معرفی کتابهای برتر اقتصادی پیشنهادی وفا مدیا : بخش اول

 

در این بخش قصد داریم که به معرفی بهترین کتابهای بخش اقتصادی بپردازیم که با مطالعه این کتابهای اقتصادی تا حد زیادی سطح و میزان تجزیه و تحلیل مطالعات اقتصادی خود را تا حد زیادی از مفاهیم پایه اقتصادی ساده گرفته تا ساز و کارهای اقتصاد و تاثیر آن بر زندگی ما و توسعه کشورها و سایر جنبه های دیگر افزایش دهیم ، با وفا مدیا همراه باشید.

 

حرف هایی با دخترم درباره اقتصاد از یانیس واروفاکیس

 

حرف هایی با دخترم درباره اقتصاد از یانیس واروفاکیس  :

یک فرصت خوب برای آموختن اقتصاد وقتی وزیر سابق اقتصاد یونان برای دخترش از اقتصاد می گوید یانیس واروفاکیس، وزیر سابق اقتصاد یونان در این کتاب با استفاده از زبانی واضح و مثال‌هایی مشخص، نامه‌هایی به دختر جوانش می‌نویسد تا در مورد اقتصاد به او توضیح دهد و بگوید اقتصاد چگونه عمل می‌کند، از کجا آمده و چگونه در خدمت منافع برخی و در صدد تضعیف برخی دیگر برمی‌آید. او در کتاب «صحبتی با دخترم درباره اقتصاد؛ یا سرمایه‌داری چگونه کار می‌کند و چگونه شکست می‌خورد» پای بانک‌داران و سیاست‌مداران را به بحث باز می‌کند تا در مورد منشا تاریخی نابرابری در بین ملت‌ها توضیح دهد.

او همچنین می‌خواهد در کتابش این عقیده فراگیر که «هر چیزی قیمتی دارد» را زیر سوال ببرد و نشان دهد که چرا بی‌ثباتی اقتصادی می‌تواند یک خطر مزمن قلمداد شود. نهایتا واروفاکیس توضیح می‌دهد که چگونه سیاست‌های بازارمحور در پرداختن به سلامتِ رو به زوال سیاره‌ای که نسل دخترش وارث آن هستند، کاملا ناتوان بوده و خواهد بود. ویژگی منحصر به فرد این کتاب این است که نویسنده در آن می‌کوشد مانند پدری بنویسد که می‌خواهد به سوال‌های اساسی دخترش در مورد عصر حاضر پاسخ دهد؛ پاسخ‌هایی که دختر جوان بتواند با بصیرت موجود آنها در برابر شکست‌ها و تاریکی سیستم کنونی مجهز شده و راهی به سمت بدیلهای دموکراتیک‌تر پیدا کند. یانیس واروفاكیس (1961، یونان) سال‌ها پیش از این كه در 2015به‌‌عنوان وزیر اقتصاد دولت چپ‌گرای یونان منسوب شود، در دانشگاه‌های انگلستان، استرالیا و امریكا استاد اقتصاد بود.

خاطرات او از تجربه‌ی حضورش در دولت، در كتابی به‌عنوان بزرگسالان در اتاق: نبرد من با دستگاهِ حاكم اروپا در صدر پرفروش‌ترین كتاب‌های سال 2017قرار گرفت. كتاب قبلی او و آن‌چه بر سر ضعیفان می‌آید حق‌شان است؟: اروپا، ریاضت و تهدید ثبات جهانی نیز در صدر جدول پرفروش‌ترین كتاب‌های سال2016 قرار داشت. واروفاكیس در حال حاضر استاد اقتصاد دانشگاه آتن است و برای مخاطبان گسترده‌ای در سرتاسر جهان به‌عنوان یكی از بنیان‌گذاران جنبش دموكراسی در اروپا (DiEM25) سخنرانی می‌کند. کتاب تاریخ مختصر سرمایه‌داری؛ حرف‌هایی با دخترم درباره‌ی اقتصاد، نوشته‌ی واروفاکیس و ترجمه‌ی فرهاد اکبرزاده در سال 1397 توسط نشر بان منتشر خواهد شد. دختر او سِنیا حالا پانزده سال دارد و در استرالیا زندگی می‌كند.

 

تاریخ مختصر اقتصاد

 

تاریخ مختصر اقتصاد از نیل کیشتینی :

در ابتدای سده بیست و یکم بر اثر فعالیتهای نسنجیده بانکها بحران اقتصادی بزرگی رخ داد. بسیاری از مردم اقتصاددانان را بابت پیش بینی نکردن این بحران مقصر دانستند و آنان را به همسویی با صاحبان منافع متهم کردند در این کتاب دیدگاه های مختلف درباره اقتصاد و سیر اقتصاد از اشکال اولیه تا امروزی بررسی میشود تا مشخص شود که خود چه تغییری کرده است و اساساً اقتصاد تحول چه چیزهایی پیش بینی پذیر هستند و چه چیزهایی را نمی توان پیش بینی کرد.نیل کیشتینی نویسنده، اقتصاددان و مورخ است.او استاد تاریخ اقتصاد در دانشکده اقتصاد لندن است. او کتاب اقتصاد و اقتصاد در چند دقیقه را تالیف کرده است. نیل همچنین به عنوان مشاور دولت بریتانیا و کمیسیون اقتصادی سازمان ملل برای آفریقا کار کرده است.

 

مبانی علم اقتصاد

 

مبانی علم اقتصاد از گریگوری منکیو :

کتاب مبانی علم اقتصاد کتاب درسی کامل و بسیار موفقی از منظر خوانندگان بوده است. در مقایسه با کتاب‌های مشابه در عین حال که دارای مطالب جدید و کاربرد بیشتری است، از اختصار نیز برخوردار است. کتاب مبانی علم اقتصاد «منکیو» گزیده‌ای از فصل‌های کتاب اصول علم اقتصاد است که در 9 بخش و 23 فصل تنظیم شده و شامل مهم‌ترین مباحث اقتصاد خرد و اقتصاد کلان است. این کتاب نه‌تنها با سرفصل‌های دروس کلیات علم اقتصاد، اصول علم اقتصاد و مبانی علم اقتصاد در رشته اقتصاد و سایر رشته‌های علوم انسانی (در ایران) منطبق است، بلکه شامل مباحث بیشتر، قضایای واقعی، کاربردها و سایر ابزارهای آموزشی است که با توجه به موضوع دروس قابل تدریس است. این کتاب اولین جلد از مجموعه چهار جلدی کتاب اصول علم اقتصاد پرفسور منکیو است. سایر کتاب‌های این مجموعه چهار جلدی عبارت‌اند از اقتصاد خرد، اقتصاد کلان، و اصول علم اقتصاد.

 

سرمایه داری و آزادی

 

سرمایه داری و آزادی از میلتون فریدمن :

میلتون فریدمن، که «مکتب پولی» نوین با نام او شناخته شده است، از جمله اقتصاددانان طرفدار مکانیسم اقتصاد بازار است که نظریه های وی، خصوصاً بر سیاست های اقتصادی دولت های امریکا و جهان سرمایه داری تأثیری بسزا داشته است. به نظر فریدمن، اقتصاد از سیاست جدا نیست و اقتصاد آزاد شرط لازم برای برقراری آزادی سیاسی است. در نتیجه، آزادی سیاسی نمی تواند بدون آزادی اقتصادی پابرجا بماند.

سرمایه‌داری و آزادی (به انگلیسی: Capitalism and Freedom) کتابی است از میلتون فریدمن که نخستین بار در ۱۹۶۲ توسط انتشارات دانشگاه شیکاگو منتشر شد و نقش سرمایه‌داری اقتصادی در جامعهٔ لیبرال را مورد بحث قرار می‌دهد. در هیجده سال نخست ۴۰۰٬۰۰۰ نسخه از آن فروخته شد، و از ۱۹۶۲ بیش از یک میلیون نسخه از آن به فروش رفته است. میلتون فریدمن استدلال می‌کند که آزادی اقتصادی پیش شرطی برای آزادی سیاسی است. او «لیبرال» را در زمینهٔ روشنگری اروپایی تعریف می‌کند، و آن را با کاربرد آمریکایی که او از رکود بزرگ به بعد منحرف شده می‌داند در تضاد قرار می‌دهد. بسیاری در آمریکای شمالی که خود را محافظه‌کار یا لیبرترین می‌خوانند برخی از دیدگاه‌های او را اختیار کرده‌اند.

 

کلیات علم اقتصاد

 

 

کلیات علم اقتصاد از گریگوری منکیو :

دکتر گریگوری منکیو استاد اقتصاد دانشگاه هاروارد است. او تحصیلات خود را در دانشگاه‌های پرینستون و ام‌آی‌تی به پایان رسانده و تاکنون مباحث مختلفی مانند اقتصاد خرد، اقتصاد کلان، آمار و اصول اقتصاد را در دانشگاه تدریس کرده است. منکیو نویسنده‌ای پرکار است. مقالات بسیار زیادی در مجلات معتبر علمی و اقتصادی، مانند جورنال آو پولیتیکال اکونومی، امریکن اکونومیک ریویو، و کوارترلی جورنال آو اکونومیکس و مجلات ترویجی برای عموم مردم، مانند فاینانشیال تایمز و وال‌استریت جورنال، به چاپ رسانده است و نیز مقاله‌نویس مجله  فورچون و ناشر مجموعه‌ای از بهترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های درسی دانشگاهی به‌ویژه در زمینه اقتصاد خرد، اقتصاد کلان و مبانی علم اقتصاد بوده است. کتاب‌های منکیو با اقبال فراوان روبه‌رو شده‌اند و در اکثر دانشگاه‌های معتبر دنیا به‌منزله کتاب درسی مورد استفاده دانشجویان قرار می‌گیرند. پروفسور منکیو سرپرستی طرح‌های اقتصادی در دانشگاه‌های کمبریج و ماساچوست، و مشاوره بانک مرکزی امریکا و دفتر بودجه مجلس امریکا را بر عهده داشته است. کتاب کلیات علم اقتصاد ترجمه کامل ویرایش پنجم Principles of Economics اثر پروفسور منکیوست. کتاب در سیزده بخش و 36 فصل تنظیم شده است.

مهم‌ترین بخش‌های کتاب عبارتند از نیروهای بازار، کشش، سیاست‌های دولت، بازارها و رفاه، اقتصاد بخش عمومی، رفتار بنگاه و سازمان صنعتی، ساختارهای مختلف بازار، اقتصاد بازار نیروی کار، مرزهای دانش، اقتصاد خرد، اندازه‌گیری درآمد ملی، اقتصاد حقیقی در بلندمدت، پول و قیمت‌ها در بلندمدت، اقتصاد کلان باز، نوسانات اقتصادی در کوتاه‌مدت و مرزهای دانش اقتصاد کلان و مهم‌ترین سیاست‌های بحث‌انگیز اقتصاد کلان. فصل‌های مختلف این کتاب در سال‌های قبل در سه کتاب مبانی علم اقتصاد، نظریه اقتصاد خرد و نظریه اقتصاد کلان منتشر شده است. در کتاب حاضر بر کاربردها و سیاست‌ها تأکید بیش‌تری شده است. مطالعات موردی بسیار زیاد با هدف درک بهتر محصول علم اقتصاد و کاربرد آن‌ها در تمام فصل‌های کتاب ارائه شده است. نگارش متفاوت، طرح ابتکاری موضوعات و بررسی کاربردی سیاست‌های اقتصادی برخی مزیت‌های کتاب منکیو در مقایسه با سایر کتاب‌های مشابه است.

علیرضا گفت:
کتاب های فوق العاده ای هستند.. ممنون از شما
    مدیریت گفت:
    ممنون از توجه شما