جملاتی از کتاب چرا تا به حال کسی این ها را به من نگفته بود؟ نوشتهٔ جولی اسمیت

 

جملاتی از کتاب چرا تا به حال کسی این ها را به من نگفته بود؟ نوشتهٔ جولی اسمیت

 

کتاب چرا تا به حال کسی این ها را به من نگفته بود؟ نوشتهٔ جولی اسمیت و ترجمهٔ آرزو شنطیایی است و انتشارات میلکان آن را منتشر کرده است. درک راه‌های متعدد برای کنترل احساساتتان و نیل به سلامت روان به شما قدرت زیادی برای پیمودن این مسیر می‌بخشد. هدف این کتاب نیز همین است.

 

وقتی آدرنالین به‌طور مکرر سیستم ایمنی ما را به‌واسطهٔ استرس مزمن پشتیبانی می‌کند به‌محض کاهش استرس، آدرنالین و توان سیستم ایمنی بدن نیز کاهش می‌یابد. به همین دلیل است که اغلب درمورد افرادی می‌شنوید که ماه‌ها شبانه‌روزی کار می‌کنند و درنهایت هنگامی‌که برای تعطیلات توقف می‌کنند، تقریباً بلافاصله بیمار می‌شوند.

 

تصمیم خوب تصمیمی است که شما را در مسیری که می‌خواهید پیش می‌برد. قرار نیست تصمیمتان شما را ناگهان به وضعیت دلخواهتان برساند.

 

با تکرار هر کار، فعالیت عصبی مربوط به آن بیشتر در ذهنتان ریشه می‌دواند. این بدان‌معناست که هرچه بیشتر در افکار یا خاطرات دردناک غوطه‌ور شوید، یادآوری آن‌ها برای شما آسان‌تر می‌شود. ناگهان خود را در تله‌ای می‌یابید که در آن با تحریک مداوم احساسات دردناک و پریشانی تا قعر تاریکی فرومی‌روید.

 

هنگام درگیری با دردی عاطفی و در اوج پریشانی، برنامه‌ریزی مغز شما را به‌سوی دورزدن توانایی‌های حل مسئله‌تان سوق می‌دهد.

 

چیزی که بسیاری از مردم به تجربه آموخته‌اند این است که در راه رسیدن به هدف نباید یک باره و پیوسته آن‌قدر به خود فشار بیاورید که از پا دربیایید. کارکردن روی اهداف بلندمدت و ایجاد تغییراتی که به حفظ و تداوم آن‌ها مایلیم مستلزم این است که به جبران فشارهای روانیِ تلاش‌هایتان نفسی تازه کنید و مدتی به استراحت بپردازید. نیازی نیست همیشه کار کنیم یا همیشه احساس پرانرژی بودن و شادابی کنیم. ما باید به صدای بدنمان گوش دهیم و گاهی از تلاش دست برداریم تا برای حرکت دوباره، نیرویمان را بازیابیم.

 

حل‌کردن مسائل در طول روز بسیار راحت‌تر است، اما اگر با پس‌زدن مشکلات آن‌ها را نادیده بگیرید، شب هنگام خواب به سراغتان می‌آیند.

 

تجربیات فیزیکی، که ماهیچه‌ها را آرام می‌کنند، مانند حمام آب گرم، می‌تواند در غلبه بر پریشانی شما مؤثر باشد. سایر ایده‌های خودآرام‌سازی عبارت‌اند از: خوردن نوشیدنی گرم صحبت با دوست معتمدتان یا کسی که به او علاقه‌مندید تحرک جسمی موسیقی آرامش‌بخش تصاویر زیبا تنفس آرام روش‌های تمدد اعصاب رایحه یا عطری که امنیت و راحتی را برایتان تداعی می‌کند

 

مغز شما دائماً به اتفاقات درون بدنتان توجه دارد و از تغییرات ضربان قلب، تنفس و ماهیچه‌های شما مطلع است، و به این اطلاعات واکنش نشان می‌دهد و میزان انرژی مورد نیاز کاری را که قرار است انجام دهید می‌سنجد. این بدان‌معنی است که ما بیش از آنچه فکر می‌کنیم در احساسات مؤثریم. تغییر فعالیت بدنی در فعالیت مغز تأثیر می‌گذارد و متعاقب آن، احساسات تولیدشده در بدنمان نیز تحت‌تأثیر قرار می‌گیرند.

 

هر احساسی را با آغوش باز بپذیرید هنگامی که غمگین‌اید، بروز احساسات دیگر در وجودتان هیچ اشکالی ندارد. احساس ناامیدی، خشم و سردرگمی طبیعی است. حتی احساس شادی هم طبیعی است. چه اشکالی در موقعیتی لبخند بزنید؟ لذت‌بردن از گرمای خورشید روی صورتتان یا خندیدن به شوخی کسی چه ایرادی دارد؟ همهٔ احساسات خوب‌اند.

خوابیدن اجباری و انتخابی نیست. خوابیدن زمانی اتفاق می‌افتد که محیطی آرام فراهم کنیم که بدن و ذهن در آن احساس امنیت و آرامش کنند. پس روی خواب تمرکز نکنید، روی تمدد اعصاب، آسودگی خاطر و آرامش تمرکز کنید. مغزتان بقیهٔ کارها را انجام خواهد داد.

سایر ایده‌های خودآرام‌سازی عبارت‌اند از: خوردن نوشیدنی گرم صحبت با دوست معتمدتان یا کسی که به او علاقه‌مندید تحرک جسمی موسیقی آرامش‌بخش تصاویر زیبا تنفس آرام روش‌های تمدد اعصاب رایحه یا عطری که امنیت و راحتی را برایتان تداعی می‌کند