معرفی کتابهای برتر کسب و کار و تجارت پیشنهادی وفا مدیا : بخش سوم

 

 

قوی سیاه

 

کتاب قوی سیاه از نسیم نیکولاس طالب :

پیش از كشف استرالیا، مردم دنیاى كهن بی چون وچرا باور داشتند هر قویى سفید است چون تجربیات ایشان پیوسته این باور را تأیید می‌كرد. دیدن نخستین قوى سیاه براى چند پرنده‌شناس باید شگفتى جالبى بوده باشد؛ اما اهمیت داستان در این نیست. اهمیت داستان در این است كه شكنندگى دانش ما را نمایان مى‌كند و نشان می‌دهد آموختن ما از تجربیات و مشاهدات با چه محدودیت‌هاى شدیدى روبه‌روست. تنها یك مشاهده كافى است تا گزاره‌اى كلى كه دستاورد هزاران سال تماشاى میلیون‌ها قوى سفید است بی‌اعتبار شود- تنها با دیدن یك قوى سیاه.

 

نجیبانه بازی کن ولی برنده شو از مایکل دل

 

نجیبانه بازی کن ولی برنده شو از مایکل دل :

مایکل دل در این کتاب فوق العاده بی ریا که پر است از داستان های گویا نشان می دهد چگونه پیشرفت او به عنوان یک شخص، با ساختن شرکتی که در اتاق خوابگاه کالج راه اندازی کرد، در هم تنیده بود. این داستان پرشتاب راه اندازی یک شرکت عمومی، خصوصی کردن آن و بعد، عمومی کردن دوباره اش است و این همه در حال دست و پنجه نرم کردن با شخصیت های پررنگی مثل کارل آیکان صورت می گیرد. مایکل دل، انبوهی از آموخته های کسب وکار را فراهم آورده است، ولی چیز مهم تری هم ارائه می کند: این که کنجکاوی و ارزش های خوب چگونه برای موفقیت، هم در زندگی و هم در کسب و کار ضروری هستند. این درسی است که از والدین توانمندش آموخته و با همسرش این درس را در اختیار بنیادشان می گذارند تا به بچه ها فرصت های بهتری بدهند. نتیجه ی کار، کتابی ست مهیج، روشنگر و ارزشمند و...

 

کتاب «رازهای آمازون»

 

کتاب راز های آمازون از جف بزوس :

زندگی کارآفرین بزرگ «جف بزوس» واجد تمام ویژگی های است که در نام بردن از خصوصیات یک کارآفرین تمام عیار معمولا به آن ها اشاره می شود. نخستین ویژگی که شاید از نگاه بسیاری از اهل فن، مهمترین ویژگی هم باشد، دامنه ی تخیلات وسیع و خلاقانه ی اوست که از دوران کودکی تا امروز ادامه داشته است. خلاقیت و تخیلی که امروز برند شگفت انگیز آمازون نتیجه ی آن به شمار می رود و دستاوردهای شگفت انگیز برند آمازون در خلق یک سبک زندگی مدرن برای ساکنان سیاره ی زمین، عامل ظهور آن است. هرچه هست با شخصیتی روبه رو هستیم که رویاهایش را جدی می گیرد و عمری را به پای آن ها می گذارد و مگر کارآفرینی در دل انگیزترین مفهوم خود چیزی جز تحقق رویاهایی نیست که ما برای بهبود زندگی محیط اطراف خود، آن را با دیگران به اشتراک می گذاریم؟ با خواندن کتاب «رازهای آمازون» که شناختی بی واسطه از «بزوس بودن» است؛ می توان به این نتیجه رسید که او از بسیاری جهات سرآمد این نوع رویکرد در کارآفرینی است و در تحقق این روش حتی از معاصرانی چون استیو جابز و بیل گیتس هم فراتر می رود؛ چه آنان با سبک زندگی دیجیتالی که برای مردمان پدید آورده اند، منشأ اثر بوده اند و در مورد جف بزوس هرچند در شروع، فناوری دیجیتال، غالب بوده، اما با گذشت زمان، امروز می دانیم که چگونه در آمازون مرزهای فیزیکی و دیجیتال در هم آمیخته می شوند و شاهکاری کاربردی به وجود می آید که آیندگان از آن خلاقیت ها، به عنوان نشانه های اصلی روزگار ما یاد خواهند کرد. دومین ویژگی کارآفرینانه ی«بزوس» در آن چیزی بروز پیدا می کند که مدرسان تحول فردی، عنوان خروج از کُنج آسایش یا منطقه ی امن را به آن داده اند. این در مورد جف بزوس نمود پررنگی دارد. در شرایطی که به عنوان یک آدم جاافتاده در شغل پرپول و پرطمطراقش، می توانست باقی عمر را به آسایش رفاه بگذراند، وارد کارزاری از صفر به نام آمازون شد که حالا جزو نمونه های کلاسیک یک استارت آپ تکنولوژیک است و مشخص نیست چقدر امروزی ها می توانند شرایط کارآفرین و بنیانگذارش را در شروع کار درک کنند که چه خون دلها خورده است تا آمازون را به جایگاه رفیع و بی بدیل امروزش برساند.

نمونه ی «جف بزوس» در ریسک پذیری و پذیرش سختی ها، در آنجا از تجربه های معمول تاریخ کارآفرینی فراتر می رود که او به موفقیت اولیه ی آمازون که بسیار درخشان هم بوده است، بسنده نمی کند و از یک کتابفروشی که شاید بزرگ ترین باشد به مغازه ای می رسد که شاید نتوان برای محصولات و خدماتی که عرضه می کند هیچ نهایتی تصور کرد. این از ارائه ی محصولات و خدمات به مصرف کننده ی نهایی شروع می شود و به ارائه ی خدمات تکنولوژیک به شرکت ها و حتی دولت ها می رسد. باید گفت ریسک رسیدن از کتابفروشی، به در بر گرفتن تقریبا همه ی محصولات، اگر از آن ریسک راه اندازی ابتدایی آمازون بیشتر نباشد، قطعا کمتر نیست و همین مسیر پیموده شده ی جف بزوس در کارآفرینی را، این چنین ارزشمند می کند… سومین ویژگی کاری «بزوس» را می توان در توانایی او برای خلق مفهومی واقعی و تمام عیار از «اعتماد» مشاهده کرد. می گویند اساس هر تجارت، فروش و کسب وکاری در عنصر اعتماد خلاصه می شود. اعتماد همان چیزی است چیزی که در بخش های مختلف کتاب «رازهای آمازون» به خوبی دیده می شود.

 

کتاب تجارت خارق العاده با رهبری الهام بخش از کوین گسکل

 

کتاب تجارت خارق العاده با رهبری الهام بخش از کوین گسکل : " کوین گسکل" یکی از برجسته ترین رهبران کسب و کار نسل خودش است. او که جوان ترین مدیر عامل تاریخ پورشه، لامبورگینی و ب.ام.و است. هرسه شرکت را به رشد و عملکرد بی‌سابقه ای رساند و بعد، از این شرکت‌ها بیرون آمد تا دنبال علاقه‌اش برود و خودش عملا یاد بگیرد چگونه می‌شود فقط با ایده‌ای خوب. یک شرکت عالی ساخت. او سابقه‌ی بیست و پنج سال توام با موفقیت را در رهبری کسب و کارها، راه اندازی استارت آپ‌ها، نوسازی شرکت‌ها و هدایت برندهای بزرگ در بخش‌های مختلفی از تکنولوژی تا باغبانی دارد. تیم‌های او موفق به تولید بیش از سه میلیارد دلار ارزش برای سهامداران شده‌اند. در این کتاب، او تجربیاتش را در ترغیب دائمی تیم‌هایی از هفت تا هفت هزار نفر به سوی عملکرد فوق العاده روایت می‌کند و با اشاره به مثال‌های کاربردی از شرکت‌ها خودش، تفاوت واقعی بین عملکرد خوب با عملکرد عالی رهبران الهام بخش را نشان می‌دهد.

 

گلوله برفی (شناخت وارن بافت)

 

کتاب گلوله برفی (شناخت وارن بافت) از آلیس شرودر :

کتاب گلوله برفی به بررسی و بیان زندگی وارن بافت می‌پردازد. مطالعه این کتاب برای افرادی که مباحث موفقیت، کار آفرینی، سرمایه‌گذاری در بورس و شناخت انسان‌های موفق علاقه‌مند هستند، مفید خواهد بود. کتاب گلوله برفی در سال ۲۰۰۸ میلادی جوایز بسیاری را به دست آورده است.وارن بافت کسی است که با وجودی که پدرش نماینده کنگره آمریکا بود، تمام ثروت ۶۲ میلیارد دلاری خود را بدون حتی یک سنت کمک از دیگران و صرفا براساس تلاش همیشگی‌اش و در سایه دیدگاه های صحیح اقتصادی کسب کرده است. ‌ او نخستین سنت از درآمدش را از محل فروش آدامس و توزیع روزنامه در سن شش سالگی به دست آورد و سپس با تشکیل گلوله برفی کوچک‌ خود در ابتدای سنین نوجوانی، در طول ۸۰ سال فعالیت بی‌وقفه، روزبه‌روز این گلوله برفی را در مسیر زندگی خود غلطاند و بزرگ و بزرگتر نمود. ‌ وارن بافت در سال‌های اخیر، تمام این ثروت را به بهترین شکل قابل تصور مورد استفاده قرار داده است. تمامی روش‌ها و ریزه‌کاری‌هایی که وی را در رسیدن به این اهداف والا و متعالی یاری رساند، در این کتاب با ذکر جزئیات آورده شده است. ‌ سرمشق قرار دادن وارن بافت در سال‌های اخیر، شمار بالایی از طرفداران نظریات وی را رقم زده است؛ تا بدان پایه که آخرین جلسه سالانه برکشایر (شرکت وارن بافت) با سهامدارانش؛ با حضور بیش از ۳۵۰۰ نفر ( آماری نزدیک به تماشاچیان یک مسابقه فوتبال) به کانون هواداران وی تبدیل شد.