کتاب های پیشنهادی وفا مدیا 24 مهر ماه 1402

 

 

نامگذاری گشایش های شطرنج

 

شطرنج مردم را دیوانه نمی‌کند، بلکه ذهن مغشوش مردم دیوانه را آرام می‌کند. (بیل هارتستون) بسیاری از شما که شطرنج بازی می‌کنید نام گشایش‌ها را می‌دانید. اما داستان‌های جالب و شگفت‌انگیز و حتی باور نکردنی، درباره چند حرکت اول به تازگی توسط نویسنده جوان نیوزلندی (ناتان رز) در کتابی که در دست دارید روایت شده‌اند. داستان‌های واقعی از آدم‌های معمولی، آدم‌های نابغه و آدم‌های دیوانه، انسان‌هایی که شطرنج بازی کنند. این کتاب شما را به سرتاسر دنیا می‌برد و حرف‌ها و ناگفته‌های برخی شطرنجبازان را بازگو می‌کند که تا کنون نشنیده‌اید.

 

پیش از تاریخ

 

 

فکر چیزی به نام پیش از تاریخ به تدریج بین قرن شانزدهم تا اوایل قرن نوزدهم میلادی شکل گرفت. اما رشد و تاثیر آن از نتایج بحث های مربوط به تکامل در نیمه قرن نوزدهم بود. او کشف قاره آمریکا تکان عظیمی به اروپا داد و به این پرسش منتهی شد که مردمان قاره آمریکا اصل و تبارشان از کجاست، چون ذکری از آن ها در کتاب مقدس نیامده بود. سؤال بعدی این بود که چه نوع روابطی سبب پیدایش و گسترش اقوام گوناگون در همه جای عالم شده است. پیش از تاریخ، برخلاف باستان شناسی، به نحوه بافتن، تاریخ گذاری و تحلیل موارد گذشته نمی پردازد بلکه به داستان هایی درباره گذشته می پردازد. در باستان شناسی حرکت از معلوم به مجهول است؛ حال آن که پیش از تاریخ صرفاً از فرایند استنباط کمک می گیرد.

 

بنگاه روسیه و ک. گ. ب

 

 

در تاریخ، قرن بیستم به عنوان قرن حکام مستبد به ثبت رسیده است. استالین، هیتلر، موسولینی، مائو تسه تونگ... کوچک و بزرگ، تندرو و میانه رو، کمونیست و ملی گرا، همه و همه جنایاتی باورنکردنی و رنج هایی بی شمار برای ملت خود و جهانیان به ارمغان آوردند و در عین حال زمینه بسیار وسیعی را برای مطالعات گسترده فراهم نمودند. از آنجا که به کمک گرفتن از تشابهات عادت کرده ایم، در این مورد نیز سعی خواهیم کرد پدیده های جدیدی را که با آن ها برخورد می کنیم، با معیارهای قدیمی و شناخته شده بسنجیم. هدف ما این است که در مورد پوتین به سؤالات زیر پاسخ دهیم: آیا وی مستبد است یا خیر؟ آیا می خواهد چیزی شبیه اتحاد شوروی سابق را بازسازی کند؟ و آیا جهان شاهد جنگ سرد جدید و شاید هم جنگ هسته ای خواهد بود؟
در عین حال در روسیه با آزمایش های متناوبی مواجه هستیم که این بار بجای حزب کمونیست، اف.اس. ب. آن ها را انجام می دهد. هدف از این آزمایش ها به دست گرفتن کنترل مطلق در روسیه است. چراکه قدرت نامحدود، اجازه دسترسی به منابع مالی نامحدود را می دهد و این نیز به نوبه خود می تواند امکان به دست آوردن قدرت نامحدود را فراهم سازد. در اتحاد شوروی سابق همه و حتی اعضای هیئت حاکمه فقیر بودند. استالین و برژنف قدرت داشتند ولی پول نداشتند. آپارتمان ها، خودروها و ویلاهای آن ها متعلق به دولت بود. آن ها کشتی تفریحی و یا هواپیماهای شخصی نداشتند، نمی توانستند پول هنگفتی در خارج از کشور خرج کنند و فرزندان خود را در هیئت مدیره های بزرگ ترین شرکت های روسیه منصوب نمایند. اما اعضای بنگاه جدید حاکم یعنی اف.اس.ب. پول و قدرت را برای خود، فرزندان و نزدیکان خود می خواهند. مثال ها در این زمینه متعدد است...

 

 

بدون فیلتر

 

 

گفت‌وگوها را همان‌ طوری که برایم نقل می‌شد نوشته‌ام تا سیر تکامل اینستاگرام را همان‌ گونه که دست‌اندرکارانش به یاد می‌آورند روایت کنم: ماجرایی که طی ده سال شکل گرفته است. این کتاب نتیجه‌ی تلاش حداکثری من برای ارائه‌ی حقیقت ماجرای اینستاگرام است. سارا فرایر در کتاب بدون فیلتر به طور کامل شرح می‌دهد که چطور ممکن است یک کسب و کار نوپا و کوچک که دست اندرکارانش امید کمی به شکوفایی و گسترش آن دارند، به یک پلتفرم بی‌رقیب، بی‌مانند و پرطرفدار تبدیل شود. این پلتفرم چیزی نیست جز شبکه اجتماعی محبوب و بی‌همتای اینستاگرام. این کتاب در سال 2020 برنده جایزه فایننشال تایمز و نامزد جایزه گودریدز شده است.

 

در هر ماه بیشتر از یک میلیارد نفر از شبکه اینستاگرام استفاده می‌کنند و عکس و اطلاعاتی چون غذایی که می‌خورند، جایی که رفته‌اند، لباسی که پوشیده‌اند، کتابی که خوانده‌اند و به طور کلی این که چه طور شخصیتی دارند یا چه آدمی می‌خواهند باشند را با افراد بسیاری به اشتراک می‌گذارند. آن‌ها از طریق پست گذاشتن با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند تا رابطه‌ها و زنجیره‌هایی قوی‌تر، گسترده‌تر و موثرتر با دیگران ایجاد کنند. اما حقیقت این است که چطور چنین چیزی امکان پذیر شده و دلیل آن چیست؟ پاسخ به این سوال احتمالا برای بسیاری از افراد پنهان است.

کتاب بدون فیلتر تلاش می‌کند تا آنچه باعث شد اینستاگرام به جایی که اکنون در آن قرار دارد برسد، به طور واضح شرح دهد. البته انتشار این کتاب و جمع کردن اطلاعاتی که آن‌ها را مطالعه خواهید کرد، بدون کمک صدها نفر از کارکنان شرکت اینستاگرام و دیگر مشارکت کنندگان در پیشرفت این پلتفرم، ممکن نبوده است.

سارا فرایر (Sarah Frier) تصمیم دارد در این کتاب شما را با بنیان گذاران اصلی اینستاگرام، کوین سیستروم و مایک کریگر آشنا کند. تصمیماتی که این دو نفر در پشت پرده ایجاد اینستاگرام می‌گرفتند، همچون دومینویی بود که تصمیمات و اتفاقات بعدی را رقم می‌زد و تاثیری دنباله‌دار داشت.

بیشتر نوشته‌ها و اطلاعاتی که در کتاب بدون فیلتر (No Filter) منتشر شده است، کارکنان شرکت‌های فیسبوک و اینستاگرام در اختیار نویسنده کتاب گذاشته‌اند؛ اما از آنجایی که به استثنای خبرنگاران، هر کسی که قرار است وارد شرکت فیسبوک و زیرمجموعه‌های آن شود باید تعهدنامه رازداری امضا کند، هویت و نام این افراد پنهان است. روایت این کتاب از زبان سوم شخص و دانای کل به شیوه‌ای روان و ساده بیان شده است.

 

 

مدارس جاسوسی

 

مدارس جاسوسی، با مستندات و تحقیقات نشان می دهد هجوم دانشجویان و اساتید خارجی و خروج آمریکایی ها برای تحصیل، تدریس و کنفرانس در خارج از کشور، آموزش عالی ایالات متحده امریکا را به خط مقدم جاسوسی بین المللی تبدیل کرده است.

این کتاب به دو بخش تقسیم می‌شود: به ترتیب، بررسی جاسوسی خارجی و آمریکایی در دانشگاه. یک واقعه هولناک در بخش یک فاش می‌شود؛ یک دانشجوی فارغ‌التحصیل چینی از طریق آزمایشگاه دانشگاه دوک، تحقیقی دربارۀ نامرئی بودن با بودجۀ پنتاگون را می‌دزدد؛ سپس توسط دولت چین سرمایه‌گذاری می‌شود تا دست به اقدامی‌ رقابت‌آمیز در شنژن (چین) زده و او را میلیاردر کند.

از سوی دیگر یک زن پورتوریکویی تحسین‌کنندۀ رژیم کاسترو، هم خودش برای کشور کوبا جاسوسی می‌کرد و هم همکلاسی دانشگاهی‌اش را - که به یکی از مخرب‌ترین عوامل نفوذی داخل دولت ایالات متحده تبدیل شد و اکنون خارج از اختیارات آمریکایی‌ها در دبیرستانی در سوئد تدریس می‌کند - برای جاسوسی به کار گرفت. برای جذب دانشجویان چینی با حقوق کامل، یک سازمان وابسته به دانشکدۀ اوهایو با دانشگاهی در شهر پکن که توسط سرویس اطلاعاتی چین اداره می‌شود ارتباط برقرار می‌کند و اساتید خود را برای آموزش جاسوسی دربارۀ فرهنگ آمریکایی در آینده به آنجا می‌فرستد.

در بخش دوم کتاب مدارس جاسوسی (Spy schools) بیان می‌شود که سازمان CIA کنفرانس‌های فرهنگی برگزار می‌کند تا بتواند دانشمندان برنامۀ سلاح‌های هسته‌ای را برای ترک آنجا و پناهنده شدن ترغیب کند. مأموران CIA به طور مخفیانه در دانشگا‌ه‌ هاروارد به استخدام افراد در حین تحصیل و برنامه‌های کارآموزی که کارشان آموزش مقامات ناآگاه است، می‌پردازند و داجین پنگ، استاد مستأصل شدۀ دانشگاه فلوریدای جنوبی، به مصاف مأمور FBI، دایان مرکوریو می‌رود.