کتاب های پیشنهادی وفا مدیا 27 مهر ماه 1402

توسعه اقتصادی در آسیای جنوبی

 

منطقه‌ی آسیای جنوبی از مررزهای غربی افغانستان و پاكستان آغاز می‌شود و تا مرزهای شرقی شبه قاره‌ی هند ادامه دارد. مساحت این منطقه جمعا نیم میلیون كلیومتر مربع، و شامل كشورهای هند، پاكستان، سریلانكا، افغانستان، بوتان، مالدیو، میانمار(برمه)، و نپال است. منطقه‌ی جنوب آسیا به تنهایی 3.8 درصد از كل مساحت دنیا را به خود اختصاص داده، و در نقطه‌ی اتصال بین خاورمیانه و جنوب شرقی آسیا قرار دارد و تقریباً نیمكره‌ی شمالی اقیانوس هند را در بر می‌گیرد. همچنین این منطقه كانون اتصال آسیای مركزی، خاورمیانه، خلیج فارس و خاور دور است. جنوب آسیا چندان برخوردار از منابع مهم طبیعی مانند مواد معدنی و هیدروكربن‌ها نیست و از نظر انرژی فقیر است. ذخایر گاز این منطقه 1.69 درصد كل ذخایر گاز جهان را تشكیل می دهد و 0.06 درصد از نفت خام جهان را در خود جای داده است. 20 درصد از كل پوشش جنگلی دنیا در این منطقه قرار دارد كه دارای تعادل اكولوژیكی و تنوع زیستی است.

 

خوراک و تاریخ

 

خوراک،و آب، پایه و مایه زیست همه جانداران است. انسان هوموساپی ینس، همه تاریخ دویست هزار ساله اش را گرد آورنده ی خوراک و شکارگر بود تا اینکه از حدود ده هزار سال پیش، ناآگاهانه، تولید کننده ی خوراک، یعنی کشاورز شد. پیامد کشاورزی یک جانشینی و پیدایش شهر و ساختارهای حکومتی و ده هزار ساله ی بشر را رقم زده و سبب پیدایش و فروریزش امپراتوریها شده است. تام ستندیج به شیوه ای داستان گونه روایتی خواندنی و دلنشین از این کشاکش بشر برای زیست و ماندگاری اش به دست می دهد.

 

تاریخچه خصوصی خانه

 

قبل از این، فقط کتاب «دنیای سوفی» را اینگونه دیده بودم و به همین دلیل فکر می کنم «تاریخچه خصوصی خانه» مانند «دنیای سوفی» کتابی خواندنی و جذاب است. این کتاب به ما یاد می دهد که چگونه می توانیم این همه حرف را به صورت جذاب، پیوسته، یادگیرنده و قابل یاد دادن مطرح کنیم. به نظرم این کتاب یک تاریخ تمدن است. من قبلا تاریخ تمدن خوانده بودم؛ اما هیچ کدام به این شیرینی و جذابی و به دور از موارد خشک و رسمی، تاریخ تمدن را واکاوی نکرده است. نویسنده، مسائل و مباحثی را که در طول تاریخ در بخش های مختلف یک خانه مانند پذیرایی، هال و اجزای مختلفی که هر خانه ای دارد، رخ داده، بررسی کرده است و از این جهت، در این کتاب، نگاه نویی می بینم. درباره کتاب: «خانه ها مخزن های پیچیده ی حیرت آوری هستند. آنچه پی بردم، در نهایت شگفتی، این بود که هرچه در جهان رخ می دهد، هرچه کشف یا ساخته می شود یا بر سر آن به شدت مبارزه می شود، در نهایت به شکلی به خانه های ما راه می یابد. جنگها، قحطی ها، انقلاب صنعتی، عصر روشنگری، همه آنها در کانا ه ها و قفسه های شما، در چین های پرده ها، در نرمی کرک های بالش شما، در رنگهای دیوارها و در آب لوله های خانه های شما وجود دارند. به این دلیل تاریخ زندگی خانواده آنطور که من کمابیش تصور کرده بودم، فقط تاریخ تختخواب ها و کاناپه ها و اجاق های آشپزخانه ها نیست؛ بلکه تاریخ اسکوبرت و کود مرغ دریایی و برج ایفل و ساس و دزدیدن جسد و درباره هرچیز دیگری است که تاکنون رخ داده است. خانه مکانی برای فرار از تاریخ نیست؛ بلکه جایی است که تاریخ به آنجا منتهی می شود.»

 

نبرد برسر فیلم ها

 

رویه معمول بسیاری از علاقه‌مندان فیلم و سینما این است که وقتی می‌خواهند مطمئن شوند فیلمی ارزش تماشا کردن دارد یا نه، به نقدها و یادداشت‌های منتقدین معروف رسانه‌ها مراجعه می‌کنند؛ منتقدینی که معمولا فیلم‌های مورد پسندشان را فهرست‌وار عرضه می‌کنند. کتابی که پیش‌روی شماست نشان می دهد بسیاری از این فهرست‌ها معتبر نیستند و فیلم‌های هنری ارزشمند فراوانی که طی عمر صد و چند ساله سینما ساخته شده از حضور در این فهرست‌ها جا مانده‌اند. طی فصول متنوع این کتاب، جاناتان روزنبام دلایل گوناگون این غیاب ناخوشایند را تشریح می‌کند و تصویری دقیق، سرشار از جزئیات سودمند و حاوی مثال‌های متعدد ارائه می‌دهد تا مخاطب آگاهانه دریابد آن‌چه در صنعت هالیوود و رسانه‌های وابسته به آن تولید و منتشر می‌شود به هیچ‌وجه نمی‌تواند آینه تمام نمای رویدادهایی باشد که در عالم هنر هفتم به وقوع می‌پیوندد.

 

ژن (تاریخ خودمانی)(گالینگور)

 

"این کتاب احتمالاً هیجان انگیزترین داستان پلیسی است که تا کنون نقل شده است روایت تلاش بی امان صدها پژوهشگر و کاشف برجسته، از جمله ارسطو، مندل و داروین، در جست و جویی چندهزارساله برای کشف اسرار و گشودن معمایی که درون هر سلول زنده نهفته است. اگر به معنی انسان بودن در گذر زمان (امروز، فردا و فراتر از آن) علاقه مند هستید، خواندن این کتاب برای شما ضروری است."
-آنتونی دور، نگارنده رمان «تمامِ نوری که از نظر ما پوشیده است»، برنده جایزه پولیتزر
"کتاب ژن، حاصل آمیزش شکوهمندی است از علم حیات، نیروهایی که با جوهر و ذات این علم رو در رو می شوند و همچنین چالش های اخلاقی و فلسفی مستتر در درک ما از مفهوم انسان بودن."