معرفی جدیدترین کتاب های منتشر شده در ایران : 4 خرداد 1402

کتاب خاطرات ریمون آرون (2جلدی) اثر رمون آرون،ترجمه از عبدالحسین نیک گهر، نشر هرمس :

 

کتاب خاطرات ریمون آرون (2جلدی) اثر رمون آرون،ترجمه از عبدالحسین نیک گهر، نشر هرمس : ریمون آرون، استاد کلژ دو فرانس و مفسّر سیاسی (فیگارو، اکسپرس، کمانتر)، در آستانۀ هفتادودوسالگی پس از ترک فیگارو قصد داشت با نوشتن دو جلد کتاب دربارۀ مارکسیسم مارکس حلقۀ کتاب‌هایش را که از 1935 با نوشتن درآمدی بر فلسفۀ تاریخ آغاز کرده بود ببندد. عارضۀ ناگهانی سکته در آوریل 1977 او را از انجام این مقصود بازمی‌دارد. پس از بهبود نسبی، در اولین سال فراغت از تدریس، در تابستان 1979، سه فصل اول از سه کتابی را که در برنامۀ کار داشت می‌نویسد و می‌گوید: «دیدم اگر نخواهم خودم را از پا بیندازم، در فرصتی که برایم مانده تنها می‌توانم “خاطرات” را که تلاش جسمی و فکری کم‌تری طلب می‌کرد بنویسم.» «خاطرات ریمون آرون» زندگینامۀ خودنوشت در معنای متداول کلمه نیست، بلکه جمع‌بندی زندگی پر‌بار علمی یک فیلسوف جامعه‌شناس طی نیم قرن حضور فعال در صحنۀ بین‌المللی در عصر ایدئولوژی‌هاست. بیش‌تر نقدهایی را که در چهل سال اخیر دربارۀ خاطرات ریمون آرون نوشته شده‌اند در یک جمله می‌توان خلاصه کرد: همۀ آنچه را دیگران [سارتر و…] به آن‌ها نگاه می‌کردند و نمی‌دیدند، یا می‌دیدند و سکوت می‌کردند، آرون می‌دید و با صدای بلند و با قلم رسا افشا می‌کرد.

 

کتاب علم تمرکز قوی اثر پیتر هالینز ،ترجمه از پوریا دولت آبادی ، نشر فلسفه

 

کتاب علم تمرکز قوی اثر پیتر هالینز ،ترجمه از پوریا دولت آبادی ، نشر فلسفه : ممکن است همین حالا هم تمرکز و بهره‌وری‌مان «کافی» باشد، اما تا زمانی که نفهمیم روانشناسی و فیزیولوژی چگونه بر تمرکز ما تأثیر می‌گذارند، هرگز عملکردی عالی نخواهیم داشت و به حداکثر توان خود دست نخواهیم یافت. کتاب علم تمرکز قوی (The Science of Powerful Focus)، با روشی تازه، قدرت تمرکز را بررسی می‌کند و با نگاهی کل‌نگرانه تأثیر تمرکز را بر تمامی ابعاد زندگی انسان می‌سنجد.

برخلاف سایر کتاب‌های این حوزه، پیتر هالینز (Peter Hollins) به ما نمی‌گوید که تلفن خود را کنار بگذاریم، انجام چند کار هم‌زمان را متوقف کنیم یا بیشتر بخوابیم. بلکه او تمرکز را مجددا تعریف می‌کند و روش‌هایی ساده و کاربردی معرفی می‌کند که می‌توانیم آن‌ها را در زندگی هر روزه‌ی خود به کار ببندیم.

 

در این کتاب مفید و کاربردی ما می‌آموزیم که نظم و اراده‌ی قوی لزوما کلید تمرکز و موفقیت نیستند اما در طول زمان موردنیازند؛ مدیریت انرژی اهمیت دارد زیرا منبعی محدود است؛ قدرت طبیعت برای تمرکز ما بسیار موثر است؛ و دقیقا مانند بدن، مغز هم به شرایط ایدئالی برای تمرکز نیاز دارد. هالینز در کتاب علم تمرکز قوی 23 روشی را معرفی می‌کند که با به کار بستن آن‌ها می‌توانیم تمرکز و یادگیری بیشتری داشته باشیم، زندگی خود را منظم کنیم، و استرس خودمان را تحت کنترل بگیریم.

 

کتاب کار اضطراب اجتماعی و کمرویی اثر مارتین آنتونی ،ترجمه از جواد خلعتبری، نشر ثالث

 

کتاب کار اضطراب اجتماعی و کمرویی اثر مارتین آنتونی ،ترجمه از جواد خلعتبری، نشر ثالث : اگرچه آماردانان گزارش می‌دهند که بیش از 37 میلیون آمریکایی از فوبیای اجتماعی قابل تشخیص رنج می‌برند، عقل سلیم نشان می‌دهد که تقریبا همه ما در یک زمان، به دلیل یک موقعیت اجتماعی ترسناک و ناراحت‌کننده، در عذاب بوده‌ایم. فرض کنید در یک مهمانی هستید که در آن یک نفر را نمی شناسید، لابی شلوغ یک سالن سینما، نمایشی که هفته ها از آن می ترسیدید - هر یک از اینها می توانند هفته شما را خراب کنند بدون اینکه لزوما شما را به کاناپه روانپزشک بفرستند. ده تمرین ساده در این کتاب "کار اضطراب اجتماعی و کمرویی" به شما کمک می کند تا خجالتی بودن خود را رها کنید و با اعتماد به نفس از همین حالا شروع به معاشرت کنید. این کتاب درواقع 10 راه حل ساده برای کمرویی را بر اساس علائم مورد آن مورد بررسی قرار می دهد: ناراحتی فیزیکی، افکار مضطرب، و رفتارهای آزاردهنده و الخ. راه حل ها دنبال می شوند و مستقیما هر مورد را بسط می دهد. کتاب کار اضطراب اجتماعی و کمرویی توسط مارتین ام. آنتونی، دکترا، استاد روانشناسی در دانشگاه رایرسون در تورنتو و مدیر تحقیقات در مرکز درمان اضطراب و تحقیقات در مراقبت های بهداشتی سنت جوزف در همیلتون، است. او همچنین رئیس منتخب انجمن روانشناسی کانادا نیز هست. وی بیست و چهار کتاب و بیش از 100 مقاله علمی و فصل کتاب در زمینه درمان شناختی رفتاری و اختلالات اضطرابی منتشر کرده است

نوشته های اخیر

دسته بندی ها