز برای بشریت شکل خواهد گرفت.» ماسک در این کنفرانس افزود: «فکر می‌کنم برای پیامدهای منفی ابرهوش دیجیتالی خطری جدی وجود داشته باشد.» او به‌طور کلی پیش‌بینی کرد که هوش مصنوعی به احتمال فراوان نتایج مثبتی نیز در پی خواهد داشت، اما او تاکید دارد که این موضوع نباید به‌عنوان یک پیش‌فرض در نظر گرفته شود.

 

جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی :29 خرداد 1402

 

نتیجه یک نظرسنجی از مدیران عامل: تهدید هوش مصنوعی علیه بشریت در حدود 5 الی 10 سال آینده رخ خواهد داد :

بسیاری از مدیران ارشد شرکت ها ظاهراً به شدت نگران هوش مصنوعی هستند و تصور می کنند که این فناوری پیشرفته می تواند ظرف آینده ای نه چندان دور تهدیدی وجودی را علیه بشریت ایجاد کند. یک نظرسنجی جدید نشان می دهد که به نظر خیلی از آن ها این اتفاق در حدود 5 الی 10 سال آینده رخ خواهد داد.

به گزارش سی ان ان، مؤسسه Chief Executive Leadership اخیراً یک نظرسنجی را در رویداد مجازی Yale CEO Summit انجام داده است تا درباره ریسک ها و فرصت های هوش مصنوعی اطلاعات کسب کند. در پایان این نظرسنجی، 42 درصد از مدیران عامل اعلام کردند که AI پتانسیل این را دارد که در 5 الی 10 سال آینده بشریت را نابود کند.

حدود 34 درصد از مدیران باور دارند که هوش مصنوعی می تواند به صورت بالقوه تا 10 سال دیگر نسل انسان را از میان بردارد، و 8 درصد نیز معتقدند که این اتفاق تا 5 سال دیگر رقم می خورد. بااین حال، 58 درصد از مدیران عامل شرکت ها گفته اند که اصلاً به چنین آینده ای باور ندارند و نگران آن نیستند.

42 درصد از شرکت کنندگان در پاسخ به یک سؤال دیگر اعلام کردند که در زمینه احتمال وقوع فاجعه از سوی هوش مصنوعی اغراق شده است، اما 58 درصد چنین باوری نداشتند. در این نظرسنجی 119 مدیرعامل از صنایع مختلف وجود داشتند ازجمله این افراد می توان به مدیرعامل والمارت، کوکاکولا، زیراکس و زوم اشاره کرد.

خیلی از مدیران به فرصت های حاصل از هوش مصنوعی باور دارند

از طرف دیگر، به نظر می رسد که بسیاری از مدیران شرکت ها نسبت به پتانسیل های مثبت هوش مصنوعی خوشبین هستند. اگرچه 13 درصد از آن ها در پاسخ به یک سؤال اعلام کردند که درباره این پتانسیل ها اغراق شده است، اما 87 درصد چنین اعتقادی نداشتند.

شرکت کنندگان این نظرسنجی همچنین گفتند که هوش مصنوعی بیش از همه می تواند در سه صنعت بهداشت (48 درصد)، خدمات حرفه ای/آی تی (35 درصد) و رسانه/دیجیتال (11 درصد) به کار آید.

«جفری سونن فلد»، مدیر مؤسسه Chief Executive Leadership می گوید مدیران شرکت ها به پنج دسته طبقه بندی می شوند. یک گروه «خالقان کنجکاو» هستند که معتقدند هر کاری که قابل انجام است، باید انجام شود. گروه بعدی «خوشبین های باورمند» هستند که فقط نکات مثبت فناوری ها را می بینند.

گروه سوم «سودجویان تجاری» هستند که می خواهند از فناوری های جدید پول دربیاورند. دو گروه بعدی «کنش گران هشداردهنده» و «حامیان حاکمیت جهانی» هستند که معتقدند باید هوش مصنوعی را کنترل و برای آن قانون گذاری کرد.

 

 

تصاویر | بی‌ام‌و نمایشگاه بوم هوش مصنوعی برگزار کرد | نمایش انیمشن‌های هوش مصنوعی روی BMW i5 :

«بی ام و» این هفته نمایشگاهی به نام «بوم هوش مصنوعی برقی» در «نمایشگاه هنر بازل» برپا کرد. این اولین باری است که آثاری مجازی با نام «شاهکار هوش مصنوعی نهایی»، به یک تجربه هنری فیزیکی تبدیل شده‌اند.

بی ام و

به گزارش همشهری آنلاین و به نقل از موتور ۱، این نمایشگاه که «BMW i5» را به عنوان یک «بوم پویا» برای هنر مولد به نمایش گذاشت، شامل آثار هنرمندان معاصر است و تا ۱۸ ژوئن ۲۰۲۳ (۲۸ خرداد) برپا بود.

تصاویر | بی‌ام‌و نمایشگاه بوم هوش مصنوعی برگزار کرد | نمایش انیمشن‌های هوش مصنوعی روی BMW i5

«بی ام وی» با همکاری «ناتان شیپلی» از «گودبای»( Goodby) ، «سیلوراستاین اند پارتنرز» و «گری یه» از «آرت درانک»، انیمیشن‌های سفارشی تولید شده توسط هوش مصنوعی را با استفاده از مدل‌هایی که روی مجموعه داده‌ای از آثار هنرمندان معاصر آموزش دیده‌اند، توسعه داد. این مدل‌های هوش مصنوعی بر اساس یک مدل بنیادی ساخته شده‌اند که با بیش از ۵۰ هزار تصویر که ۹۰۰ سال از تاریخ هنر را در بر می‌گیرد، آموزش دیده است. هوش مصنوعی انیمیشن‌های انتزاعی جدیدی را بر اساس سبک‌های هنری کلاسیک و معاصر تولید می کند که سپس روی یک مدل از خودروی « BMW i۵ » نمایش داده می شود.

تصاویر | بی‌ام‌و نمایشگاه بوم هوش مصنوعی برگزار کرد | نمایش انیمشن‌های هوش مصنوعی روی BMW i5


«بوم هوش مصنوعی برقی» از معماری هوش مصنوعی «استایل گان» (StyleGAN) « نویدیا» استفاده می کند که برای برانگیختن سبک‌های هنری مختلف و تولید انیمیشن های انتزاعی در حال تکامل آموزش دیده است. با تغییر پارامترهای مختلف الگوریتم، هوش مصنوعی با آثار هنرمندان خاص سازگار می شود و انیمیشن‌هایی ایجاد می کند که جوهر هنر آن‌ها را به تصویر می‌کشد. این اکتشاف« پتانسیل هوش مصنوعی در هنرسازی» موضوع یک گفتگوی مداوم در مورد کاربردهای آن است.

تصاویر | بی‌ام‌و نمایشگاه بوم هوش مصنوعی برگزار کرد | نمایش انیمشن‌های هوش مصنوعی روی BMW i5


انیمیشن‌ها که سبک متمایز و زیبایی شناسی هر هنرمند را در بر می‌گیرد، از طریق نقشه برداری روی« BMW i۵ » ارائه می‌شوند. آینه‌ها انیمیشن‌ها را بهبود می‌بخشند و منعکس می‌کنند و تجربه‌ای همه جانبه را برای بینندگان فراهم می کنند.

تصاویر | بی‌ام‌و نمایشگاه بوم هوش مصنوعی برگزار کرد | نمایش انیمشن‌های هوش مصنوعی روی BMW i5

«شیپلی» و «یه» با تمرکز بر توانایی هوش مصنوعی در حمایت و تقویت دیدگاه‌های هنرمندان به جای جایگزینی آن‌ها، به نقش هوش مصنوعی در هنر نزدیک می‌شوند. آزمایش مسئولانه و متفکرانه با هوش مصنوعی در هنر، با اولویت دادن به رویکرد «انسان مقدم است»، ضروری است. به گفته بی ام و، این رویکرد تعهد آن را به فناوری انسان محور و پایداری تقویت می‌کند و پتانسیل هوش مصنوعی را به عنوان یک ابزار خلاق بررسی می‌کند.


«BMW i5» اخیرا به عنوان بخشی از سری «۵» ۲۰۲۴ معرفی شد و بردی تا ۴۷۵ کیلومتر را از یک باتری ۸۴.۳ کیلووات ساعتی ارائه می دهد. بی ام و «i۵ eDrive۴۰» دارای ۳۳۵  اسب بخار قدرت و ۲۹۵ پوند فوت گشتاور است که طرف ۵.۷ دهم ثانیه سرعت این خودرو را از صفر به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رساند و حداکثر سرعت ۱۹۴ کیلومتر در ساعت را امکان پذیر می‌کند. بی ام و« M۶۰» که مدل قدرتمندتر سری «۵» است، ۵۹۰ اسب بخار قدرت دارد و ظرف ۳.۷ ثانیه سرعت خود را از  ۰ به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رساند و حداکثر سرعت ۲۳۰ کیلومتر در ساعت را ارائه می‌دهد.