معرفی جدیدترین کتابهای منتشر شده در ایران 30 شهریور ماه 1402

 

هوش مصنوعی (سازگاری با انسان و مسئله کنترل)

 

کتاب هوش مصنوعی (سازگاری با انسان و مسئله کنترل) : نویسنده کتاب حاضر استوارت راسل، دانشمند کامپیوتر، از پژوهشگران ارشد و نویسنده کتاب درسی دانشگاهی در زمینه هوش مصنوعی و بنیان‌گذار مرکز هوش مصنوعی سازگار با انسان در دانشگاه کالیفرنیا برکلی است. ور در این اثر استدلال می‌کند که اگرچه ادامه پیشرفت در قابلیت هوش مصنوعی به سبب انگیزه‌های اقتصادی اجتناب‌ناپذیر است، باید خطرات ناشی از هوش مصنوعی فراهوش بر آینده‌ی بشریت به سبب عدم قطعیت در مورد چگونگی پیشرفت آن را جدی گرفت. نویسنده برای توسعه‌ی ماشین‌های سودمند رویکردی را پیشنهاد می‌کند که بر احترام به انسان تمرکز دارد و از سوءتفاهم فاجعه‌آمیز ترجیحات انسانی جلوگیری می‌کند، و از این رو سه اصل زیر را برای هدایت توسعه‌ی ماشین‌های سودمند بیان و تشریح می‌کند: 1. هدف ماشین تنها باید بیشینه کردن تحقق ترجیحات انسانی باشد. 2. در ابتدا چیستی آن ترجیحات برای ماشین قطعیت نداشته باشد. 3. رفتار آدمیان منبع نهایی کسب اطلاعات ماشین در مورد ترجیحات انسانی باشد. راسل یادگیری تقویتی معکوس را به عنوان مبنایی ممکن برای مکانیزم یادگیری ترجیحات انسانی بررسی می‌کند در این فرایند ماشین تابع پاداش را از رفتار مشاهده شده استنباط می‌کند. خواندن این کتاب که برای نخستین بار به فارسی ترجمه و منتشر شده برای عموم پژوهشگران علوم رایانه و علاقه‌مندان به موضوع هوش مصنوعی و پیامدهای گسترش و توسعه و کنترل ماشین‌ها و همچنین برنامه‌ریزان و مدیران ارشد جامعه بسیار ضروری و مفید است.

 

ذهن خطاکار (راهنمای کاربرد خطاهای شناختی که موجب تصمیم‌های اشتباه می‌شوند)

 

کتاب ذهن خطاکار (راهنمای کاربرد خطاهای شناختی که موجب تصمیم‌های اشتباه می‌شوند) : ما انسان‌ها، ذهن توانمندی داریم که همه دستاوردهای خوب و بدی که تا کنون داشته‌ایم را مدیون آن هستیم. اما این ذهن پرکار و پیچیده، نقطه ضعف‌هایی دارد که در دنیای علم به نام «خطاهای شناختی» مشهور هستند. این خطاهای کارکردی ذهن ما موجب می‌شوند؛ اشتباه فکر کنیم، اشتباه استدلال کنیم و تصمیم‌های نه چندان خوب بگیریم. در این کتاب، بیش از 200 خطای شناختی مختلف را گردآوری کرده و درباره آنها توضیح داده‌ایم. همچنین توصیه‌هایی تا جای ممکن کاربردی درباره چگونگی مدیریت و کنترل این اشتباه‌ها ارائه کرده‌ایم. ما فکر می‌کنیم با شناخت خطاهای ذهنی می‌توانید مچ آنها را در زمان گرفتن تصمیم‌های مهم بگیرد و اثرشان روی زندگی خود را کم کنید.

 

کتاب بی‌حد و مرز

 

 

کتاب بی‌حد و مرز : اجازه ندهید نظرات دیگران زندگی شما را هدایت یا نابود کند. از افراد بخواهید تا از شما انتقاد درست و عادلانه بکنند وگرنه هیچ‌وقت نمی‌توانید به پتانسیل واقعی خود دست پیدا کنید. برای بهتر زندگی کردن ذهن خود را ارتقا دهید. اگر به پتانسیل بی‌حد و مرز خود در زندگی دست پیدا کنید، دیگر چیزی در دنیا نمی‌تواند شما را از موفقیت باز دارد، چون باهوش‌تر و داناتر شده‌اید. با بی‌حد و مرز شدن زندگی و دنیای خود را در دست بگیرید تا در آخرین لحظات زندگی خود پشیمان نشوید.

 

کتاب اعتماد به نفس 1 ابرقدرت

 

کتاب اعتماد به نفس 1 ابرقدرت : اعتماد به نفس ضرورتا تضمین‌کننده‌ی موفقیت نیست، اما عدم اعتماد به نفس یقینا باعث شکست می‌شود. شما بدون تسلط بر خود نمی‌توانید فاتح دیگران باشید. گاه هیچ‌چیز سودمندتر از اعتماد به نفسی نیست که بر پایه‌ی درستی بنا شده باشد. خودباوری انسان ناشی از این است که خود را بر وقایع چیره می‌بیند، اجازه نمی‌دهد شرایط بر او چیره شود. اگر توانایی یا رویای انجام کاری را دارید، شروع کنید؛ این روش، آغازی برای رشد کردن است.

 

کتاب عادت‌های خرد

 

کتاب عادت‌های خرد : همه‌ی ما می‌خواهیم غذاهای سالم‌تری بخوریم، وزن کم کنیم، بیشتر ورزش کنیم و بهتر بخوابیم. اما آمار نگران‌کننده‌ی اضافه وزن، بی‌خوابی و استرس مردم، شکاف عمیقی را بین آنچه مردم می‌خواهند و آنچه واقعا انجام می‌دهند به نمایش می‌گذارد. من اینجا هستم تا بگویم مشکل از شخص ما نیست، مشکل از رویکرد ما برای تغییر است. «عادت‌های خرد» چهارچوبی جدید را برای تغییر پیش روی ما می‌گذارند که حاصل چندین سال تحقیق و آزمایش عملی بر روی بیش از چهل هزار نفر است. شما در عادت‌های خرد: - روشی ساده برای دستیابی‌تر کردن اهدافتان می‌آموزید. - یاد می‌گیرید که این احساسات هستند که عادت‌ها را در وجود ما نهادینه می‌کنند، نه تکرار رفتارها. - می‌آموزید که چگونه عادت‌های بدتان را از بین ببرید. - و بسیاری چیزهای دیگر در این زمینه...