معرفی جدیدترین کتاب های منتشر شده در ایران : 22 اردیبهشت 1402

کتاب عارف دیهیم دار : بنیانگذار سلسله صفویه ،ترجمه از ذبیح الله منصوری از نشر نگاه

 

کتاب عارف دیهیم دار : بنیانگذار سلسله صفویه ،ترجمه از ذبیح الله منصوری از نشر نگاه : روي كارآمدن بنيانگذار سلسله صفوي در طليعه قرن دهم هجري قمري و آغاز قرن شاهزدهم ميلادي يكي از رويدادهاي بزرگ تاريخ ايران است كه تا امروز از طرف مورخان خود ما كتاب اختصاصي در مورد وي نوشته نشده است. يكي از كارهاي بنيان گزار سلسله صفوي در اين كشور ايجاد وحدت سياسي در ايران بود و آن وحدت تا امروز باقي مانده است. در اين كتاب آثار تاريخي ديگران و بخصوص آثار تاريخي بازرگانان ونيزي كه در قرن پانزدهم و شاهزدهم ميلادي براي تجارت به ايران سفر مي كردند نيز وجود دارد... فهرست • قلعه استخر • مذاكره با سلطان فارس • مرگ يعقوب بيك • طالع بيني يك منجم • اسماعيل ميرزا در گنجه • آغاز جنگ • زبان سليمان • و...

 

 

کتاب زندگی روزمره جهان اسلامی در سده های میانه اثر جیمز لینزی،ترجمه از سعید درودی از نشر نگاه

 

کتاب زندگی روزمره جهان اسلامی در سده های میانه اثر جیمز لینزی،ترجمه از سعید درودی از نشر نگاه : در بررسی زندگی روزمره مسلمانان سده‌های میانه منابعی به قلم نویسندگان مسلمان در دست است، ولی در نگارش کتاب پیش رو این بازه زمانی از دید نویسنده‌‌ای آمریکایی بررسی شده است که شاید برای مسلمان و غیرمسلمانان دوره معاصر جالب باشد. نویسنده در سراسر کتاب کوشیده وقایع و مباحث دینی و فرهنگی جامعه را در ظرف زمانی همان دوره ببیند و بررسی کند و همین نشان از دید درست و علمی نویسنده دارد. بازه زمانی بررسی شده در این کتاب از ظهور اسلام در سده هفتم میلادی تا سال ۱۳۰۰ میلادی (یعنی تقریبا هفت قرن) را شامل می‌شود. در طول این هفتصد سال قلمرو حکومت اسلامی در غرب تا اسپانیا و شمال آفریقا و در شرق تا آسیای مرکزی و شبه قاره هند گسترش یافت.

 

 

 

کتاب عمل خلاقانه اثر ریک روبین ،ترجمه از یاسمن ثانوی ،از نشر نون

 

کتاب عمل خلاقانه اثر ریک روبین ،ترجمه از یاسمن ثانوی ،از نشر نون : بسیاری از آهنگسازان مشهور به صدایی خاص شناخته می‌شوند که محدود به زمانه‌ی خودشان است. اما ریک روبین به چیز دیگری شهرت دارد، خلق فضایی که در آن هنرمندان از هر ژانر و قشری بتوانند به شکل خود واقعی‌شان و با هر آنچه که ارائه می‌کنندمورد توجه قرار بگیرند. او در این اثر تلاش کرده به افراد کمک کند تا از انتظاراتی که به خودشان تحمیل کرده‌اند فراتر بروند و ب حال نابی دست پیدا کنند که در آن غافلگیری اجتناب ناپذیر است. کتاب عمل خلاقانه یک برنامه‌ی آموزشی فوق‌العاده و پربار است و مسیر یک هنرمند را طوری روشن می‌کند که همه‌ی ما بتوانیم آن را دنبال کنیم.این کتاب یک عمر دانش گردآوری شده را صیقل داده و به تجربه‌ای به شدت خواندنی تبدیل کرده استتا در آن قدرت خلق لحظات و یک عمر زندگی پرنشاط را پیدا کرده و در دسترس همگی ما قرار بدهد.

 

 

کتاب نیشکرهای خونین اثر سلستینو هرس،ترجمه از علی مصدقی ،از نشر کتاب پارسه

 

 

کتاب نیشکرهای خونین اثر سلستینو هرس،ترجمه از علی مصدقی ،از نشر کتاب پارسه : این ها داستان هایی واقعی از حوادث انقلابی کوباست؛ اتفاق هایی که به قول نویسنده شاید افسانه وار به نظر بیایند اما همگی داستان آدم هایی است که به نوعی از انقلاب کمونیستی کوبا زخم خورده اند. نویسنده با شنیدن خاطرات و مشاهدات والدین خود و گفتگو با تبعیدهای کوبایی _که اغلب در میامی آمریکا ساکن شدند_ نوشتن این داستان ها را آغاز کرد تا همچون سایر نویسندگان تبعیدی، راوی رنج ها و بیم و امیدهای مردم سرزمین خود باشد.

 

کتاب در دفاع از کاپیتالیسم (افشای اسطوره ها ) از راینر زیتلمن، ترجمه از محمد ماشین چیان، از نشر علم

 

 

کتاب در دفاع از کاپیتالیسم (افشای اسطوره ها ) از راینر زیتلمن، ترجمه از محمد ماشین چیان، از نشر علم : قرن بیستم را باید «قرن متهم کردن کاپیتالیسم: از طریق هر شیوه ممکن» نام نهاد؛ از اتهام به پرورش فاشیسم گرفته تا جنگ، فقر و نابرابری۔ در دهه های اخیر هم عناوین جدیدتری به خیل عظیم اتهامات آن اضافه شده است؛ از تغییرات اقلیمی گرفته تا بحران های مالی و پاندمی های جهانی۔ دکتر زیتلمن، خود در جوانی به عنوان یک چپ گرای دو آتشه در کنار احزاب چپ گرای آلمان غربی در حمایت از شوروی و حزب کمونیست آلمان شرقی فعالیت های متعددی داشته ولی با کسب ده ها سال تجربه و اخذ دو دکتری از دانشگاه های مطرح آلمان دیگر به مواضع گذشته پایبند نیست و شدیدترین نقدها را بر آرمان ها و اسطوره گرایی های سوسیالیستی دیروز خود و همقطارانش وارد می کند این کتاب، مستدل ترین پاسخ ها را به اتهامات مطرح شده علیه کاپیتالسیم و در حمایت از این نظام اقتصادی ارائه می دهد؛ از همه جالبتر اینکه، قسمت عمده . ای از دعویات خود را از درون اصلی ترین و مطرح ترین منابع تئوریک چپ گرایان ارائه می دهد که به نوبه ی خود، بر اصالت و اعتبار این اثر می افزاید

نوشته های اخیر

دسته بندی ها