کتاب های پیشنهادی وفا مدیا 4 آبان ماه 1402

دیباچه ای بر مهندسی

 

کتاب پیش رو تاریخچه کوتاهی است از تلاش مهندسانی که برای آسایش بیشتر زندگی نوع بشر تلاش کرده‌اند، آنها که ساختمان‌های مقاوم‌تری برای مردم ساخته‌اند، راه‌های بیشتری برای آسانی مسافرت ساخته‌اند، ماشین‌های خطوط تولید انبوه را طراحی کرده‌اند تا تولید کالاها به‌صرفه‌تر و ارزان‌تر شود و مردم بیشتری بدانها دست یابند، سامانه‌های الکترونیکی و مخابراتی را توسعه داده‌اند تا جهانیان آسان‌تر از حال‌وروز و دانش یکدیگر باخبر شوند، غذاهای سالم و غنی شده برای نوع بشر تأمین کرده‌اند و مواد مصنوعی فراوانی را برای رفاه بیشتر انسان‌ها در زندگی تکامل بخشیده‌اند. آنها که هزاران ابزار پزشکی برای جراحان ساخته‌اند تا بتوانند عمل‌های پیچیده‌تری را انجام دهند و بیماران افقی بیشتری عمودی به خانه بازگردند!
برخلاف نویسندگان یا حتی برخی دانشمندان، مهندسان نه‌تنها بر جهان به شکلی که هست متمرکز می‌شوند، بلکه به فکر چگونگی بهبود آن هم هستند. مهندسان در فکر ساختن محصولاتی هستند که نقش باارزشی در زندگی مردم داشته باشند. تمام لذت مهندسی هنگامی رخ می‌دهد که با چالشی جدید روبرو باشیم که باید برایش راه‌حلی بیابیم. به گفتار دیگر، هر چه دشواری بزرگ‌تری در برابر مهندسان چهره نماید، امید به دریافت پاداش بزرگ‌تری هم پس از یافتن راه‌حل آن در انتظار آنهاست.

 

 

تندخوانی

 

رایان جیمز در این کتاب کوشیده است که ضمن تشریح نیاز اساسی به تندخوانی در جوامع امروزی، روش‌های کاربردی را نیز جهت تعلیم تندخوانی به خواننده مطرح کند. روش‌هایی که نیازمند تلاش و تمرین هستند تا بتواند خواننده معمولی را به یک تندخوان حرفه‌ای تبدیل کنند و او را از مزایای معجزه‌ی تندخوانی بهره‌مند سازند. از این نویسنده، کتاب‌های دیگری نیز در زمینه تقویت مهارت‌های فردی به چاپ رسیده است که از آن جمله می توان به «حافظه تصویری» و«چگونه با هر کسی صحبت کنیم» اشاره کرد.

 

زندگی روزمره در اسپانیای دوره تفتیش عقاید

 

«دیوان تفتیش عقاید اسپانیا» سه و نیم قرن تاریخ این کشور را در تاریکی و وحشتی فرو برد که مسیحی و غیرمسیحی، مسلمان و یهودی را آواره ناکجاها کرد؛ جاهایی که نمیدانستند چه سرنوشتی در انتظارشان است. قوانین دیوان تفتیش عقاید را نهاد مقدس وضع می کرد و این نکته کاملا بیانگر قدرت مهیب این دیوان است. در این کتاب از فعالیت های روزمره همه طبقات جامعه اسپانیا روایتی بی طرفانه ارائه می شود. این روایت زمینه های متفاوتی را در بر می گیرد، مثل گرایش های مذهبی، اخلاقیات، تلاش برای معاش و رویارویی های متعدد با دیوان تفتیش عقاید. در هر فصل، به یکی از این جنبه ها پرداخته شده تا نهایتا و در مجموع، تصویری منسجم از جنبه های گوناگون زندگی روزمره اسپانیایی ها و در کل اروپا در اختیار خواننده قرار گیرد. این کتاب را می توان کتابی مهیب درباره دورانی مهیب معرفی کرد.

 

کتاب علم

 

اگر امروزه می‌توانیم به‌دنبال زندگی در سیاره‌ی مریخ باشیم یا به‌راحتی از بسیاری از بیماری‌های دوره‌ی بارداری جلوگیری کنیم و یا با عزیزانمان در آن‌سوی زمین مکالمه‌ی تصویری داشته باشیم، همگی مرهون تلاش افرادی‌ست که بر پایه‌ی نگرش علمی، تحقیقات و آزمایش‌های پرشماری انجام داده‌اند.
خواندن کتاب علم کمک می‌کند از روندی که علم طی کرده آگاه شویم و بدانیم هر رویدادی در گیتی قوانینی دارد. برای حرکت در جهت پیشرفت و توسعه باید نسبت به آنچه در گذشته رخ داده، آگاه شویم و با استفاده از آن تجارب به‌دنبال کشف پدیده‌های نوین برویم؛ همچنین به بینش ما در درک جهان‌هستی عمق می‌بخشد و راه را برای تشخیص علم از شبه‌علم و خرافات هموار می‌کند.
آنچه در این کتاب می‌خوانیم تاریخ مصوری از مهم‌ترین اکتشافات و اتفاقات علمی در طول تاریخ حیات بشر است که در حوزه‌های گوناگونی همچون ریاضیات ، فیزیک ، شیمی ، علوم طبیعی و ... به پیشرفت انسان و درک بهتر گیتی کمک شایانی کرده است.
خواندن این کتاب برای تمام افرادی که به حوزه‌های مختلف علوم علاقه‌مند هستند، تجربه‌ای لذت‌بخش و جذاب خواهد بود.

 

کینز و هایک

 

بازار یا دولت؟ دولت تا چه اندزه باید در بازار دخالت کند؟ اگر اقتصاد گرفتار رکود شود تکلیف دولت چیست؟ از صد سال قبل که کینز و هایک دوئل اقتصادی‌شان را بر سر این پرسش آغاز کردند و نوادگان‌شان نیز هنوز مشغول مباحثه هستند، این پرسش ها بین سیاست گذاران اقتصادی اختلاف انداخته است. رکود بزرگ دره‌ی 1930 و بحران مالی 2008 هم دو آزمون تاریخی مهم برای آنها بوده است.
کینزی باشید یا هایکی، فرقی نمی کند، این کتاب حاوی نکات تاریخی و تجربی مهمی از یک قرن مباحثه‌ی اقتصادی است. هر صفحه‌ی کتاب گیرایی خاصی داردو ذهن هر خواننده ای را مشغول می سازد.

 

باشگاه مغز پلاس (1)(فعال سازی مغز)

 

تیم باشگاه مغز، در راستای تولید و نشر مجموعه‌های آموزشی و تمرینی توامندسازی مغزی، این بار تصمیم به آغاز مسیری نو گرفته که مکمل تلاش‌های قبلی است. در این مسیر قصد داریم تا هر یک از کتاب‌های موفق باشگاه مغز را با یک کتاب مکمل آموزشی و تمرینی همراه کنیم تا بتوانیم بیش از گذشته در کنار علاقمندانی باشیم که به سلامت مغز و عملکردهای مغزی خود اهمیت می‌دهند. مجموعه کتاب‌های باشگاه مغز پلاس، در معماری مشابه با کتاب‌های باشگاه مغز طراحی شده‌اند که می‌توانند به طور مستقل و یا در ترکیب با کتاب‌های اصلی به کار روند.