جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی : 4 تیر 1402

جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی : 4 تیر 1402

 

مدل هوش مصنوعی Stable Diffusion به‌روز شد؛ تولید تصاویر واقع‌گرایانه‌تر با مشکلات کمتر : شرکت Stability AI از عرضه نسخه v0.9 مدل هوش مصنوعی Stable Diffusion خبر داده است که می‌تواند عرصه را بر میدجرنی تنگ‌تر کند.

استارتاپ Stability AI از جدیدترین نسخه مدل هوش مصنوعی خلق تصویر Stable Diffusion به نام SDXL v0.9 رونمایی کرد. این نسخه قادر است تصاویر فوق‌العاده واقع‌گرایانه‌تری بسازد و مشکلاتی مثل تصویرسازی‌های عجیب و غریب از دست‌ها را نداشته باشد.

به گزارش Decrypt، نسخه جدید مدل هوش مصنوعی Stable Diffusion عملکرد بسیار بهتری نسبت به نسخه‌های قبلی دارد و تنها با دریافت چند کلمه می‌تواند تصاویر خارق‌العاده‌ای بسازد. این نسخه به‌گونه‌ای طراحی شده است که بخش عمده کارها را خودش به‌جای شما انجام دهد و حتی در هنگام حرف‌زدن با هوش مصنوعی بتوانید با زبانی طبیعی‌تر با آن حرف بزنید.

Stability AI می‌گوید SDXL 0.9 قادر است جزئیات تصاویر را افزایش دهد و کاربردهای تولید تصاویر با کمک هوش مصنوعی را بیشتر کند. این شرکت می‌گوید نسخه 0.9 در مقایسه با نسخه بتا که پیش‌تر در ماه آوریل منتشر شده بود، عملکرد بسیار بهتری در تبدیل متن به تصویر دارد.

 

جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی : 4 تیر 1402

 

برای مشاهده این پیشرفت می‌توانید تصاویر حاصل از یک ورودی مشترک را در این دو نسخه مقایسه کنید. برای مثال، نسخه جدید برای توصیف «گرگی در پارک ملی یوسمیتی با تم فیلم‌برداری مستندهای طبیعت» تصویری واقع‌گرایانه‌تر را به‌وجود آورده است که نسبت به نسخه پیشین جزئیات بسیار بیشتری دارد.

 

تعداد پارامترهای Stable Diffusion بسیار بیشتر شده است

 

بخشی از دلیل این پیشرفت محسوس به افزایش قابل‌توجه شمار پارامترهای SDXL 0.9 مربوط می‌شود. حالا 3.5 میلیارد پارامتر پایه به مدل جدید Stability AI اجازه می‌دهند یادگیری عمیق‌تری داشته باشد و مطابق با یادگیری‌های خود تصاویر بهتری تولید کند.

نسخه 0.9 همچنین گرایش بیشتری به‌سمت ورودی‌های ساده پیدا کرده است و می‌تواند مبتنی بر آن‌ها نتایج بهتری تولید کند. برای مثال، اگر توصیف «دو دست که به‌سمت هم اشاره می‌کنند» را به هوش مصنوعی بدهید، می‌توانید تصویری بسیار واقع‌گرایانه از این مدل دریافت کنید. پیشرفت این نسخه در مقایسه با نسخه‌های قبلی کاملاً مشهود است.

 

جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی : 4 تیر 1402

 

نسخه جدید Stable Diffusion که اولین‌بار در ماه اوت 2022 به شهرت رسید و یکی از مدل‌های متن‌باز تولید تصاویر محسوب می‌شود، حالا با این آپدیت می‌تواند رقیب جدی‌تری برای Dall-E و Midjourney باشد. این مدل همین حالا هم محبوب‌ترین هوش مصنوعی متن‌باز تولید تصاویر محسوب می‌شود.

جدیدترین نسخه Stable Diffusion از طریق ابزار تولید و ویرایش تصاویر شرکت Init ML عرضه می‌شود. این مدل فعلاً نمی‌تواند به‌صورت محلی مورد استفاده قرار بگیرد یا آموزش داده شود، اما زمانی که عرضه عمومی آن آغاز گردد، برای اجرا به حداقل 16 گیگابایت رم و کارت گرافیکی با 8 گیگابایت VRAM نیاز خواهد داشت. تاریخ عرضه عمومی این نسخه احتمالاً اواسط ماه ژوئیه خواهد بود.

 

جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی : 4 تیر 1402

 

 

 

شرکت OpenAI برای ساخت یک فروشگاه ابزار های هوش مصنوعی خود را آماده می کند :

گزارش‌های منتشر شده نشان می دهد شرکت OpenAI به دنبال طراحی و اجرای یک استور است که بتواند در آن ابزار های هوش مصنوعی را ارائه کند. در این فروشگاه قرار است کلیه محصولات این شرکت برای فروش عرضه شود.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، مصرف کنندگان ChatGPT سازمان هایی هستند که از این چت بات با روش های معمولی از آن استفاده می کنند. اما اکنون گزارش های منتشر شده نشان می دهد با ساخت یک مارکت پلیس توسط OpenAI توسعه دهندگان می توانند مدل های ی مبتنی بر این چت بات ساخته و در اختیار کسب و کارها بگذارند.

اخیرا سم آلتمن جلسه ای با توسعه دهندگان تشکیل داده و برنامه های خود را برای آنها شرح داده است. در این جلسه مشتریان این شرکت مانند Aquant و Khan academy نیز نسبت به این موضوع ابراز علاقه کردند. برنامه جدید OpenAI می تواند فروشگاه آینده این شرکت را با استورهای اپلیکیشنی دیگر شرکت های فناوری مانند Salesforce و Microsoft وارد رقابت کند. هدف اصلی OpenAI نیز ارائه فناوری هوش مصنوعی خود به مخاطبان بیشتر و گسترش آن است. مایکروسافت تاکنون دو بار یکی در سال ۲۰۱۹ و دیگری اوایل سال جاری مبلغ یک میلیارد دلار روی شرکت OpenAI سرمایه گذاری کرده است.
 

 

جدیدترین اخبار و دستاوردهای هوش مصنوعی : 4 تیر 1402

 

هوش مصنوعی چقدر به اقتصاد جهانی کمک خواهد کرد؟ گزارشی از سوی شرکت مشاوره مدیریت McKinsey توضیح داده است که هوش مصنوعی مولد می‌تواند سالانه ۴.۴ تریلیون دلار به اقتصاد جهانی اضافه کند.

بر اساس این گزارش، هوش مصنوعی مولد می‌تواند بین ۲.۶ تا ۴.۴ تریلیون دلار از طریق ۶۳ کاربرد در ۱۶ شغل مختلف، به اقتصاد جهانی اضافه کند که تقریباً معادل تولید ناخالص داخلی انگلیس در سال ۲۰۲۱ است.

هوش مصنوعی مولد به ابزار‌های هوش مصنوعی مانند ChatGPT اشاره دارد که OpenAI در ماه نوامبر از آن رونمایی کرد.

انتظار می‌رود هوش مصنوعی مولد در سطح همه صنایع به ویژه بخش بانکی، فناوری پیشرفته و همچنین محصولات پزشکی و دارویی به سرعت مورد استفاده قرار گیرد.

این گزارش می‌افزاید: هوش مصنوعی مولد می‌تواند بین ۲۰۰ تا ۳۴۰ میلیارد دلار به بخش بانکداری و بین ۲۴۰ تا ۳۹۰ میلیارد دلار به بخش خرده فروشی اضافه کند.

همچنین طبق این گزارش، ۷۵ درصد ارزش این فناوری در چهار حوزه عملیات مشتری، بازاریابی و فروش، مهندسی نرم افزار و تحقیق و توسعه قرار خواهد گرفت.

شرکت McKinsey معتقد است که این امر به شدت بر افزایش درآمد کارمندان تأثیر می‌گذارد و می‌تواند تریلیون‌ها دلار به اقتصاد جهانی اضافه کند.
 

نوشته های اخیر

دسته بندی ها