جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی :31 خرداد 1402

جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی :31 خرداد 1402

 

سیسکو از تراشه‌های هوش مصنوعی جدید سری SiliconOne رونمایی کرد؛ قدرتمندترین در بازار : به گفته سیسکو، این تراشه‌ها قدرتمندترین نمونه‌های موجود در بازار برای هوش مصنوعی و یادگیری ماشین محسوب می‌شوند.

هوش مصنوعی هر روز در حال پیشرفت و گسترش است و شرکت‌ها دائماً در حال توسعه فناوری‌های جدیدی در این زمینه هستند. علاوه بر نرم‌افزارهای هوش مصنو‌عی مانند ChatGPT، محصولات سخت‌افزاری نیز برای این فناوری توسعه پیدا می‌کند و حالا سیسکو (Cisco) از تراشه‌های شبکه هو‌ش مصنوعی جدید خود رونمایی کرده که با تراشه‌های ساخته شده توسط Broadcom و Marvell رقابت خواهند کرد. تراشه‌های سیسکو بخشی از خانواده SiliconOne این شرکت محسوب می‌شوند و توسط برخی شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات ابری، مانند آمازون، مایکروسافت و گوگل در حال آزمایش هستند.

 

مشخصات تراشه هوش مصنوعی سیسکو

 

جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی :31 خرداد 1402

 

براساس گزارش‌های منتشر شده، تراشه‌های شبکه معرفی شده، قدرتمندترین نمونه‌های موجود در بازار برای هوش مصنوعی و یادگیری ماشین محسوب می‌شوند. آن‌ها می‌توانند تا 32 هزار پردازنده گرافیکی را به یکدیگر متصل کنند که این امر تا حد زیادی به تسریع وظایف هو‌ش مصنوعی و یادگیری ماشین کمک می‌کند.

سیسکو همچنین مدعی شده که این تراشه‌ها می‌توانند باعث کاهش تعداد سوئیچ‌های مورد نیاز در یک شبکه شوند که این امر می‌تواند عملکرد تراشه را بهبود بخشد.

با افزایش استفاده از هوش مصنوعی، میزان تقاضا برای تراشه‌های شبکه هوش مصنو‌عی نیز در حال افزایش است. با کمک این تراشه‌ها، شرکت‌ها می‌توانند برنامه‌های هوش مصنو‌عی خود را سریع‌تر و کارآمدتر بسازند و آن‌ها را به کار بگیرند. و با توجه به اینکه برنامه‌های کاربردی هو‌ش مصنوعی به‌طور مداوم در حال پیچیده‌تر و دشوارتر شدن هستند، وجود تراشه‌هایی با کارآیی بالا اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی :31 خرداد 1402

سیسکو در حال حاضر یکی از بازیگران اصلی صنعت شبکه جهان محسوب می‌شود و این تراشه‌های جدید می‌تواند به غول سخت‌افزار آمریکایی کمک کند تا سهم خود در این بازار رو‌به‌رشد را به دست بیاورد.

همانطور که در ابتدای مطلب نیز اشاره کردیم، علاوه بر شرکت‌هایی مانند OpenAI که سیستم‌های نرم‌افزاری هوش مصنو‌عی را توسعه می‌دهند، شرکت‌های دیگری مانند AMD و انویدیا در حال توسعه سخت‌افزارهای حوزه هو‌ش مصنوعی هستند. AMD نیز اخیراً از تراشه هوش مصنوعی MI300X خود رونمایی کرده بود که از حداکثر 192 گیگابایت حافظه بهره می‌برد و بزرگ‌ترین رقیب تراشه‌های هوش‌ مصنوعی انویدیا خواهد بود.

 

جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی :31 خرداد 1402

 

هوش مصنوعی مسابقات تنیس ویمبلدون را گزارش می‌کند :

 

به گزارش گاردین، تیم All England Club با همکاری یک گروه فناوری از شرکت  IBM موفق به طراحی و توسعه یک گزارشگر هوش مصنوعی شدند که می‌تواند علاوه بر گزارش صحنه‌های حساس مسابقه، جزئیاتی تحلیلی را از عملکرد بازیکن‌ها ارائه دهد. همچنین قابلیت کپشن‌نویسی ویدئوها نیز توسط این ابزار هوش مصنوعی انجام خواهد شد.

بنابر این گزارش، این سرویس یا به عبارتی «گزارشگری بازی با هوش مصنوعی» از طریق اپلیکیشن Wimbledon و همچنین‌ وب‌سایت این رقابت‌ها قابل دسترسی و مشاهده خواهد بود. این گروه اعلام کردند که گزارشگر هوش مصنوعی این دوره از مسابقات، مبتنی بر پلتفرم هوش مصنوعی واتسون شرکت  IBM خواهد بود که با داده‌های زبانی مسابقات تنیس آموزش داده شده است. گروه All England Club پیش‌تر نیز از فناوری‌های هوش مصنوعی  IBM برای ارائه قابلیت‌هایی همچون ارائه شاخص قدرت بازیکنان و تحلیل عملکرد آنها استفاده کرده است.  فناوری هوش مصنوعی توسعه یافته، قادر است تحلیل‌هایی را درباره مسیری که یک بازیکن می‌تواند برای رسیدن به فینال طی کند نیز ارائه دهد. به گفته شرکت ‌IBM، قابلیت‌هایی که توسط این هوش مصنوعی از بازی‌ها ارائه می‌شود، می‌تواند برای تماشاچیان جذاب باشد.

 

 

بر اساس اعلام این گروه، اطلاعاتی همچون ردیابی مسیر توپ، ردیابی بازیکنان و ضربه آنها به توپ‌های تنیس، از چندین منبعی که در اطراف زمین جاسازی شده‌اند، گردآوری خواهد شد. سپس این اطلاعات، به پلتفرم  IBM تزریق می‌شوند و توسط مدل‌های هوش مصنوعی این شرکت مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار خواهند گرفت. در نهایت، این اطلاعات برای گزارشگر هوش مصنوعی برای گزارش لحظه‌ای بازی ارائه خواهد شد. به گفته مسوولان، این ابزار می‌تواند بازی‌ها و اتفاقات آن را متناسب با ادبیات و واژگانی که در این بازی وجود دارد، ‌مانند یک گزارشگر انسانی، گزارش کند. مسابقات تنیس ویمبلدون بین روزهای ششم تا شانزدهم ژوئیه برگزار شود.

 

جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی :31 خرداد 1402

 

خیز فرانسه برای تبدیل شدن به قطب هوش مصنوعی اروپا :

به گزارش اکوایران، اروپا در زمینهٔ هوش مصنوعی در حال ایجاد چالش برای ایالات متحده و چین است؛ از جمله فرانسه که تلاش زیادی را برای تبدیل شدن به قطب هوش مصنوعی اروپا پیش گرفته است. 

 

فرانسه تلاش زیادی می‌کند تا خود را به عنوان قطب اروپا برای هوش مصنوعی معرفی کند و قصد دارد وزن و امکانات خود را در حمایت از این فناوری نوظهور به کار گیرد.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه هفته گذشته به «کارن تسو» از سی‌ان‌بی‌سی گفت: «من فکر می‌کنم ما در قاره اروپا شماره یک [در هوش مصنوعی] هستیم و باید شتاب کنیم.»

فرانسه در این مورد با چالش‌های منطقه‌ای از سوی بریتانیا و آلمان روبرو خواهد شد، زیرا آنها نیز در این زمینه جاه‌طلبی‌هایی دارند تا به قطب هوش مصنوعی اروپا تبدیل شوند.

کشورها به دنبال این هستند که خود را به عنوان قطب‌های هوش مصنوعی معرفی کنند، زیرا این فناوری انقلابی برای دولت‌های سراسر جهان اهمیت استراتژیک دارد. هوش مصنوعی به عنوان یک امر تأثیرگذار بر صنایع از امور مالی گرفته تا مراقبت‌های بهداشتی تلقی می‌شود، اما در میانهٔ نبرد گسترده‌تری بین چین و ایالات متحده نیز گرفتار شده است.

تا کنون بحث‌های زیاد و متنوعی در مورد هوش مصنوعی - تا حدودی به دلیل ماهیت ویروسی چت ربات ChatGPT شرکت ایالات متحده OpenAI - شکل گرفته است.

 در کنفرانس سالانه فناوری فرانسه Viva Tech، از استارت‌آپ‌ها گرفته تا شرکت‌های فن‌آوری تأسیس‌شده، همچنین شرکت‌هایی از صنایع مختلف مانند لوازم آرایشی و بانکی، هوش مصنوعی بیش از هر چیز بر زبان همه جاری بود. 

مکرون، برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه و ژان نوئل بارو، وزیر دیجیتال، در این مراسم شرکت کردند و حمایت دولت را از رشد و پیشرفت فناوری فرانسه اعلام کردند. 

مکرون به سی‌ان‌بی‌سی گفت: «ما دیوانه‌وار بر روی آموزش و تحقیق سرمایه‌گذاری خواهیم کرد.»

در حالی که ایالات متحده از نظر بسیاری از معیارها به عنوان پیشرو در هوش مصنوعی در نظر گرفته می‌شود، فرانسه امیدوار است که بتواند از آمریکا جلو بزند.

مکرون گفت: «باور کنید واضح است که ایالات متحده شماره یک است، دلیل این واضح است؛ زیرا آمریکا بازار داخلی بزرگی دارد. من می‌خواهم به وضوح شکاف فاصله آمریکا و فرانسه را پر کنیم و خیلی بیشتر سرمایه گذاری کنیم، خیلی بیشتر توسعه پیدا کنیم و خیلی بیشتر شتاب کنیم.»

جاه‌طلبی‌های پاریس حتی در داخل اتحادیه اروپا با رقابت سختی مواجه است.

آنتون داهبورا، مدیر مؤسسه جانز هاپکینز، از طریق ایمیل به سی‌ان‌بی‌سی گفت: «فرانسه قطعاً شانس این را دارد که در اروپا پیشتاز باشد، اما با رقابت سختی از سوی آلمان و بریتانیا مواجه است.

ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا در هفته گذشته پیشنهاد خود را برای تبدیل شدن بریتانیا به یک مرکز جهانی هوش مصنوعی مطرح کرد. داهبورا گفت که فرانسه برای موفقیت، باید از هوش مصنوعی برای ایجاد زمینه‌های اقتصادی که در حال حاضر در آن قوی است استفاده کند؛ مانند تولید و داروسازی.

 

 

تمرکز بر روی ایجاد غول‌های هوش مصنوعی

 

هژمونی شرکت‌های آمریکایی و نام‌هایی مانند مایکروسافت – که در OpenAI سرمایه‌گذاری کرد – و تراشه‌ساز انویدیا در ذهن‌ها اثر خاص خود را دارند. 

به گفته مکرون، فرانسه مانند ایالات متحده، غول هوش مصنوعی ندارد، اما می خواهد دو یا سه «بازیگر بزرگ جهانی» در این فناوری ایجاد کند.

 مکرون با تاکید بر پتانسیل و هیاهوی پیرامون پیشرفت‌های هوش مصنوعی،  بر حمایت مالی گسترده از فناوران این زمینه تاکید کرد.

 

تمرکز بر روی تنظیم مقررات جهانی هوش مصنوعی

 

بخشی از تلاش فرانسه در راستای پیشرفت هوش مصنوعی خواه ناخواه به مرکزیت پاریس در تدوین مقررات پیرامون این فناوری منجر خواهد شد.

پارلمان اروپا، مدت‌ها است که تدوین قانون هوش مصنوعی اتحادیه اروپا را که اولین مقررات گسترده در نوع خود در مورد هوش مصنوعی است را پیش می‌برد. این هنوز قانون نیست و در مرحله پیش‌نویس است اما در صورت تصویب، رویکردی مبتنی بر ریسک را برای مقررات در سراسر اتحادیه اروپا به ارمغان خواهد آورد.

فرانسه معمولاً به‌عنوان طرفدار مقررات قوی در مورد فناوری دیده می‌شود - اما با بخش‌هایی از قانون هوش مصنوعی اتحادیه اروپا مرتبط با هوش مصنوعی مولد، نوعی فناوری که زیربنای ChatGPT OpenAI است، که آن را بیش از حد سخت‌گیرانه می‌بیند، مخالفت کرده است.

فرانسه خواستار یک مقررات جهانی در مورد هوش مصنوعی است که امیدوار است از طریق گروه G7 شامل ایالات متحده و بریتانیا و همچنین سازمان همکاری اقتصادی و توسعه به آن دست یابد.

مکرون گفت: «من فکر می کنم که ما نیاز به یک سلسله مقررات داریم و همه بازیگران این عرصه، حتی بازیگران ایالات متحده، با آن موافق هستند. من فکر می کنم ما به یک مقررات جهانی نیاز داریم.»

ایالات متحده به عنوان دشمن تلقی می شود

فرانسه آمریکا را هم به عنوان یک رقیب و هم متحد می بیند. شرکت‌های فرانسوی و اروپایی سعی خواهند کرد با غول‌های آمریکایی مانند مایکروسافت و گوگل رقابت کنند، اما مجوز واشنگتن برای هر نوع مقررات جهانی لازم است.

 

رقابت با ایالات متحده

 

فرانسه آمریکا را هم به عنوان یک رقیب و هم متحد می‌بیند. شرکت‌های فرانسوی و اروپایی سعی خواهند کرد با غول‌های آمریکایی مانند مایکروسافت و گوگل رقابت کنند، اما مجوز واشنگتن برای هر نوع مقررات جهانی لازم است.

مکرون همچنین گفت: «رقابت همیشه چیز خوبی است. بنابراین ما همکاری بسیار نزدیکی با ایالات متحده داریم، اما می‌خواهیم روی اطلاعات دانشمندان خودمان از هوش مصنوعی و شرکت‌های خودمان مانور دهیم. برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه، به سی‌ان‌بی‌سی گفت، بنابراین فکر می‌کنم که داشتن رقابت عادلانه بین ایالات متحده و اروپا و همچنین همکاری در برخی دستگاه‌های کلیدی برای ایالات متحده و اروپا خوب است. در مورد مقررات نیز، من فکر می‌کنم این کاملاً حیاتی است تا با مقامات آمریکایی در مورد بهترین راه تنظیم مقررات هوش مصنوعی گفتگوی مفصلی داشته باشیم.»

نوشته های اخیر

دسته بندی ها