کتاب های تاریخی پیشنهادی به انتخاب وفا مدیا 31 شهریور 1402

کتاب صداهایی از چرنوبیل اثر سوتلانا الکسیویچ

 

کتاب صداهایی از چرنوبیل اثر سوتلانا الکسیویچ کتاب صداهایی از چرنوبیل، اثری نوشته ی برنده ی نوبل ادبیات، سوتلانا الکساندرونا الکسیویچ است. در روز 26 آپریل 1986، بدترین حادثه ی مربوط به رآکتور هسته ای در تاریخ در چرنوبیل به وقوع پیوست و مساحتی به بزرگی سه چهارم اروپا را آلوده کرد. کتاب صداهایی از چرنوبیل، اولین اثری است که شرح هایی شخصی از این فاجعه را ارائه می کند. نویسنده ی کتاب، سوتلانا الکساندرونا الکسیویچ با صدها نفر از کسانی مصاحبه کرده که زندگی شان تحت تأثیر این فاجعه قرار گرفته است. داستان های شهروندان بی گناه، آتش نشانان و متصدیان پاکسازی آلودگی، پرده از ترس، سردرگمی و عصبانیتی برمی دارد که هنوز همراه شان است. کتاب صداهایی از چرنوبیل، اثری فوق العاده بااهمیت، فراموش نشدنی، تأثیرگذار و صادقانه است که به یکی از سخت ترین تجربه های بشر در مواجهه با مشکلات می پردازد.

 

کتاب روزگاران اثر عبدالحسین زرین کوب

 

کتاب روزگاران اثر عبدالحسین زرین کوب روزگاران کتابی است نوشته ی دکتر عدالحسین زرین کوب که به تاریخ ایران از ورود اریاییان به فلات ایران تا پایان حکومت پهلوی می پردازد. این کتاب نخستین بار در سال 1375 توسط انتشارات سخن به چاپ رسیده است. روزگاران تاریخ این سرزمین از حوادث، جنگ ها، تغییر پادشاهان و سلسله ها را به اجمال بررسی می کند اما به صورتی دقیق و معتبر این کار را انجام می دهد. از نظر نثر نیز این کتاب از دایره ی لغات گسترده ای استفاده می کند. نویسنده کوشیده است به صورتی بی طرف و متعادل بنویسد اما تنها به لیست کردن اتفاقات نمی پردازد و جایی که لازم ببیند نفسیر و تحلیل کوتاهی ارائه می دهد. فرمانروایان از یاد رفته با شکست ها و پیروزی هاشان ، آنان در پی هم از برابر دیدگان خوانشگر عبور می کنند و در حین عبور کارهاشان نیز گاه تفسیر، خط سیر کردارهایشان و نقش آن ها در تمدن و فرهنگ ایران ارزیابی میشود. اگر به مطالعه ی تاریخ ایران علاقه مندید این کتاب برای شما اثری خواندنی و مفید خواهد بود.

 

کتاب تاریخ جهان اثر ارنست گامبریچ

 

کتاب تاریخ جهان اثر ارنست گامبریچ کتاب "تاریخ جهان" نوشته "ارنست گامبریج" است که در آن داستان بشر را از عصر حجر تا عصر اتم روایت میکند."گامبریچ" اتریشی در این کتاب مفصلا به چگونگی پیشرفت انسان پرداخته و با پرداختن به جزئیات،از تجربه های انسان و دستاورد او صحبت میکند. "تاریخ جهان" در چهار فصل ارائه شده است و بر خلاف دیگر کتب تاریخی که ممکن است بسیار خشک به نظر برسند،کتابی است بسیار روان و جذاب که میتواند خواننده را با شگفتی هایی که بشر در طول تاریخ تجربه کرده است،همراه کند.زبان گرم و صمیمی "گامبریچ" هم از خشکی مباحث تاریخی بسیار کاهیده است.

 

کتاب تاریخچه جنگ جهانی دوم اثر سایمون آدامز

 

کتاب تاریخچه جنگ جهانی دوم اثر سایمون آدامز جنگ جهانی دوم دومین جنگ جهانی بین سال‌های ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵ بود که بیشتر کشورهای جهان از جمله قدرت‌های بزرگ در آن شرکت داشتند. کشورها در قالب دو اتحاد نظامی در برابر هم قرار گرفتند و با این دو اتحاد نظامی، یک جنگ تمام‌عیار به راه انداختند که در اثر آن، بیش از صد میلیون پرسنل نظامی در بیش از ۳۰ کشور جهان درگیر شدند. بیشتر شرکت کنندگان در این جنگ، تمام قدرت اقتصادی، صنعتی و توانایی‌های علمی‌شان را در جهت پشتیبانی نظامی بسیج کردند. با حدود ۷۰ تا ۸۵ میلیون کشته این جنگ به مرگبارترین درگیری نظامی در طول تاریخ بشریت تبدیل شد. تلفات ناشی از بمباران‌های راهبردی، قحطی، بیماری و جنگ افزارهای هسته‌ای در آمار خسارت انسانی جنگ جهانی دوم شمرده می‌شوند. جنگی را که دنیای مدرن را شکل داد در فیلم عینی: تاریخچه جنگ جهانی دوم کشف کنید. از ظهور آلمان نازی قبل از جنگ تا شروع جنگ با حمله به لهستان در سال 1939 تا ژاپن که در سال 1945 توافقنامه تسلیم را امضا کرد، تمام جنبه های مرگبارترین درگیری در تاریخ بشر با جزئیات بسیار با محتوای قابل دسترسی پوشش داده شده است. و برای خوانندگان جوان مناسب است.

 

کتاب تاریخچه جنگ جهانی اول اثر سایمون آدامز

 

کتاب تاریخچه جنگ جهانی اول اثر سایمون آدامز با اعلان جنگی که در ۲۸ ژوئیه ی ۱۹۱۴ از سوی اتریش و مجارستان به صربستان انجام گرفت، جنگی عالمگیر اتفاق افتاد که سرانجام آن در ۱۱ نوامبر سال ۱۹۱۸ با متارکه نامه ی منعقد شده بین آلمان و متفقین شکل گرفت. متفقین را کشورهای بلژیک، انگلیس، فرانسه، مونته نگرو، روسیه و صربستان تشکیل می دادند. در کتاب ” تاریخچه ی جنگ جهانی اول ” نوشته ی سایمون آدامز که از کتاب های تاریخ جهان می باشد، می توانید شرح بی نظیری از تاریخ این جنگ را مطالعه نمایید. جنگ را رهبران آلمان و اتریش- مجارستان شروع کردند. وین از فرصتی که قتل ولیعهد در اختیارش قرار داده بود برای نابود کردن رقیب بالکانی اش، صربستان، استفاده کرد. اتریشی ها به خوبی می دانستند که روسیه به عنوان مدافع صربستان نظاره گر صرف نخواهد بود و ممکن است جنگی بزرگ اروپا را فرا بگیرد. آلمان در حالی اعلام حمایت بدون قید و شرط از اتریش کرد که به خوبی از عواقب این اقدام آگاه بود. آلمان سعی کرد اتحاد فرانسه و روسیه را بشکندد و کاملا آماده ی پذیرفتن خطر ناشی از وقوع یک جنگ بزرگ بود. بعضی از نخبگان آلمانی از دورنمای آغاز جنگی توسعه طلبانه استقبال می کردند. پاسخ روسیه، فرانسه و بریتانیا دفاعی و در مقام واکنش بود.