کتاب های پیشنهادی وفا مدیا 1 آبان ماه 1402

کتاب های تاریخ ساز اثر مجموعه ی نویسندگان

 

مجلد پیش رو با عنوان "کتاب های تاریخ ساز"، یک دایره المعارف مصور است که با تصاویر خیره‌کننده‌ی خود، مخاطب را شگفت‌زده خواهد کرد.در گذشته، کتاب کالایی قیمتی بود که فقط ثروتمندترین اعضای جامعه توانایی خرید آن را داشتند؛ به همین سبب در تعداد محدودی منتشر می شد و بسیاری از کتاب‌ها علیرغم اهمیت تاریخیشان، تنها به لطف موزه‌ها یا مجموعه‌دارهای خصوصی زنده مانده‌اند. دایره المعارف مصور "کتاب های تاریخ ساز"، به ما نگاهی به چنین عناوینی می‌دهد که نه تنها کتاب‌، بلکه نقشه‌‌ی «جهان ادبی» را در گستره‌ی چندین قرن تا هزاره نشان می‌دهد و به ما بینشی از یادداشت‌هایی که در هزاره سوم قبل از میلاد نوشته شده‌اند در کنار متون معاصری که در قرن بیستم یا بیست و یکم ایجاد شده‎اند، به دست می‌دهد. خواننده در فصل‌هایی که به ترتیب زمانی تدوین شده‌اند، پیرامون کتاب‌های مذهبی و سکولار، حرفه‌ای و داستانی خواهد خواند و "کتاب های تاریخ ساز"، به‌ویژه در مورد تأثیر عناوین فردی بر دیدگاه ما به فرهنگ، سیاست، اقتصاد یا زیست‌شناسی و بر نحوه تأثیرگذاری آن‌ها بر تفکر و جهان بینی ما، همگام با پیشبرد بشریت، مطالبی را ارائه خواهد داد.
در این مجلد، نویسندگان نه تنها خود کتاب‌ها را به ما معرفی می‌کنند، بلکه از زمینه و منشأ آن‌ها نیز به ما اطلاعاتی می‌دهند؛ آنها دیدگاهی از وضعیت اجتماعی، وضعیت سیاسی یا مذهبی کنونی کشوری که این عنوان از آن سرچشمه گرفته است را به ما ارائه می‌دهند. کتاب ما را با تکنیک خلق یک کتاب، با توسعه انواع نوشتار یا چاپ آشنا می‌کند و از طریق ضمیمه‌های تصویری زیبا این فرصت را به ما می‌دهد که به تک تک اسناد نگاه کنیم. از کمدی الهی گرفته تا دفتر خاطرات آن فرانک، شازده کوچولو یا حتی هری پاتر، این کتاب یک دایره المعارف واقعا متنوع است.

 

 

زراد خانه اتمی اسرائیل و سیاست خارجی آمریکا

 

کتاب حاضر دربارۀ تبدیل شدن پنهانی اسرائیل به یکی از قدرت های اتمی است. در این کتاب به این نکته اشاره می شود که چگونه در آن زمان و به شکلی آگاهانه این پنهانکاری شکل گرفته و از زمان ریاست جمهوری آیزنهاور، مقامات ارشد سیاسی و نظامی آمریکا آن را لاپوشانی کرده اند. در این کتاب به گفته های شماری از مقامات ارشد آمریکایی برمی خورید که برای نخستین بار ارائه شده است. این مقامات نه به خاطر دشمنی و عداوت با دولت اسرائیل که بیشتر به دلیل ریاکاری سیاست آمریکا در تظاهر به اینکه زرادخانه اتمی اسرائیل وجود خارجی نداشته است به مصاحبه با من ترغیب شدند، به تفصیل در این باره صحبت می شود‌.

 

خانه گوچی

 

سارا گی فوردن (نویسنده کتاب)، داستان خاندان گوچی را باقتل مائوریتزیو گوچی، نوه بنیان گذار برند گوچی، شروع می کند و در ادامه با روایتی گیرا خواننده را با یکی از بزرگترین برندهای مد، پوشاک و طراحی جهان آشنا می کند.
کتاب خانه گوچی یکی از مهم ترین و معتبرترین کتاب هایی است که در زمینه مد و پوشاک و تحولات این صنعت در قرن بیستم نوشته شده است.
این کتاب سرگذشت مد و داستان شگفت انگیزو دراماتیک یکی از پیشتازان و تاثیرگذارترین شرکت های مد جهان را از آغاز تا اوج روایت می کند.
نویسنده در کنار روایتى دراماتیک و گیرا از سرگذشت و فراز و نشیب های روابط خانوادگی خاندان گوچی، از تاثیر این امپراتوری مد و پوشاک در ایجاد سبک، استایل و پوشش مردم در صد سال گذشته می گوید و همچنین سعی می کند نشان دهد که شرکت گوچی چگونه با پیاده کردن ایده هایی خلاقانه و پر ریسک در روش های تجارت، سرمایه گذاری، برندسازی، کسب و کار و تبلیغات در قرن بیستم اثرگذار شد.

 

تاریخچه اندازه گیری

 

به طور کلی ما قبول داریم که اندازه گیری برای پیشرفت تمدن لازم است،اما با این جود احساس میکنیم که درست مثل پر کردن پرسش نامه،ارزش های انسانی را تا مقادیر غیر انسانی پایین می آورد.قدیمی ترین لوح های سفالی به دست آمده از بین النهرین که دقیقا در پایان هزاره چهارم حکاکی شده اند،سلسله مراتب کارگران و مقادیر جیره بندی که از سوی مسئولین عایدکارگران می شد(که اغلب بسیار ناچیز بوده)را ثبت کرده اند یونانیان باستان افسانه ای به نام افسانه پروکروستس را نقل کرده اند راهزن شکنجه گری که قربانیانش را به یک تختخواب آهنی می بایست و قد آنان را با بریدن یا کشیدن پاهایشان هم اندازه تخت میکرد تا آنکه خودش هم به همین روش به دست تسئوس کشته شد.در کتاب مقدس درباره گناه کم گرفتن پیمانه بسیار تذکر داده شده است.

 

علم در چند دقیقه

 

کتاب علم در چند دقیقه نوشته هایزل مویر، نویسنده و روزنامه‌نگار علم در زمینه نجوم و فناوری فضایی است که با ترجمه علی‌اکبر رضوی در انتشارات شهر منتشر شده است. این کتاب مفهوم‌های کلیدی دنیای علم و فناوری را به زبان ساده آموزش می‌دهد. در کتاب علم در چند دقیقه فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی، بوم‌شناسی، فناوری زیستی، تشریح و فیزیولوژی، پزشکی، زمین‌شناسی، انرژی، ستاره‌شناسی، فضا و فناوری اطلاعات بررسی می‌شود و مهم‌ترین و کلیدی‌ترین درون‌مایه‌های هر علم با زبانی ساده و قابل فهم برای همه بیان می‌شود.