بهترین کتابهای زندگینامه افراد تاثیرگذار منتخب وفا مدیا : بخش اول

 

بهترین کتابهای زندگینامه افراد تاثیرگذار منتخب وفا مدیا : بخش اول

 

 

کتاب نلسون ماندلا اثر ریچارد استنگل : کتاب « نلسون ماندلا» نوشته « ریچارد استنگل» توسط نشر گرایش تازه منتشر شده است. نلسون ماندلا یک فعال ضد آپارتاید آفریقای جنوبی و سیاستمدار بود که به عنوان اولین رئیس جمهور آفریقای جنوبی خدمت کرد. او اولین رئیس دولت سیاه پوست کشور و اولین کسی بود که در یک انتخابات دموکراتیک کاملا نماینده انتخاب شد. دولت او بر از بین بردن میراث آپارتاید از طریق تقویت آشتی نژادی تمرکز کرد.

او از نظر ایدئولوژی یک ناسیونالیست و سوسیالیست آفریقایی بود و از سال 1991 تا 1997 به عنوان رئیس حزب کنگره ملی آفریقا (ANC) خدمت کرد. ماندلا در خانواده سلطنتی تمبو در موزو، اتحادیه آفریقای جنوبی متولد شد. او پیش از کار به عنوان وکیل در ژوهانسبورگ، در دانشگاه فورت هار و دانشگاه ویتواترسرند در رشته حقوق تحصیل کرد. در آنجا او درگیر سیاست ضداستعماری و ناسیونالیستی آفریقایی شد و در سال 1943 به ANC پیوست و در سال 1944 لیگ جوانان آن را تأسیس کرد. پس از اینکه دولت تنها سفیدپوستان حزب ملی آپارتاید را ایجاد کرد، سیستمی از جداسازی نژادی که سفیدپوستان را ممتاز کرد، ماندلا خود را متعهد به سرنگونی آن کرد.

او به عنوان رئیس شعبه ترانسوال ANC منصوب شد و به دلیل مشارکت در کمپین نافرمانی در سال 1952 و کنگره مردمی 1955 به شهرت رسید. او بارها به دلیل فعالیت های فتنه انگیز دستگیر شد و در دادگاه خیانت در سال 1956 تحت پیگرد ناموفق قرار گرفت. او تحت تأثیر مارکسیسم، مخفیانه به حزب ممنوعه کمونیست آفریقای جنوبی (SACP) پیوست.

 

بهترین کتابهای زندگینامه افراد تاثیرگذار منتخب وفا مدیا : بخش اول

 

کتاب استالین اثر سایمن سیبیگ مانتیفوری : کتاب «استالین جوان» اثری نوشته «سایمن مانتیفوری» است که نخستین بار در سال 2007 به انتشار رسید. «استالین» که در سال 1878 در گرجستان و از مادری بیش از اندازه حساس و مراقب (که قبلا دو پسرش را از دست داده بود) و پدری مخالف با تحصیلات به دنیا آمد، استعدادی شایان توجه در شعر و البته به بار آوردن دردسرهای ریز و درشت داشت. همزمان با بزرگ شدن «استالین»، نفرت او از روسیه تزاری نیز بزرگتر شد. «استالین» از همان نخستین روزها، استعداد قابل توجهی را برای خلق نقشه ها و برنامه های دقیق و موشکافانه از خود نشان داد—استعدادی که بعدها هم برای انقلابی ها و هم برای دوام دیکتاتوری سرکوبگرش، به عاملی حیاتی تبدیل شد. «مانتیفوری» از طریق ارائه روایتی جذاب، شخصیت پیچیده و پرمشکل «استالین» و نخستین سال های انقلاب روسیه را به شکلی فراموش نشدنی به تصویر می کشد.

 

بهترین کتابهای زندگینامه افراد تاثیرگذار منتخب وفا مدیا : بخش اول

 

کتاب شور زندگی اثر ایروینگ استون : کتاب شور زندگی، رمانی نوشته ی ایروینگ استون است که نخستین بار در سال 1934 وارد بازار نشر شد. این کتاب از همان بدو انتشار به موفقیت های بسیار و فروشی چندمیلیون نسخه ای دست یافت و الهام بخش فیلمی برنده ی جایزه ی اسکار نیز شد. داستان این رمان، به ونسان ونگوگ می پردازد؛ نقاشی نابغه، عاشقی پراحساس و مردی مجنون در نظر اطرافیان. داستان از روزهای پر از مشکل و ناامیدی ونگوگ در یک معدن زغال سنگ در جنوب بلژیک تا سال های شگفت انگیز او در جنوب فرانسه با این نقاش بزرگ و جریان ساز همراه می شود و رنج ها و عشق های او را به شکلی جذاب و ملموس روایت می کند. رمان شور زندگی در نهایت، ونگوگی ا به مخاطبین معرفی می کند که همزمان به انتهای موفقیت، تراژدی و جنون رسیده است. هیچ یک از رمان های دیگری که به زندگی چهره ای سرشناس می پردازند، نتوانسته اند مانند کتاب شور زندگی، مخاطبین را برای نسل ها مسحور خود سازند.

 

بهترین کتابهای زندگینامه افراد تاثیرگذار منتخب وفا مدیا : بخش اول

 

کتاب چه گوارا (زندگی انقلابی) اثر جان لی اندرسن : این کتاب یک اثر تحسین شده در سراسر جهان و یک کتاب پرفروش ملی است ، یک اثر جامع در مورد چه گوارا ، شورشی جنجالی ای که آرزوی حماسی او پایان دادن به فقر و بی عدالتی در آمریکای لاتین و کشورهای در حال توسعه از طریق انقلاب مسلحانه بود. این کتاب زندگی نامه فوق العاده که توسط جان لی اندرسون نوشته شده است زندگی خارق العاده ی چه گوارا را دنبال می کند ، از پرورش آرژانتینی راحت او گرفته تا میدان های نبرد انقلاب کوبا ، از سالن های قدرت در دولت کاسترو گرفته تا مبارزات ناموفق او در کنگو و ترورش در جنگل بولیوی. این کتاب همه چیز را در بر میگیرد.

اندرسون به بایگانی شخصی ای که توسط بیوه ی گوارا نگهداری می شود و اسناد دولت کوبا با دقت محافظت می شود دسترسی بی سابقه ای داشته است. او مصاحبه های گسترده ای را با رفقای چه گوارا انجام داده است - برخی از آنها برای اولین بار در این کتاب صحبت می کنند - او همچنین با افراد عضو سیا و افسران بولیوی که او را گرفتند نیز مصاحبه کرده است. اندرسون داستان محل دفن جسد گوارا را یک بار برای همیشه به انتها رساند که منجر به نبش قبر و دفن استخوان های او در ایالت شد. مدتهاست که بسیاری از جزئیات زندگی چه گوارا در پنهان کاری و دسیسه پنهان مانده است. کتاب چه گوارا با تحقیقات دقیق و پر از اطلاعات انحصاری ، این شخصیت افسانه ای که نماد کمونیسم انقلابی است را به شکلی به عنوان نیرویی در تاریخ تجسم می بخشد که هرگز پیش از این بیان نشده است.

 

بهترین کتابهای زندگینامه افراد تاثیرگذار منتخب وفا مدیا : بخش اول

 

کتاب استیو جابز اثر والتر ایساکسون :کتاب استیو جابز بر اساس بیش از چهل مصاحبه در طول دو سال با اعضای خانواده، دوستان، دشمنان، رقیبان، همکاران و خود استیو جابز به وجود آمده است. والتر ایساکسون در این کتاب، داستان زندگی پرفراز و نشیب و پرتنش یکی از خلاق ترین و باهوش ترین کارآفرینان عصر حاضر را به تصویر کشیده است. اگرچه خود جابز در خلق این کتاب همکاری داشته، هیچ دخالتی در متن کتاب از طرف او صورت نگرفته و تمامی مطالب بدون هیچ تغییری در این اثر گنجانده شده اند. او در خلق این کتاب، هیچ مطلبی را خط قرمز خود نمی دانست و اطرافیانش را نیز تشویق می کرد که مطالب را صادقانه بیان کنند. خود او هم البته صحبت های رک و بعضا بی رحمانه ای درباره ی همکاران و رقیبانش داشته است.

نوشته های اخیر

دسته بندی ها