معرفی کتابهای برتر اقتصادی پیشنهادی وفا مدیا : بخش چهارم

کتاب چین چگونه از شوک درمانی گریخت از ایزابلا ام وبر

 

کتاب چین چگونه از شوک درمانی گریخت از ایزابلا ام وبر :

ایزابلا ماریا و بر دارای دو مدرک دکترا از دانشگاه کمبریج و مدرسه نوین تحقیقات اجتماعی، دانشیار دانشگاه ماساچوست در علوم اقتصادی و مدیر پژوهشی برنامه اقتصاد سیاسی آسیایی چین در مؤسسه تحقیقاتی اقتصاد سیاسی در این دانشگاه است. کتاب چین چگونه از شوک درمانی گریخت، اولین تألیف ایزابلا وبر که در سال 2021 برندۀ جایزۀ جوآن رابینسون و جایزه بهترین کتاب بین رشته ای انجمن مطالعات بین المللی شد و از سوی برخی منابع از جمله Financial Times و Foreign Policy در فهرست بهترین کتاب سال 2021 قرار گرفت. اقتصاد چین یک بار در سال 1986 و بار دیگر در سال 1988 تا مرز اجرای شوک درمانی پیش رفت و عین دوبار نیز موفق شد تا با تکیه بر نظرات کارشناسی از آن بگریزد به رغم توافق اقتصاددانان بر سر ضرورت انجام اصلاحات، اختلاف دو اندیشه رقیب دکترین گذار از طریق شوک درمانی و تدریج گرایی بر سر چگونگی پیشبرد این اصلاحات بود. کتاب حاضر نگاهی دقیق تاریخی و اقتصادی پیرامون رقابت بین این دو دیدگاه در اصلاحات چین دارد تجربه چین در این زمینه در بردارنده نکات و زوایای قابل تأملی است که نشان می دهد چین چگونه توانست مسیر بلندمدت توسعه را در پیش گیرد و در عین حال تبدیل به یک کپی از سرمایه داری غربی نگردد.

 

 

کتاب معمای توسعه از رابرت آلن

 

کتاب معمای توسعه از رابرت آلن :

نویسنده از جغرافیا، نهادها و فرهنگ به عنوان بنیان‌های تغییر و از دگرگونی فنی، جهانی‌سازی و سیاست‌های دولتی به عنوان علل مستقیم تفاوت در فقر و غنای کشورها طی چند سده اخیر یاد کرده و تلاش می‌کند تا با این نگاه به برخی از مهمترین معماهای تاریخ توسعه پاسخ دهد، اینکه انقلاب صنعتی در بریتانیا به وقوع پیوست، نه در دیگر کشورها؟ چرا آمریکا و اروپای غربی با پیروی از الگوی مرسوم توسعه در آن دوره، راه بریتانیا را در پیش گرفتند و ثروتمند شدند، اما آمریکای لاتین ناکام ماند؟

 

کتاب صنعت و امپراتوری از اریک هابسبام

 

کتاب صنعت و امپراتوری از اریک هابسبام :

انقلاب صنعتی سرآغاز بنیادی ترین دگرگونی در زندگی آدمی در طول تاریخ مستند مکتوب است.این انقلاب زمانی کوتاه با تاریخ بریتانیای کبیر انطباق یافت.و بدین گونه تمامی اقتصاد جهان بر گرد این کشور بنا شد و این امر بریتانیا را صاحب چنان نفوذ و قدرت و جهانی ای کرد که هیچ کشوری تا به این اندازه بدان دست نیافته است.در آن لحظه از تاریخ جهان،بریتانیا تنها صادر کننده تنها وارد کننده ی عمده تنها عامل حمل و نقل تنها سرمایه گذار در خارج تنها امپریالیست و تنها کشور با سیاستی به راستی جهانی بود.هابسبام در این کتاب ظهور بریتانیا در مقام نخستین قدرت صنعتی،سقوط آن از جایگاه موقت پیشگامی،رابطه ی کم و بیش ویژه ی آن با دیگر بخش های جهان و برخی اثرات این همه را بر کل جامعه و طبقات گوناگون آن کشور مورد بررسی قرار داده است.

 

کتاب اقتصاد سیاسی تطبیقی از باری کلارک

 

کتاب اقتصاد سیاسی تطبیقی از باری کلارک:

اقتصاد سیاسی تطبیقی که اساسا یک متن درسی است، از چند ویژگی متمایز برخوردار است: 1.کتاب متنی تقریبا روان و قابل فهم دارد و همین ویژگی خواندن آن را هم برای دانشجویان اقتصاد و همه علوم سیاسی آسان می کند. 2. نظریات حدود 25 اقتصاددان سیاسی را از توماس هابز گرفته تا جان رالز به صورت مختصر ارائه و بحث می کند. 3. با تقسیم بندی چهارگانه مکاتب اقتصاد سیاسی، هم نظریات اقتصاددانان سیاسی را به صورت منسجم ارائه می نماید و هم امکان مقایسه آنها را فراهم می سازد. 4. با اختصاص برخی از فصول کتاب به اصلی ترین موضوعات اقتصاد سیاسی در دوره معاصر، طیف گسترده ای از مباحث، از اقتصاد سیاسی تورم و بیکاری گرفته تا اقتصاد سیاسی مسائل توسعه را مطرح و به شکل تطبیقی پاسخ می دهد. مطالعه این کتاب به ویژه به دانشجویان رشته های علوم اجتماعی، علوم سیاسی، اقتصاد و اقتصاد سیاسی توصیه می شود.

 

کتاب اندیشه های اقتصادی و سیاسی هایک از دونالد جی بودراکس

 

کتاب اندیشه های اقتصادی و سیاسی هایک از دونالد جی بودراکس :

دونالد جی. بودراکس در این کتاب کوشیده است مجموعه‌ای از برجسته‌ترین نکات اندیشه‌های هایک را با زبانی ساده برای خوانندگان توضیح دهد. خواننده با مطالعه این کتاب می‌تواند به تصوری کلی از ایده‌ها و اندیشه‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی هایک دست یابد و در نتیجه شروع خوبی برای مطالعه بیشتر درباره آثار هایک برای دوستداران این فیلسوف و اقتصاددان لیبرال قرن بیستم خواهد بود. زبان ساده و تنوع موضوعات کتاب به گونه‌ای است که نه‌تنها برای دانشجویان، بلکه برای استادان، صاحب¬نظران و سیاست‌گذاران در رشته‌های اقتصاد، علوم سیاسی، حقوق و جامعه‌شناسی می‌تواند مفید باشد.