کتاب های پیشنهادی وفا مدیا 3 مهر ماه 1402

آخرین تزار

 

به گواه تاریخ، واپسین فرمانروایان دودمان‌های برافتاده سنگین‌ترین بارها را به دوش می‌کشند، زیرا هر خطای آن‌ها با تمام خطاهای نیاکانشان برابری می‌کند. نیکالای دوم، آخرین تزار روس، در ازای تاجی که بر سر نهاده بود بهای خوفناکی پرداخت، بهای غفلت‌های خود و نیز تاوان لغزش‌ها و بی‌عدالتی‌های حکومت سیصدساله‌ی رُمانُف‌ها را. فروپاشی سلطنت تزار توفانی را برانگیخت که پیامدهایش تا روزگار ما ادامه یافته است. از زندگی پرفرازونشیب و سرنوشت فاجعه‌بار نیکالای و خانواده‌اش، یعنی ملکه آلکساندرا و پنج فرزندشان، اسناد گوناگونی در دست است، از یادداشت‌های روزانه‌ی زوج سلطنتی گرفته تا گزارش‌های قاتلان آن‌ها. بااین‌همه، گویی هرچه شواهد بیش‌تری یافت می‌شود، رازهای سرگذشت آنان دوچندان می‌گردد. کتاب حاضر روایت تلاشی جانفرسا برای گشودن این رازهاست، روایتی از عشق و خیانت و توطئه و کشتار و دروغ و حقیقت.

 

رفتار

 

ما در مواجهه با پدیده‌‌های پیچیده و چندوجهی معمولاً تلاش می‌کنیم تا جنبه‌‌های جداگانه را در قالب دسته‌بندی‌ها و توضیحات گوناگون ساده کنیم. اما هدف این کتاب پرهیز از چنین تفکرات دسته‌بندی‌شده‌ای است. کتاب رفتار پژوهشی برجسته از رابرت ام ساپولسکی، عصب‌زیست‌شناس و نخستی‌شناس معروف، پیرامون رفتار انسان است. او در ابتدای این کتاب بر عواملی تمرکز می‌کند که بر واکنش فرد در لحظۀ بروز یک رفتار تأثیر می‌گذارند و سپس، در گذرگاه زمان، از لحظۀ انجام دادن کار مرحله‌به‌مرحله به عقب می‌رود تا درنهایت، به تاریخ بسیار دور گونۀ ما و میراث تکاملی آن می‌رسد. او در این کتاب تلاش می‌کند تا به برخی از عمیق‌ترین و حتی احمقانه‌ترین پرسش‌های ما در مورد قبیله‌گرایی و بیگانه‌هراسی، سلسله‌مراتب و رقابت، اخلاق و ارادۀ آزاد، و همچنین جنگ و صلح پاسخ دهد. کتاب رفتار ترکیبی خواندنی از تحقیقات پیشرفته در علوم و رشته‌های مختلف است و دیدگاهی بسیار دقیق در مورد چرایی و چگونگی انجام دادن رفتارهای خوب و بد انسان ارائه می‌کند.

 

آنچه نمی خواهند درباره پول بدانید

 

پول پیچیده است. زبانش با زبان ما فرق .دارد زبان پول پر است از اعداد ترسناک و مسائل دیگری که فقط متخصصان این حوزه آن را درک می کنند .ما با پول احساس قدرت می کنیم؛ پول نداشتن ضعیفمان می کند. رابطه احساسی ما با پول گاهی تحت تأثیر ترس است و گاهی تحت تأثیر حرص غرور عذاب وجدان یا شرم؛ احساسات قدرتمندی که خودشان را در نحوه خرج کردن پس انداز و خطر کردن ما نشان می دهند و احتمالاً اصلاً متوجهشان هم نمی شویم .در این کتاب یاد می گیریم عادت های بدمان در زمینه مالی چطور شکل می گیرند و چگونه می توانیم راه حلهایی برایشان پیدا کنیم کمی هم در گذشته غور می کنیم بلکه بتوانیم در آینده احساساتمان را در تصمیمات مالی دخیل نکنیم این کتاب برای تمام کسانی است که اصلاً و ابداً حاضر نیستند کتابی درباره پول بخوانند .

 

 

به سوی ایستگاه فنلاند

 

کتاب حاضر روایتی از تاریخ سوسیالیسم و آنارشیسم است. ویلسون با درآمیختن فلسفه، جامعه‌شناسی، تاریخ اندیشه، تحلیل اقتصادی و نظریه‌ی سیاسی به افکاری می‌پردازد که دنیای مدرن را شکل دادند، و به رؤیای عظیم و رمانتیک «انقلاب» برای دگرگون‌کردن تاریخ: از انقلاب فرانسه (1789) تا بازگشت ظفرمند لنین به میهن، به ایستگاه فنلاند در سن‌پترزبورگ (آوریل 1917) برای رهبری انقلاب بلشویکی. زندگی عملی و فکری بایوف، سن‌سیمون، فوریه، خاصه مارکس و انگلس، لاسال، باکونین ـ در کنار سایر آنارشیست‌ها، سوسیالیست‌ها، نهیلیست‌ها، اتوپیایی‌ها و... ـ همچون رمانی بزرگ، گویی فرزند خلف جنگ و صلح، پیش روی خواننده‌ای است که به‌سان ویلسون مسحور تاریخ است، مسحور معشوقه‌ی همه‌ی ایدئولوژی‌ها.

 

اسب سیاه

 

انگار از همان آغاز زندگی انسان بر روی کره زمین دستورالعمل هایی برای موفقیت وجود داشته، چون آموزه های مرتبط با «زندگی بهتر» قدمتی اندازه فلسفه دارند و همین هاست که بعدتر صاحب نظران آن را «ادبیات موفقیت» نام داده اند. هرجا سخن از اسب سیاه می شود منظور قهرمان و برنده ای است که هیچ یک از شرایط برد را نداشته، طبق معیارهای استاندارد پیش نرفته، ولی در روندی شگفت راه خودش را تا جایگاه اول بریده و رفته و همه را مبهوت گذاشته است. باور ما این است که فردیت و تفاوتهای فردی بسیار حائز اهمیت است و فرمول استاندارد و واحدی برای رسیدن به کامیابی و موفقیت وجود ندارد.