معرفی جدیدترین کتابهای منتشر شده در ایران 13 شهریور ماه 1402

معرفی جدیدترین کتابهای منتشر شده در ایران 13 شهریور ماه 1402

 

کتاب مجمع الجزایر گولاگ از الکساندر سولژنیتسین : مجمع‌الجزایر گولاگ، یکی از بزرگ‌ترین و خواندنی‌ترین روایت‌های تاریخ ادبیات جهان که برای نویسنده‌اش جایزه‌ی نوبل ادبی 1970 را به ارمغان آورده، در واقع تلاشی است برای ارائه‌ی تصویری قابل درک از گستردگی سایه‌ی شر بر زندگی میلیون‌ها شهروند روس در عصر اتحاد جماهیر شوروی، به‌ویژه دوره‌ی حکمرانی ژوزف استالین بین سال‌های 1929 تا 1953. الکساندر سولژنیتسین، نویسنده‌ی نامدار روس و از بازماندگان اردوگاه‌های کار اجباری گولاگ در شوروی سابق، این کتاب را طی ده سال و از راه گفتگو با بیش از 220 بازمانده‌ی دیگر اردوگاه‌ها، در سه جلد به رشته‌ی تحریر درآورده که آمیزه‌ای است از نثر نویسنده‌ای حماسه‌پرداز، مورخی آرمان‌گرا و مصلحی برآشفته، با رگه‌هایی از طنز سیاه. آنچه می‌خوانید جلد دوم این مجموعه است. هیچ خواننده‌ی قرن بیست‌ویکمی‌ای که شاهکار سولژنیتسین را برای بار اول می‌خواند نباید تصور کند که بناست یک روایت تاریخی سرراست را بخواند. کتاب او فقط وصف تاریخ نیست، خود تاریخ است. به لطف عنایت وسواس‌گونه‌ی سولژنیتسین به جزئیات و استعدادهای ادبی و جدلی او، مجمع‌الجزایر گولاگ به خلق همین جهانی که ما امروزه در آن زیست می‌کنیم کمک کرده است.

 

معرفی جدیدترین کتابهای منتشر شده در ایران 13 شهریور ماه 1402

 

کتاب آنچه نمی خواهند درباره پول بدانید از کلر برت : کلربرت استاد و مفسر حوزه اقتصاد و امور مالی برنده جایزه اقتصادی وینکات (Wincott Award) دبیر سابق بخش اقتصادی نشریه فایننشال تایمز پول پیچیده است. زبانش با زبان ما فرق .دارد زبان پول پر است از اعداد ترسناک و مسائل دیگری که فقط متخصصان این حوزه آن را درک می کنند .ما با پول احساس قدرت می کنیم؛ پول نداشتن ضعیفمان می کند. رابطه احساسی ما با پول گاهی تحت تأثیر ترس است و گاهی تحت تأثیر حرص غرور عذاب وجدان یا شرم؛ احساسات قدرتمندی که خودشان را در نحوه خرج کردن پس انداز و خطر کردن ما نشان می دهند و احتمالاً اصلاً متوجهشان هم نمی شویم .در این کتاب یاد می گیریم عادت های بدمان در زمینه مالی چطور شکل می گیرند و چگونه می توانیم راه حلهایی برایشان پیدا کنیم کمی هم در گذشته غور می کنیم بلکه بتوانیم در آینده احساساتمان را در تصمیمات مالی دخیل نکنیم این کتاب برای تمام کسانی است که اصلاً و ابداً حاضر نیستند کتابی درباره پول بخوانند .

 

معرفی جدیدترین کتابهای منتشر شده در ایران

 

کتاب مغز سبک مغز از دین برنت : مغز، این اندام سرنوشت و منشاء آگاهی بشر، سبک‌مغزی‌های خاص خودش را هم دارد. دین برنت در کتاب مغز سبک مغز، به بسیاری از کارهای مضحک مغز ابله ما و تاثیری که بر زندگی ما می‌گذارند می‌پردازد. کتاب دین برنت توری سرگرم کننده به دنیای مغز و مملو از اطلاعات علمی آمیخته با بیانی طنز است که باعث می‌شود درک بهتری از رفتار و اعمال خود داشته باشید و از شما در برابر مزخرفات روزافزون عصب‌شناختی مبتنی بر مغز در دنیای مدرن محافظت می‌کند. دین برنت از همان آغاز کتاب مغز سبک مغز، ضمن ابراز هم‌دردی با هر آن‌کس که مغزی دارد، به بسیاری از مشکلاتی اشاره دارد که انسان‌ها درنتیجه سهل‌انگاری و حماقت مغزشان ناگزیر با آن روبه‌رو می‌شوند. به گفته او مغز ما به شدت ترسو است و ما را بی‌دلیل از چیزهایی بی‌خطر مثل سایه روی دیوار می‌ترساند؛ به رژیم غذایی ما، خواب ما و حرکات ما گند می‌زند؛ متقاعدمان می‌کند که بی‌نظیریم در حالی‌که نیستیم؛ نیمی از چیزهایی که درک می‌کنیم را از خودش سرهم‌بندی می‌کند؛ وقتی از چیزی هیجان‌زده می‌شویم ما را به انجام کارهای غیرمنطقی وا می‌دارد؛ به لطف مغز احمق‌مان ما با سرعتی باورنکردنی دوستانی پیدا می‌کنیم و دریک چشم برهم‌زدن به همه آن‌ها پشت می‌کنیم؛ زیر سایه مغز ابله‌مان، انواع تئوری‌های توطئه را باور می‌کنیم و به یک مشت خرافات ایمان می‌آوریم؛ حافظه‌مان، که انقدر به آن اتکا می‌کنیم، در اصل موجود خودخواهی است که با دستکاری خاطرات ما، آن‌ها را جوری تغییر می‌دهد که خوشایند ما باشد. بدتر از همه این‌که مغز سبک مغز ما همه‌ی این سوتی‌ها را زمانی می‌دهد که کاملاً درست کار می‌کند. این مغز شگفت‌انگیز ما، در روابط عاطفی هم حسابی کار دستمان می‌دهد. اصلاً چرا باید بعد از به هم خوردن یک رابطه‌ی عاشقانه، روزها به حالت جنینی روی مبل بیفتیم و فقط هرازگاهی دستمان را برای پاک کردن اشک‌ها بلند کنیم؟ مغز ما باعث می‌شود ایمان بیاوریم که در جهان عدالت جاریست در حالی که هر روز می‌بینیم آدم‌های پست زندگی خوبی دارند و خیلی از آدم‌های خوب در فلاکت دست وپا می‌زنند و ...

 

معرفی جدیدترین کتابهای منتشر شده در ایران 13 شهریور ماه 1402

 

کتاب اساطیر یونان (درسگفتارها)(مرکز) از عباس مخبر : این کتاب از مجموعه‌ی درسگفتارهای مؤلف درباب اساطیر ایران و جهان است. اسطوره‌های یونان بخشی از جذاب‌ترین و اثرگذارترین اسطوره‌های جهان است. این پیکره‌ی غنیِ خیال‌آفرینی بشر، از زمان تدوین آن یعنی ۲۵۰۰ سال پیش تا امروز الهام‌بخش نویسندگان، نمایشنامه‌نویسان، شاعران، نقاشان، موسیقی‌دانان، هنرمندان تجسمی و انواع هنرهای جدید ازجمله سینما بوده است. مؤلف در این کتاب تلاش کرده است تا ضمن معرفی این مجموعه، گامی به پیش بردارد و با نگاهی تحلیلی، به تبارشناسی خدایان و الهه‌ها و بن‌مایه‌های فلسفی، تقدیرگرایانه و روانکاوانه‌ی مندرج در پس و پشت آنها بپردازد. توجه به بخش‌های کم‌تر دیده‌شده‌ی اساطیر یونان و تأکید بر اهمیت و نقش الهه‌ها در مجادله‌ی دیرپای میان نظام‌های مادرتبار و پدرسالار از دیگر ویژگی‌های این کتاب است.

نوشته های اخیر

دسته بندی ها