کتاب های پیشنهادی وفا مدیا 10 آبان ماه 1402

کوروش کبیر

 

کوروش بزرگ بنیانگذار و نخستین شاه هخامنشی به مدت سی سال بر نواحی گسترده‌ای از آسیا حکومت کرد. اما نبوغ نظامی و پادشاهی، یگانه وجوه شخصیت او نبودند. آنچه سیمای کوروش را از پسِ هزاره‌ها همچنان تابناک می‌دارد، ملایمت و حسن سیاست اوست. در بامدادِ پیروزی‌های بزرگ که هر فاتحی مرعوب درخشندگی و جلال فتوحاتش می‌شود، کوروش با چنان فروتنی و شفقتی در برابر دشمن ظاهر می‌شد که وی را ناگزیر از احترام می‌ساخت.
«منم کوروش، شاهِ‌ شاهان، شاهِ بزرگ،‌ شاه بابل، شاهِ سومر و اَکَد، شاه چهار گوشهٔ زمین...»

 

 

کتاب دایره المعارف نفت

 

در این کتاب پاسخ سوالاتی چون: نفت چگونه ماده ای است و چگونه تشکیل شده است؟ نفت از چه زمانی مورد استفاده قرار گرفته است؟ نفت چگونه زندگی انسان را تغییر داده است؟ زندگی ما بدون نفت چگونه خواهد بود؟ نفت چه استفاده هایی دارد؟ نفت کی تمام می شود؟ را می خوانید.

 

جان فارندون (متولد 1960) نویسنده انگلیسی، كتاب، نمایشنامه و موسیقی است. وی بیشتر به عنوان نویسنده و کمک کننده کتابهای علمی برای کودکان شناخته می شود. فارندون در زمین علوم و ادبیات انگلیسی در کالج عیسی، دانشگاه کمبریج تحصیل کرد. او عضو "صندوق ادبی سلطنتی" در دانشگاه آنگلیا راسکین (کمبریج) است. صندوق ادبیات سلطنتی از فردندون به عنوان "نویسنده کتابهای غیر داستانی، و نمایشنامه نویس، غزل سرای، آهنگساز و مترجم ادبی توصیف کرد. با کنجکاوی شدید فکری، علاقه های او به طور گسترده ای گسترش می یابد و او در مورد موضوعات از شیمی تا چین می نویسد". در سال 2014، دیلی تلگراف کتاب فارندون را برای "دانشجویان" Oxbridge بررسی کرد، آیا هنوز فکر می کنید باهوش هستید؟، جایی که او توضیح می دهد چگونه برای مقابله با سخت ترین سوال "غیر قابل تغییر" و کسب یک دانشگاه. براساس صندوق ادبیات سلطنتی، فارندون چهار بار برای دریافت جایزه کتاب علوم دانشجویی رکورددار در فهرست کوتاه قرار گرفت.

 

 

نبرد من

 

«نبرد من» تنها کتابی است که انتشار آن در آلمان ممنوع است . هیتلر در این اثر دیدگاههای خود را تئوریزه کرده، اثری که مبنای برپایی حزب ناسیونالیسم (نازی) شد و جهان را درگیر مصیبتی همه گیر کرد. کتاب «نبرد من» مانیفست اندیشه‌های تمامیت خواهانه‌ی هیتلر است. اما چرا این سرجوخه سابق ارتش آلمان که اندکی ذوق نقاشی هم داشت به چنین افکاری ره جست. پاره‌ى نخست این كتاب زمانى نوشته شد كه نویسنده در دژى نظامى در باواریا زندانى بود. او چگونه راهى آن دژ شد و به چه دلیل؟ پاسخ به پرسش مهم است، زیرا این كتاب با رویدادهایى سروكار دارد كه نویسنده را دچار این گرفتارى كرد و به این دلیل كه نویسنده زیر فشارهاى عاطفى ناشى از وقایع تاریخى روزگار خود این كتاب را نوشته است. آن زمان، دوره‌ى خوارى و تحقیر آلمان، و تا حدودى ادامه‌ى رویدادهایى بود كه كمابیش در یك قرن گذشته رخ داده بود؛ این دوره از هنگامى آغاز مى‌شود كه ناپلئون امپراتورى كهن آلمان را تكه‌پاره كرد و سربازان فرانسوى تقریبآ سراسر آلمان را به اشغال درآوردند.

 

خطابه های نوبل

 

کتاب حاضر خطابه های برندگان نوبل ادبیات می باشد که پس از دریافت جایزه از بنیاد نوبل در صحن آکادمی ایراد شده است.ویژگی مهم خطابه ها این است که در حقیقت عصاره اصلی تفکرات این نویسندگان بوده و حاوی نکات بسیار جالب توجه و ارزنده در شناخت روحیات و تفکرات آنان می باشد که به همراه زندگینامه و بررسی آثار شان که از سوی دبیر آکادمی نوبل ایراد می شده،آمده است. جلد نخست،به نمایشنامه نویسان و شاعران و جلدهای دوم و سوم،به رمان نویسان اختصاص یافته است.

 

علم در ادبیات علمی تخیلی

 

حقیقت شگفتت انگیزتر از خیال است. یا دست کم اینطور میگویند. اما در ادبیات علمی تخیلی معمولا زمان زیادی به طول میانجامد تا خیال به واقعیت تبدیل شود؛ بسیاری از فریبندهترین ایدههای علم از آزمایشگاه سرچشمه نگرفتند، بلکه سرچشمه آنها از ذهنهای نویسندگان علمی تخیلی بود که تخیلی قوی داشتند. خواندن داستان بیست هزار فرسنگ زیر دریا نوشته ژول ورن ، الهامبخش سایمون لِیک پسر بچه  ساله شده و به این ترتیب او مهندس شناورهای دریایی میشود. لیک در ، آرگوناث، نخستین زیردریایی که با موفقیت در آبهای آزاد از آن بهرهبرداری شد را طراحی کرد و ساخت. ژول ورن تلگراف تبریکی با این مضمون برای لیک فرستاد که «بخشی از تخیل مرا» به واقعیت تبدیل کردی. در حقیقت، زیردریاییها از حدود دویست سال پیش از رمان ژول ورن در کتاب جادوی ریاضی  به فکر جان ویلکینز رسیده بود. دیوید بوشنل در  و رابرت فولتون در  یک زیردریایی آزمایشی ساخته بودند، اما تا زمان لیک بود که زیردریاییها جنبه علمی به خود گرفتند….