کتاب های تاریخی پیشنهادی به انتخاب وفا مدیا 2 مهر 1402

 کتاب شاخه ی زرین اثر جیمز جرج فریزر

 

کتاب شاخه ی زرین اثر جیمز جرج فریزر این کتاب یک خوانش کلاسیک حول اعتقادات و نهاد های بشری و همچنین پیشرفت از تفکر بدوی پیرامون دین و سحر و جادو به سوی تفکر علمی است. نخستین بار که در سال 1890 منتشر شد و موسسه «طلای بوف» سرانجام در نسخه دوازده جلدی در سالهای 1906-15 آن را چاپ کرد که در سال 1922 توسط نویسنده و همسرش کوتاه شد. نسخه اولیه شاخه زرین هرگز مورد توجه مخاطبان مدرن قرار نگرفته است.و به ناچار برخی از مهمترین و بحث برانگیزترین مسایل رها شد ، از جمله گمانه زنی های جسورانه فریزر در مورد مصلوب شدن مسیح. این نسخه برای اولین بار تئوری های جسورانه فریزر را در نخسه نخست بازیابی می کند و آنها را در چارچوب یک مقدمه و یادداشت های ارزشمند تنظیم می کند. تم اصلی کتاب این است که منشأ همه ی ادیان، آیین های باروری ،پرستش و قربانی کردن بوده است. ارزش و اهمیت ادبی شاخه ی زرین نیز چشمگیر است. ییتس، جویس، لارنس، الیوت، رابرت گریوز، ویندام لوئیس، پاوند و جوزف کمپل از جمله ی نویسندگان و هنرمندانی هستند که از شاخه ی زرین سخت تأثیر گرفته اند. شاخه ی زرین روشهای بدوی عبادت نیاکان ، اعمال جنسی ، آداب و مراسمهای عجیب و غریب را توصیف می کند.با توجه به این عقیده عمومی که زندگی بدوی بسیار ساده بود، این بررسی تاریخی نشان می دهد که آن مرد وحشی گرفتار انبوهی از جادو، تابوهای، و خرافات بود. در اینجا، تکامل انسان از وحشیگری به تمدن، از اصلاح عادات عجیب و غریب او تا ورود ارزش های اخلاقی، اخلاقی و معنوی به وجود آمده است.

 

معرفی کتاب استالین اثر ادوارد راژینسکی

 

کتاب استالین اثر ادوارد راژینسکی اولین زندگی نامه ی استالین در مقیاس کامل که چیزی دارد که زندگی نامه های قبلی آن را به نداشتند: واقعیت ها. ادوارد رادزینسکی از دسترسی ممتاز به آرشیو مخفی روسیه برخودار شده بود ، تصویری ، بی رحم تر و خونریز تر از آنچه توصیف یا تصور می شود ، ترسیم می کند. استالین مردی بود که قدرت برای او همه چیز بود ، ترور برایش سلاحی مفید بود و فریب یک همدم ثابت. همانطور که رادزینسکی درام دست اولی از تلاش حماسی استالین برای سلطه - ابتدا در درون حزب کمونیست ، سپس بر سر اتحاد جماهیر شوروی و جهان - روایت می کند ، او حقیقت حیرت انگیزی را در مورد این مرد که یکی از معجزه گرترین چهره های تاریخی است کشف می کند. فقط اکنون ، در دوره پس از اتحاد جماهیر شوروی ، می توان آنچه را که سرکوب شده بود ، گفت، درگیری طولانی مدت استالین با تروریسم به عنوان یک انقلابی جوان؛ اهمیت اساسی نقش معمولا اشتباه فهمیده شده ی او در پشت صحنه در طول انقلاب اکتبر، رابطه غالبا خصمانه او با لنین، جزئیات سازمان او برای ترور ، که به نمایش محاکمات بدنام شده ی 1930 منجر می شود. روابط پنهانی وی با هیتلر و چگونگی عقب نشینی آنها، و نقشه های ترسناک او قبل از مرگ وی برای اعزام یهودیان اتحاد جماهیر شوروی به اردوگاه های کار اجباری - معادل یک هولوکاست دوم بالقوه. رادزینسکی همچنین نگاهی صمیمی به زندگی خصوصی استالین دارد که با روابط آشفته او با همسرش نادژدا مشخص شده و شرایطی را که منجر به خودکشی وی شده است ، دوباره بازآفرینی می کند. رادزینسکی همانطور که در "آخرین تزار" نیز این کار را انجام داده بود به طور هیجان انگیزی گذشته را به زندگی می آورد. در کتاب استالین معمای یکی از خوسردترین رهبران ، مردی که در جستجویش به دنبال قدرت مطلق هیچ چیز برایش مقدس نبود - و شاید بزرگترین قاتل جمعی در تاریخ غرب - حل می شود.

 

معرفی کتاب افیون روشنفکران اثر رمون آرون

 

کتاب افیون روشنفکران اثر رمون آرون "افیون روشنفکران" شاهکار ریموند آرون در سال 1955 یکی از آثار برجسته و بازتاب کننده سیاسی قرن بیستم است. آرون نشان می دهد که چگونه ایده های خاص می تواند به استبداد "دین سکولار" بپیوندد و تأکید می کند که چگونه اندیشه سیاسی مسئولیت عمیق گفتن حقیقت را در مورد واقعیت های اجتماعی و سیاسی - در خود دارد. آرون سه اندیشه افراطی را بیان می کند: چپ ، انقلابی و پرولتاریا. آرون نشان می دهد که هر یک از این ایده ها به جای روشنگری ، ایدئولوژیک و عرفانی هستند. او همچنین یک جامعه شناسی جذاب از زندگی روشنفکرانه و یک انتقاد قدرتمند از جبرگرایی تاریخی را در نثر کلاسیک ارائه می دهد.برای این نسخه جدید ، هاروی مانسفیلد مقدمه ای درخشان ارائه می دهد. نسخه جدید همچنین شامل ضمیمه "تعصب ، پیروی و ایمان" است که مقاله ای قابل توجه است که آرون برای دفاع از افیون و برای توضیح بیشتر دیدگاه وی در مورد نقش مناسب تفکر سیاسی خود در برابر منتقدین نوشت . این کتاب مورد توجه همه دانشجویان تئوری سیاسی ، تاریخ و جامعه شناسی خواهد بود.

 

کتاب پادشاه هفت اقلیم اثر تورج دریایی

 

کتاب پادشاه هفت اقلیم اثر تورج دریایی کتاب « پادشاه هفت اقلیم» نوشته « تورج دریایی» توسط انتشارات ققنوس منتشر شده است. در یک متن فارسی میانه معروف به خسرو و صفحه، یکی از مشهورترین پادشاهان جهان باستان ایران، خسرو یکم انوشرووان، هفت کیسوار خاوادای ("شاه هفت اقلیم") نامیده می شود. این عنوان حداقل به دوره هخامنشی که در واقع از آن استفاده می شد، و حتی بیشتر به جهان بینی زرتشتی/اوستایی بازمی گردد. از نخستین سرودهای ایرانی، یعنی سرودهای گاتهای زرتشت، تا اوستای جوان و نوشته‌های پهلوی بعدی، مشخص است که ایرانیان باستان جهان را به هفت اقلیم یا منطقه تقسیم کرده‌اند. در واقع، در مقطعی حتی این آرزو وجود داشت که این جهان توسط یک پادشاه واحد اداره شود. در نتیجه، عنوان پادشاه هفت اقلیم که خسرو یکم در قرن ششم پس از میلاد به کار برد، جاه طلبانه ترین دیدگاه شاهنشاهی را که در سنت ادبی جهان باستان ایران یافت می شود، نشان می دهد. با در نظر گرفتن این موضوع، هدف کتاب حاضر بررسی سلسله‌ها و فرمانروایی‌هایی است که به فکر فراتر رفتن از محیط اطراف خود برای ایجاد سیاست‌های بزرگ‌تر در قلمرو ایران بودند.

 

کتاب های تاریخی پیشنهادی به انتخاب وفا مدیا

 

کتاب از رواداری تا خودکامگی اثر ارنا پاریس حدود یک هزار سال پیش تمدنی در اسپانیا وجود داشت که در سراسر اروپا معروف بود که در آن یهودیان، مسیحیان و مسلمانان به طور صلح‌آمیزی در کنار هم زندگی می کنند. اما از اواخر قرن چهاردهم تا پایان قرن پانزدهم اسپانیا به جامعه ای تبدیل شد که صرفا زیر پرچم مذهب کاتولیک و سلطنت متحد بود. ارنا پاریس با موشکافی رویدادهای تاریخی ای که کشوری چند فرهنگی را به یک رژیم یکه سالار متعصب تبدیل کرد به هم سنجی آنچه در اسپانیای سده‌های میانه روی داد با آشوب‌های اجتماعی اروپای قرن بیستم و جهان معاصر ما می پردازد.