کتاب های پیشنهادی وفا مدیا 5 آبان ماه 1402

 

 

دایره المعارف مصور مد

 

مد هم مثل هنر موسیقی و ادبیات تاریخچه‌ای غنی دارد. گرچه ما اغلب مد را مترادف نوگرایی کمابيش بی رحمانه می پنداریم. دنیای مد گفت و گویی پیوسته با گذشته ی خود هم دارد:

همان طور که پیکاسوا آثار گویا را محترمانه رامی کاوید، بالنسیاگا هم شکل و شمایل لباس های آیین های دینی سده های میانه را مطالعه می کرد؛ به همان شیوه که پرکفیف آثار هایدن را باز آفرید،میک جگر هم بو برامل را از نویه میدان آورد.

هر چند تاریخ نگاران مد می‌گویند که شده با پیدایش جامه های دوخته با گرفت و منتقدان در جواب می گویند که فقط تعداد اندکی از ثروتمندان می توانستند واقعاً جزو نظام مد باشند.

کتاب دایره المعارف مصور مد اثری است که سیر مد از تاریخ ۶۰۰ میلادی تا ۱۹۸۰ میلادی را مورد مطالعه قرار می دهد. این کتاب سیر تاریخی مد را به دوره های مختلفی تقسیم کرده و هر دوره را به صورت تفضیلی و جامع به همراه عکس توضیح می دهد.

 

شناخت عالم

 

اول- دکتر ویلیام کافمن یکی از برجسته ترین اساتید فیزیک در حوزۀ تدریس و انتقال مفاهیم عالی حساب می شود. وی پس از سالها کسب تجربه، مسیر "فراگیر سازی دانش" را به عنوان مسیر اصلی پیشرفت علم می داند.

به عبارت دیگر کافمن راه گسترش و تعالی علم را، از مسیر ایجاد انگیزه برای دانش آموزان و جوانان دنبال می کرد و به همین جهت بود که اقدام به نگارش کتابUniverse یا "شناخت عالم" نمود.

دوم- کافمن اثر برجسته خود را که حال تبدیل به مرجع آموزشی اختر شناسایی در آموزشگاه ها و دانشکده ها شده بود، به روز نگه داشت. او پیش از اقدام به انتشار بعدی این کتاب، با توجه به استقبال خوبی که از آن شده بود، با تمام توان علمی خود سعی می کرد مفاهیم مغلق و پیچیده جدید نجوم را، به زبان ساده و بدون فرمولهای چند سطری به این کتاب بیافزاید و آخرین افقهای کشف شدۀ علم نجوم را به چاپ های بعدی بیفزاید.

سوم- کافمن هنگامی که از خانه کوهستانی خود در کنار دریاچه تاهو با خودرو شخصی رانندگی می کرد، در اثر سکته مغزی درگذشت و سرنوشت به روز رسانی این کتاب در ابهام ماند؛ چرا که کیهان شناسی شاخه ای از فیزیک بود که در دهۀ 90 میلادی، و با توجه به قدرت تکنولوژی های دریافت و آنالیز اطلاعات از کرانه های آسمان، روز به روز در حال گسترش بود و عدم به روز رسانی میراث مرحوم کافمن، به منزله مرگ آن بود. اینجا بود که دکتر راجر آفریدمن به میراث کافمن جان تازه ای بخشید و عهده دار به روز رسانی این کتاب برای چاپ های بعدی شد تا این کتاب همچنان یکی از مهمترین منابع آموزش اختر شناسی برای دانش آموزان، جوانان و نوجوانان علاقه مند باقی ماند.

شاید راجر آفریدمن در دوران فقدان کافمن می توانست یکه تاز عرصه نجوم شود و کتابی با نام خود تالیف و روانه بازار کند، اما "میراث داری علمی" ضمن حفظ مسیرِ صحیح پیموده شده، در بردارندۀ فضایل انسانی است که روح حقیقت طلبی را به کالبد علم می دمد.

این سه مورد، سه درس بزرگ بود که کافمن وآفریدمن، پیش از تورق کتاب شناخت عالم به ما می دهند.
البته در کنار تلاش مؤلفان، نباید از زحمات دلسوزانه مترجم نیز چشمپوشی کرد. ترجمه کتابی که در قطع بزرگ حدود 700 صفحه شده است، و دارای جنبه ها و ظرافتهای علمی فراوان است، آن هم از طرف کسیکه یک روزنامه نگار علاقه مند به نجوم باشد، پدیده ای درخور توجه است. آقای شهاب صقری، یکی از معروف ترین کتابهای آموزشی جهان دربارۀ اختر شناسی را با وسواس فراوان ترجمه کرده و به مشی نویسندگان این اثر، پیش از انتشار آن، آخرین یافته های اختر شناسان را نیز در آن نیز گنجانده است.

 

عنکبوت ها و عقرب های ایران

 

از میان حدود 600 گونه عنکبوت و 53 گونه عقرب که تاکنون از ایران گزارش شده است در این کتاب توضیحاتی درباره ی بیش از 230 گونه از فراوان ترین،کمیاب ترین و تعدادی از گونه های اندمیک آورده شده است.این کتاب متنی بر به روز ترین اطلاعات پایه ای موجود و تجربیات شخصی نگارنده و حاصل تلاش و همکاری جمع بسیاری از همکاران و علاقه مندان ایرانی و خارجی است.مطالعه ی این کتاب میتواند هم برای علاقه مندانی که تازه قدم به این عرصه گذاشته اند و هم برای متخصصان مفید باشد.

 

پنجاه ابداعی که اقتصاد مدرن را شکل دادند

 

تیم هارد فورد در این کتاب نشان می‌دهد ابداعات مهمی که امروزه در زندگی ما عادی و بدیهی دیده می‌شوند، از کجا شکل گرفته‌اند و چگونه بر دنیای ما اثر گذاشته‌اند.
چیزی که این متن را خواندنی می‌کند، نگاه تحلیلی و ریزبینانه‌ی نویسنده در وصل کردن نقاط عطف تاریخی و اتفاقات روزمره‌ی به‌ظاهر نامرتبط به هم و استفاده از آن‌ها برای تحلیل‌هایی علمی و دقیق است. هارفورد سعی نداشته است که فقط فهرستی از ابداعات اقتصادی مهم را بیان کند بلکه همان‌گونه که خود اشاره می‌کند قصد دارد ما را با «نحوه کارکرد اقتصاد دنیای‌مان» آشنا کند و نشان بدهد که هر یک از این ابداعات چگونه ساختارهای اقتصادی و اجتماعی ما را برای همیشه تغییر داده‌اند.

 

راهنمای نگهداری از گربه

در این کتاب یاد می گیرید:
• چطور باید محیط خانه را برای ورود گربه آماده کنم.
• مواجهه ی گربه با کودک خردسال چگونه باید انجام شود.
• اگر بخواهم یک گربه ی دیگر هم داشته باشم چطور باید آنها را باهم دوست کنم.
• چه غذایی و به چه میزان باید برای گربه ام فراهم کنم.
• چطور مبل و پرده ی خانه با وجود گربه سالم و در امان خواهد ماند.
• چگونه مدت طولانی ای گربه ام سلامت و خوشحال کنار من زندگی خواهد کرد.
• به چه علائمی باید حساس باشم و چگونه تشخیص بدهم که گربه چه زمان به دامپزشک احتیاج دارد.
• و دیگر موضوعاتی که لازم است شما به عنوان سرپرست گربه بدانید. این کتاب نوشته ی سم استال و دامپزشک مشهور، دکتر دیوید برونراست که با زبانی ساده و گاهی همراه با طنز، نکات تخصصی نگهداری از گربه را به علاقه مندان این موجود دوست داشتنی آموزش می دهد. با خواندن این اثر تمامی نکات لازم را در این زمینه یاد خواهید گرفت و گربه ی شما هم از اینکه نکات لازم نگهداری و آسایشش را می دانید از شما بسیار متشکر خواهد بود.