کتاب های پیشنهادی وفا مدیا 14 آبان ماه 1402

ابر قدرت های هوش مصنوعی

 

کای فولی، در این کتاب تاریخ ظهور چین را به عنوان ابرقدرت هوش مصنوعی در مدت دو دهه و در رقابت با ایالات متحده ای توضیح می دهد که برتری اش در این عرصه چالش ناپذیر می نمود. خواندن این برای کسانی که دربارۀ هوش مصنوعی و آیندۀ پیش روی آن کنجکاوند، ضروری است.
راج ردی، استاد دانشگاه کارنگی ملون، برندۀ جایزۀ تورینگ
این اثر، چشم اندازی جهانی، و به همان اندازه خردمندانه، ارائه می دهد که جامعه چگونه می تواند آینده ای را بسازد که در آن رفتار هوش مصنوعی، انسانی شود؛ یعنی به عشق، خدمت و شفقت بیندیشد.
جفری لمان، معاون دانشگاه NYU شانگهای و رئیس سابق دانشگاه کورنل
کای فولی در این کتاب تکان دهنده، نقش چشمگیر چین را در ظهور ابرقدرت ها در عرصۀ جهانی تشریح می کند. او همچنین چشم اندازی امیدبخش از آینده ترسیم می کند، جایی که مردم با کار کردن با سیستم های هوش مصنوعی، می توانند ابعاد متعدد و زندگی خود را ارتقا دهند.

 

چراغ سبزها

 

چراغ‌‌سبزها» نوشته‌ی متیو مک‌کانهی، بازیگر مشهور و برنده‌ی جایزه‌ی اسکار، کتابی‌ست پر از داستان‌های جالب، جمله‌های حکیمانه و درس‌هایی از زندگی که از دلِ سختی‌ها به وجود آمده‌اند و همگی از راز زندگی همراه با رضایت و شادی قلبی می‌گویند.
چراغ‌سبزها یکی از بهترین کتاب‌های 2020 به انتخاب گاردین، آمازون، نیویورک‎تایمز و... بوده است.
«کتابی صادقانه و برآمده از دل که متیو مک‌کانهی در آن از ما دعوت می‌کند با او همراه شویم و درس‌هایی را که از زندگی گرفته سبک‌سنگین کنیم تا بفهمیم هدف از زندگی به‌هیچ‌وجه برنده‌شدن نیست، بلکه درک‌کردنِ آن است.»
ــ مارک منسن؛ نویسنده‎ی «هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها» و «اوضاع خیلی خراب است»
در این كتاب می‌خوانیم: پنجاه سال است که در این زندگی‌ام، چهل‌و‌دو سال است که سعی می‌کنم معمای آن‌را حل کنم، و سی‌و‌پنج سال است که از سرنخ‌هایی که برای حل آن پیدا می‌کنم یادداشت برمی‌دارم؛ یادداشت‌هایی درباره‌ی موفقیت‌ها و شکست‌ها، شادی‌ها و غم‌ها، چیزهایی که باعث شگفتی‌ام شده‌اند و چیزهایی که به خنده‌ام انداخته‌اند. سی‌و‌پنج سال فهمیدن، به‌خاطر‌سپردن، تشخیص‌دادن، جمع‌کردن، و نوشتنِ چیزهایی که برایم تکان‌دهنده یا جذاب بوده است. این‌که چطور عادل باشم... چطور استرس کم‌تری داشته باشم... چطور خوش بگذرانم... چطور کم‌تر به آدم‌ها آسیب بزنم... چطور آدم خوبی باشم... چطور چیزی‌ را که می‌خواهم به دست بیاورم... چطور در زندگی به معنا برسم... چطور خودِ واقعی‌ام باشم.
همیشه می‌نوشتم تا بتوانم فراموش کنم. فکر‌کردن به بازنگری در زندگی و افکارم آزاردهنده بود. گمان نمی‌کردم از حملِ این زندگی و افکار لذت ببرم. اخیراً جرأت پیدا کرده‌ام به نوشته‌هایم در این سی‌و‌پنج سال ــ درباره‌ی کسی‌که پنجاه سال بوده‌ام ــ نگاهی بیندازم. و می‌دانید چه شد؟ بیش‌تر از چیزی‌که فکر می‌کردم از بودن در کنار خودم لذت بردم. خندیدم... گریه کردم... فهمیدم بیش‌تر از حد انتظارم لحظه‌ها را به خاطر دارم... و کم‌تر فراموش کرده‌ام.
این یک نامه‌ی عاشقانه است: برای زندگی.

 

تاریخ هنر

 

تاریخ هنر گامبریج یکی از مشهورترین و پرخواستارترین کتاب‌هایی است که تاکنون درباره‌ی هنر نگاشته شده است. این کتاب همچون مدخلی برای ورود به دنیای هنر، از نخستین تجربه‌ی هنری انسان در نقش‌پردازی داخل غارها گرفته تا واپسین آثار هنری امروز جهان، در پنجاه سال گذشته رقیب و همتایی نداشته است. خوانندگان از هر گروه سنی و زمینه‌ی فرهنگی در سراسر عالم، کتاب ارنست گامبریچ را شاهکاری مسلم دانسته‌اند که دانش و خرد را، با بهره‌گیری از استعداد فوق‌العاده‌ی خویش در انتقال مفاهیم ظریف و پیچیده درهم آمیخته است. این تاریخ هنر، پسندیدگی ماندگار خود را به سلاست و روانی شیوه‌ی نگارش، و نیز چیره‌دستی نگارنده‌ی فاضل و متفکر آن در تحلیل‌های روشن و خواندنی رخدادهای هنر جهان، وامدار است.

 

مارهای ایران

 

کتاب (مارهای ایران) به شکل یک راهنما طراحی و اجرا شده است و هدف شناخت مارهای ایران برای کمک به حفاظت از آن هاست.
این کتاب در 3 فصل به معرفی مارهای ایران پرداخته است؛ در فصل اول به طور کلی با مارها از نظر رده بندیف بیو لوژی، اکولوژی، اهمیت و حفاظت، مطالعه ی علمی مارها و نقش این موجودات در فرهنگ آشنا می شوید. در فصل دوم به معرفی تنوع زیستی مارهای ایران در غالب 7 خانواده، 34 جنس و 81 گونه می پردازد که بخش اصلی کتاب را شامل می شود و در فصل سوم پیوست هایی جهت مطالعات بیشتر پیش روی شما است.
در طراحی کتاب سعی برآن شده است که متخصص و غیر متخصص بتواند به راحتی از این کتاب استفاده کند.

 

آینده انسان

 

تاریخ آدمی نشان می دهد که او بر آن است تا با هر ترفندی که شده نسل خود را در برابر حوادث طبیعی،چون زلزله ها و آتشفشانی های بالقوه ویرانگر،اثرهای گلخانه ای و... حفظ کند.دست آخر،چه خواسته باشیم چه نه،خورشید ستاره ای است که پس از گذشت نزدیک به چهار میلیارد سال به ابر غولی تبدیل می شود و شعله های سوزان اش مدار زمین را فرا می گیرد،و هر جنبده ای را روی زمین خاکستر می کند .استیون هاکینگ می گوید تنها شانس نجات ما در بلند مدت این است که در سیاره ی زمین پنهان نمانیم،بلکه خود را به فضا برسانیم... من که خوش بین هستم.. هر گاه بتوانیم تا دو قرن آینده خود را از بلایای طبیعی و انسانی مصون بداریم،آنگاه که در فضا پراکنده شویم،گونه های ما ایمن خواهند ماند. همین که مستعمرات تازه ای برای خود دست و پا کنیم ،آینده ی ما تضمین می شود. ساکن شدن در فضا به تکنولوژی هوش مصنوعی و محصول آن رویات ها،و چه بسا تکنولوژی هوش مصنوعی و محصول آن،رویات ها و چه بسا تکنولوژی های بالاتر نیاز دارد،اما چگونه؟
در این کتاب پای سخنان میچیو کاکو،استاد فیزی نظری دانشگاه سیتی در شهر نیویورک، و نویسنده ی کتاب های پر فروشی چون آینده ی ذهن،فیزیک آینده،و فیزیک ناممکن ها جهان های موازی همه از مجموعه ی کتاب های قلمرو علم،انتشارات مازیار می نشینیم.