جملاتی از کتاب وقتی نیچه گریست نوشته‌ی اروین د. یالوم

جملاتی از کتاب وقتی نیچه گریست نوشته‌ی اروین د. یالوم

 

 

کتاب وقتی نیچه گریست نوشته‌ی اروین د. یالوم یکی از مشهورترین کتاب‌های روان‌شناسی است که در آن برهه‌ای از زندگی فیلسوف نامی آلمانی، فردریش نیچه، به‌عنوان یکی از شخصیت‌های کتاب به‌طور خاص مورد بررسی قرار گرفته است. این کتاب برنده جایزه انجمن روان‌پزشکی آمریکا شده و به‌عنوان یکی از مطرح‌ترین آثار اروین یالوم شناخته می‌شود. این کتاب در سال ۱۹۹۲ به زبان انگلیسی نگاشته و منتشر شده است.

 

 

شاید بتوانید افرادی را که دوست دارید، در نظر بیاورید، ولی با تفکر بیشتر می‌بینید که آنها را دوست ندارید، بلکه احساس مطبوعی را دوست دارید که از دوست داشتن آنها حاصل می‌شود. شما اشتیاق را دوست دارید، نه کسی که اشتیاق را ایجاد می‌کند

 

سکوت شب هرچه عمیقتر، فرو افتادن شبنم، سنگینتر!

 

ناامیدی یعنی هزینه‌ای که هرکس باید برای خودآگاهی بپردازد

 

زمان، سنگین‌ترین بار بر دوش ما و زندگی کردن زیر این بار، بزرگترین مبارزه ماست.

 

می‌خواهید پرواز کنید، ولی این کار را نباید با پرواز شروع کرد. اول باید چگونگی راه رفتن را یاد بگیرید. اولین کار برای راه رفتن، این است که اگر کسی نتواند بر خود فرمان بدهد، فرد دیگری به او فرمان خواهد داد. البته اطاعت از دیگران، بسیار آسانتر از اطاعت از خویشتن است.»

 

ترس، در تاریکی ایجاد نمی‌شود، بلکه مانند ستارگان، همیشه حضور دارد، ولی در نور روز، به چشم نمی‌آید.»

 

افرادی که آرزوی آرامش و شادی روح دارند، ایمان می‌آورند و سرنوشت خود را با اشتیاق می‌پذیرند؛ و افرادی که به جستجوی حقیقت می‌روند و در نتیجه از آرامش ذهن دور می‌شوند و همه زندگی خود را صرف پرسیدن می‌کنند.

 

«شاید یک مرد، به دلیل مرد بودن بتواند احساسات یک زن را آزاد کند.»

 

ما بیشتر از اینکه عاشق موضوع برانگیزاننده اشتیاق خود باشیم، نفس اشتیاق را دوست داریم!»

نوشته های اخیر

دسته بندی ها