جملاتی از کتاب اثر مرکب نوشته‌ی دارن هاردی

جملاتی از کتاب اثر مرکب نوشته‌ی دارن هاردی

 

کتاب اثر مرکب نوشته‌ی دارن هاردی که برای اولین بار در سال ۲۰۱۰ منتشر شد، کتاب مفیدی در حوزه‌ی خودیاری و موفقیت است که به بررسی اثر گام‌ها و انتخاب‌های کوچک به ظاهر کم‌اهمیت در زندگیمان می‌پردازد. دارن هاردی در این کتاب گام‌هایی برای اصلاح سیستم عاملی که زندگی ما را اداره می‌کند و آن را اثر مرکب می‌خواند پیشنهاد می‌کند. هاردی تمامی نکات کتاب را از تجربیات خود به‌عنوان مشاور حوزه‌ی موفقیت استخراج کرده است.

 

متاسفانه افرادی که نادیده‌شان می‌گیریم، اغلب مهم‌ترین افراد زندگی‌مان هستند.

 

تنها یک چیز است که در ۹۹ درصد موفق‌ها و شکست‌خورده‌ها مشترک است. همه آن‌ها از انجام کارهای تکراری متنفر هستند. تفاوت در این است که افراد موفق به هر حال این کار را انجام می‌دهند. تغییر همیشه دشوار است و به همین دلیل، مردم عادات بد را ترک نمی‌کنند و در نهایت، غمگین و ناسالم باقی خواهند ماند. چیزی که من را درمورد این حقیقت به هیجان می‌آورد، این است که اگر تغییر، آسان بود و همه این کار را به‌سادگی انجام می‌دادند، برای من و شما خیلی سخت بود که بتوانیم متمایز شویم و فردی موفق و خارق‌العاده باشیم. عادی بودن، آسان است. خارق‌العاده بودن است که شما را از سایر مردم دنیا متمایز می‌کند.

 

کارهای معمولی، نتایج معمولی هم به بار می‌آورند.

 

تصمیمات شما سرنوشت‌تان را رقم می‌زنند. سرنوشت، چیزی است که خودتان آن را می‌سازید. تصمیمات کوچک روزانه‌تان، شما را به‌سمت زندگی‌ای که به دنبالش هستید یا به‌سمت فاجعه سوق می‌دهد. همین تصمیمات کوچک، زندگی ما را شکل می‌دهند.

 

موفقیت چیزی نیست که بخواهی به دنبال آن بگردی. هر چیزی را تعقیب کنی، از تو دوری خواهد کرد. همانند تلاش برای گرفتن پروانه‌هاست. موفقیت، چیزی است که با تبدیل شدن به شخصیتی که می‌خواهی، به دست می‌آید.»

 

چالش‌برانگیزترین جنبه اثر مرکب این است که قبل از آن‌که بتوانیم نتایج آن را مشاهده کنیم، باید به‌صورت پیوسته و مداوم، مدتی به کار کردن مفید ادامه دهیم. پدربزرگ و مادربزرگ‌های ما این اصل را می‌دانستند. آن‌ها کل عصر را به تلویزیون تماشای برنامه‌های تبلیغاتی که چگونه در سی روز اندامی مناسب داشته باشیم، نمی‌گذراندند.

 

خروجی‌های شما، نتیجه تصمیمات لحظه‌به‌لحظه شماست. قدرت خارق‌العاده‌ای خواهید داشت که زندگی خود را با این انتخاب‌ها تغییر دهید. قدم‌به‌قدم، روزبه‌روز، انتخاب‌های شما اعمال‌تان را شکل می‌دهند و به عادت تبدیل می‌کنند. این‌جاست که تمرین کردن، آن‌ها را دایمی می‌کند. بازنده بودن، یک عادت و برنده بودن نیز همین‌طور است. بیایید عادت‌های موفقیت و برنده شدن را ‌آرام‌آرام به زندگی‌تان تزریق کنید. عادت‌های مخرب را حذف، و به جای آن‌ها، عادت‌های مثبت و سازنده را جایگزین کنید. آن وقت است که قادر خواهید بود زندگی خود را به هر سمتی که تمایل دارید، هدایت کنید و دورترین تصورات‌تان را به حقیقت تبدیل کنید.

ضعیف‌ترین جوهر از قوی‌ترین ذهن، قدرتمند‌تر است. اگر اهداف خود را یادداشت نکنید، آن‌ها درگیر روزمرگی، مشکلات، چالش‌ها و تصمیمات جدید شده و گم خواهند شد. عوامل مزاحم بیرونی را حذف کنید. «برنامه خود را بر روی کاغذ بیاورید… لحظه‌ای که این کار انجام دهید، به تمایل غیرقابل لمس خود، قالب محکم و سیمانی داده‌اید…» ناپلئون هیل

روان‌شناسان به ما می‌گویند هیچ چیز در ما به‌اندازه وقتی که اعمال و رفتارهایمان با ارزش‌های درونی‌مان مطابق نیستند، ایجاد استرس نمی‌کند.
وقتی این تصمیم دشوار را می‌گیرید که بین خودتان و مردمی که شما را پایین می‌کشند، مرز ایجاد کنید. بدانید که آن‌ها با شما مبارزه خواهند کرد؛ به‌ویژه آن‌هایی که از همه به شما نزدیک‌تر هستند. تصمیم شما برای داشتن زندگی مثبت‌تر و هدفمند، آیینه‌ای از انتخاب‌های ضعیف آن‌هاست. شما باعث می‌شوید حس خوبی نداشته باشند و تلاش خواهند کرد شما را تا سطح خودشان پایین بکشند. مقاومت آن‌ها به این معنی نیست که شما را دوست ندارند یا برای شما بهترین‌ها را نمی‌خواهند. این موضوع به شما بازنمی‌گردد. همه این‌ها درمورد ترس و عذاب‌وجدان خودشان از انتخاب‌های ضعیفی است که کرده‌اند. فقط این را به یاد داشته باشید که انجام این کار ساده نیست.