کتاب های پیشنهادی وفا مدیا 11 مهر ماه 1402

 

نوآوری بزرگ

 

"یک کتاب مهم و جالب که نشان می دهد چگونه با تفکر تولید ناخالص داخلی به دام افتاده ایم_ و این کتاب روشن می سازد تا چه حد مهم است اینکه جایگزین هایی را به وجود آوریم که به ما کمک کنند نابرابری را تقلیل دهیم و به تغییرات آب و هوائی پاسخ دهیم."
دکتر کیت ای. پیکت، پروفسور اپیدمی شناسی در دانشگاه یورک و مؤلف مشترک تاب تراز: چرا برابری برای هر کسی بهتر است.

 

حرکت جهان به سمت یک تکنولوژی

 

هرآنچه که از قبل درباره ی زندگی ایلان ماسک خوانده اید را فراموش کنید. این کتاب با نگاهی واقع گرایانه به جزئیات زندگی اهداف و دستاوردهای او می پردازد. از پرورش رؤیاهای کودکانه تابه سرانجام رساندن تمام آرزوها؛ پسری که فقط با چند دلار به آمریکا مهاجرت کرد و با تلاش و پشتکار فراوان به این جایگاه مهم در دنیای تکنولوژی رسید. از کارکردن در انبارهای کود حیوانی و مزارع کشاورزی تا طراحی و تولید پرفروش ترین خودروی تمام الکتریکی جهان ( Tesla) و همچنین راه اندازی شرکت فناوری های اکتشاف فضایی (SpaceX). نگاهی جدید به زندگی مردی که می خواهد با انرژی پاک، دنیا را به جای زیباتری تبدیل کند.

 

 

اقتصاد خوب برای دوران سخت

 

اقتصاد خوب برای دوران سخت، پرفروش ترین کتاب اقتصادی سال 2019 از برندگان نوبل همین سال بوده است. کتاب سعی در یافتن راه حل برای معضلات و چالش های اقتصاد بحران زده جهان امروز دارد. نویسندگان بر این باورند که اقتصاد، اگر در مسیر درست هدایت شود، راه حلی کارساز برای دردسرسازترین مشکلات اجتماعی و سیاسی روزگار ماست.
«کتابی عالی. شمار کمی همچون آبیجیت و دوفلو چنین زیرکانه و بی نقص، پیچیدگی ها و مشکلات دنیای واقعی امروز را به تصویر کشیده یا حتی جرئت نزدیک شدن به چنین مسائلی را داشته اند این کتاب گنجینه ای از بصیرت است. بی شک (خوانندگان)، مجذوب و شیفته کنجکاوی، خرد و تواضع دلنشین آنان می شوند.»

 

کلیات علم اقتصاد

 

پیش از این علم اقتصاد تا این حد شیرین و ساده بیان نشده است؛ عجم اوغلو، لیبسون و لیست اساسا این کتاب را نوشته شده‌اند تا سادگی این علم را مورد تاکید قرار دهند. کتاب حاضر همچنین می‌کوشد با مرتبط کردن مطالب خود با روبدادهایی که هر روزه با آنها سر و کار داریم سرمای مباحث نظری را از اقتصاد بگیرد و جنبه‌های دوست‌داشتنی و جالب این علم را در معرض دید و تجربه دانشجویان قرار دهند. دارو عجم اوغلو استاد تمام کرسی الیزابت و جیمز کیلیان در دانشکده اقتصاد موسسه فناوری ماساچوست MIT، عضو آکادمی ملی علوم، آکادمی هنرها و علوم آمریکا، جامعه اقتصادسنجان، انجمن اقتصادی اروپائی، و جامعه اقتصاددانان کار، برنده جایزه برتر تی. دبلیو. شولتز از دانشگاه شیکاگو در سال 2004، جایزه افتتاحیه شروین روزن برای خدمات فوقالعاده به اقتصاد کار در 2004، جایزه علمی انجمن علوم ترکیه در سال 2006، جایزه جان ون نویمان، کالج راجک بوداپست در سال 2007، مدال جان بیتز انجمن اقتصاد آمریکا برای بهترین اقتصاددانان زیر 40 سال و جایزه اروین پِلِین نِمرز. دیوید لیبسون استاد تمام اقتصاد در دانشگاه هاروارد، عضو دفتر ملی پژوهشهای اقتصادی، عضو شورای پژوهش آکادمیک دفتر حفاطت مالی از مصرفکننده، جامعه اقتصادسنجی، آکادمی علوم و هنرها، برنده جایزه TIAA-CREF پل آ. ساموئلسون، و جایزه فی بتا کاپی هاروارد. جان آ. لیست رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه شیکاگو، برنده جایزه کِنِت گالبریت از انجمن اقتصاد کشاورزی و کاربردی آمریکا، عضو آکادمی علوم و هنرهای آمریکا، دستیار سردبیر نشریه ادبیات اقتصادی Journal of Economic Literature و سردبیر نشریه بررسی چشماندازهای اقتصادی Journal of Economic Perspectives Review.

 

سیاست های پولی و مالی

 

رشد و شکوفایی فعالیت های اقتصادی مستلزم توجه به سه عامل کلیدی است: اولا، نظام تولید و عرضه بهتر است در چارچوب بازارهای آزاد و رقابتی استوار باشد، به طوری که بهره وری عوامل تولید و توزیع افزایش یابد. ثانیا، بخش تقاضا و مصرف نقش تعیین کننده در میزان درآمد ملی، سرمایه گذاری و پس انداز داشته باشند. ثالثا، در شکلگیری قیمت به این مسئله حائز اهمیت توجه شود که مکانیسم قیمت تعادلی منعکس کننده ی کمبودها و محدودیت ها در منابع اقتصادی باشد. آنچه در کتاب حاضر به آن می پردازیم هدف و رسالت سیاست های پولی و مالی در رشد عرضه و تقاضای موثر است، به گونه ای که شرایط مساعدی برای به وجود آمدن قیمت های واقعی فراهم آید.