کتاب های پیشنهادی وفا مدیا 6 آبان ماه 1402

سقوط اقتصادی 2008

 

این کتاب مجموعه‌‏ای است دانشنامه‌گونه دربارۀ روند جهانی‌ شدن اقتصاد سیاسی کشور‏های دنیا طی چند دهۀ اخیر و پیامد‌‏های آن. نویسنده ضمن یادآوری دوران رکود بزرگ دهۀ 1930، تحولات مالی و پولی جهان غرب بعد از جنگ جهانی دوم، تشکیل بازار مشترک و اتحادیۀ اروپا و فروپاشی بلوک شوروی، با نگاهی تفصیلی‏ به زمینه‌های ایجاد بحران مالی ـ اقتصادی 2008 و سیر تکوین و اشکال بروز و رویارویی با آن در جهان غرب، اروپای شرقی، روسیه و جمهوری‌های شوروی سابق، چین و اقتصاد‏های نوظهور در طی 10 سال تا اوایل سال 2018، می‌پردازد. در این کتاب تنش‌های اقتصادی و سیاسی درون کشور‏ها و میان کشور‏ها و همچنین ملاحظات جغرافیای ‏سیاسی و جغرافیای ‏اقتصادی پدیدآمده در جهانی با گرایش قوی به‌سوی چند‏قطبی‌شدن، بررسی می‌شود. آدام توز استاد تاریخ اروپا در دانشگاه کلمبیا ( نیویورک) و مدیر بخش مطالعات اروپایی این دانشگاه برای تحلیل نقش شخصیت‌ها، تصمیمات و سیاست‌های اتخاذ‏شده در تحولات یک دهه پس از بحران، از مجموعه‌ای وسیع و معتبر از داده‌های مالی ـ پولی و اقتصادی و نیز منابع تحلیلی و خبری سود برده است.

 

به حساب تاریخ

 

در زمان امپراتوری مغول دستمزد یک کارگر چقدر بود؟ نقشه برداری و ثبت اراضی در بین النهرین چطور انجام می شد؟ آیا حقوق مالکیت در امپراتوری روم وجود داشت؟ دستگاه اداری مصر باستان چطور کار می کرد؟ سکه های نقره ساسانی در کدام مناطق مورد استفاده بود؟ پیتر ترچین (مردم شناس) و دانیل هویر (تاریخ نگار) کار تحلیل تاریخ از روی اقتصاد را برای ما ساده کرده اند: آن ها خط سیر جمعی تحول ما انسان ها را به روش کمی بررسی می کنند و به دنبال درک تاریخ- نه از روی روایات، بلکه بر اساس داده ها هستند. در این کتاب با استفاده از داده های علمی به پاسخ های درست و روشنگر درباره گذشته برسید و با اعدادی آشنا شوید که تاریخ جهان را شکل دادند.

 

بنیادهای قرن آمریکا

 

بنیادهای بشردوست یکی از ابزارهای کلیدی خلق «قرن آمریکا» یا امپراتوری آمریکا بوده‌اند: هژمونی‌ای که عمدتاً از طریق نفوذ فرهنگی و فکری ساخته شده است […]. علی‌رغم وجهۀ انصاف علمی، بی‌طرفی ایدئولوژیک سیاسی، بی‌محلی به الزامات بازار و استقلال از دولت، طی صد سال گذشته، «بنیادهای ثلاثه» (فورد، راکفلر و کارنگی) نفوذ فوق‌العاده‌ای در دستیابی آمریکا به هژمونی جهانی داشته‌اند. این کتاب نشان می‌دهد این بنیادها از بیخ‌وبن سیاسی و ایدئولوژیک‌اند و درگیر نهادهای بازار، بنگاه و دولت‌اند: یعنی بخشی از سرآمدان قدرت ایالات متحده. اثر پیش‌رو واکاوی و بررسی این بنیادهاست.

 

ظهور و سقوط دایناسور ها

 

66 میلیون سال پیش هراس‌انگیزترین موجودات زمین یعنی دایناسورها ناپدید شدند. امروزه آن‌ها هنوز جزو بزرگ‌ترین معماهای سیارۀ ما به شمار می‌آیند. این کتاب داستان خارق‌العادۀ 200 میلیون سالۀ آن‌ها را به طرزی بی‌سابقه روایت می‌کند.
استیو بروساتی، دیرینه‌شناس جوان آمریکایی و از پیشروترین ستاره‌های این حوزه که تا کنون پانزده گونۀ جدید را نام‌گذاری کرده است در این روایتِ گیرا و استادانه، تاریخچۀ جدید، کامل و غافلگیرکنندۀ دایناسورها را روایت می‌کند و از دانش جدید روز برای جان بخشیدن به دنیای گم‌شدۀ آن‌ها، برملا کردن خاستگاه اسرارآمیزشان، شکوفایی دیدنی‌شان، گوناگونی شگفت‌انگیز‌شان، انقراض فجیع‌شان و میراث زندۀ شگرف‌شان بهره می‌گیرد.
بروساتی اوج شکوفایی دایناسورها را در دوره‌های ژوراسیک و کرتاسه بازسازی می‌کند؛ در این دوره‌ها بود که هزاران گونه به کمال رسیدند و دایناسورهای بالدار و پَردار ـ اجداد پیشاتاریخیِ پرندگان امروزی ـ پدیدار شدند. داستان او تا پایان دورۀ کرتاسه و برخورد سیارک یا شهاب‌سنگی عظیم با سیارۀ ما ادامه می‌یابد؛ به این ترتیب در خارق‌العاده‌ترین رویدادِ انقراضِ تاریخِ زمین، دایناسور‌ها (اما نه همۀ آن‌ها) نابود شدند؛ رویدادی که امروز در آستانۀ خطر «ششمین انقراض جمعی» پُر از پند و اندرز است.
از ظهور و سقوط دایناسورها تا دهه‌های آتی به عنوان تاریخچۀ علمی حیرت‌انگیز و گزارشی معتبر و ارزشمند یاد خواهد شد.

 

کتاب دایره المعارف مصور سفر در تاریخ

 

13 میلیارد سال تاریخ را با نشستن در خانه ی خود کاوش کنید! در زمان سفر کنید و کشف کنید که چگونه برخی از بزرگترین رویدادهای جهان رخ داده است.
از بیگ بنگ تا عصر دیجیتال، این دایره المعارف بصری باورنکردنی برای کودکان تقریبا همه چیزهایی را که تا به حال در تاریخ اتفاق افتاده است به شما نشان می دهد.
با سفر در بیش از 130 جدول زمانی خیره کننده، تاریخچه ی جهان زنده می شود. مملو از عکس ها و تصاویر فوق العاده، همراه با متن آموزنده و حقایق سرگرم کننده. این کتاب از تاریخ ظهور و سقوط امپراتوری ها را پوشش می دهد تا پیشرفت های علمی و اختراعات پیشگامانه ای که زندگی ما را تغییر داد.
این کتاب آموزشی روشی تخیلی برای به تصویر کشیدن تاریخ جهان برای کودکان 8 سال و بالاتر است. در طول صفحات، فرزند شما با خونخوارترین دزدان دریایی تمام دوران ملاقات می کند و آنچه را که در طوفان باستیل اتفاق افتاده است، کشف می کند. این یک کتاب فوق العاده برای خوانندگان جوان با کنجکاوی طبیعی در مورد تاریخ در سراسر جهان است.
مکان خود را در جهان بیابید و درک کنید که در کجا قرار دارید. چه بخواهید تاریخ سینما، مد، هوانوردی یا جاسوسی را کشف کنید. چیزی برای همه در این راهنمای باشکوه در طول تاریخ جهانی وجود دارد!
تاریخچه همه چیز… همیشه!
این کتاب مرجع جذاب داستان طیف متنوعی از موضوعات در طول تاریخ را در قالب گرافیکی به راحتی هضم می کند! بعد از اینکه بچه‌هایتان در این کتاب فرو رفتند، دیگر هرگز نخواهید شنید که از کلمات «تاریخ» و «خسته‌کننده» در یک جمله استفاده کنند