کتاب های پیشنهادی وفا مدیا 15 آبان ماه 1402

 

زندگی اسرار آمیز مورچه ها

 

مورچه های برگ بر که در سراسر منطقه استوایی آمریکا زندگی میکنند در واقع اولین کشاورزان کره زمین به شمار میروند. رژه طولانی مورچه های برگ بر که با آرواره هایشان در حال حمل برگ هایی اغلب بزرگ تر از بدنشان هستند را میتوان در جنگل های بارانی آمریکای لاتین تماشا کرد. این رژه بزرگ که گاهی به بیش از چند صد متر میرسد صحنه تماشایی بسیار باشکوه است. این مورچه ها برگ ها را برای شام شب درو نمیکنند، بلکه این برگ ها به عنوان محیط کشتی برای نوع خاصی از قارچ ها به کار میرود. مورچه ها با این کار مواد اولیه بیشتری در اختیار قارچ ها قرار داده . در نتیجه قارچ ها به سرعت رشد کرده و به نوبه خود برای مورچه ها گدان هایی مملو از پروتئین و قند به وجود می آورند. پس در واقع این برگ ها به نوعی نقش کود را برای مزارع قارچ ایفا میکنند.
اشتیاق جائو به جهان طبیعت است که اورا به سمت مطالعه و تحقیق درباره مورچه ها سوق داد. به دوستم جائو به خاطر نگارش چنین کتاب جذابی صمیمانه تبریک میگویم.

 

داستان لیزر

 

راوی داستان لیزر، چارلز تانز (1941-2015) است که خود آن را پدید آورد و از بابت آن جایزه‌ی نوبل فیزیک سال 1964 را نصیب خود ساخت. او واژه‌ی کشف را این‌گونه تعریف می‌کند «... ما کندوکاو می‌کنیم. مهم است که در چه مسیری کندوکاو می‌کنیم و نیز مهم است که در این مسیر به چه چیزهایی برمی‌خوریم. در این مسیر مدام سنگ‌هایی بر سر راه‌مان سبز می‌شوند که هرچند لگدمالِ کسان بسیار بوده‌اند، امّا هنوز برگردانده نشده‌اند. کشف در انتظار کسانی است که ایـن سنگ‌هـا را پیدا می‌کنند و زحمت برگـرداندن آن‌ها را به خـود راه می‌دهند. اینجاست که انسان چیزی را می‌بیند که کسی قبل از او آن را ندیده است.» او از دوران کودکی که در مزرعه‌ی خانوادگی‌اش در کارولینای جنوبی زندگی می‌کرد، در مسیری که قدم برمی‌داشت مدام سنگ‌های ریز و درشت سر راه‌اش را با تلاشی تحسین‌آمیز برمی‌داشت و آن‌ها را برمی‌گرداند تا این که سرانجام به یکی از کشف‌های بزرگ همه‌ی دوران‌ها، یکی از تکنولوژی‌های برتر قرن بیستمی یعنی لیزر دست یافت. این کتاب شرح داستان پرماجرای کشف لیزر است.


چارلز تانز یکی از بازیگران اصلی تاریخ علم در قرن بیستم است و در این کتاب ما را با سهمی که در آن ایفا کرده است آشنا می‌کند. داستان چالش او بر سر ثبت اختراع لیزر خواندنی است و آنگاه که موفق می‌شود آن را به نام خود ثبت کند، بخش اعظمی از درآمدهای آتی آن را به پژوهش‌های علمی دانشگاه خود اختصاص می‌دهد و از محیط لیزر که بلور یاقوت بود گردن‌بندی می‌سازد و آن را به همسرش تقدیم می‌کند. از دانشجوی ایرانی‌تبارش، علی جوان می‌گوید که نخستین لیزر گازی را ساخته است. از مشاوره‌هایی می‌گوید که در کمیته‌های مختلف به دولت داده است، از جمله از نقشی که در مأموریّت کره‌ی ماه آپولو داشته است. داستان اختراع لیزر هیجان‌انگیز است و بی‌تردید این کتاب یکی از جذّاب‌ترین کتاب‌هایی خواهد بود که تاکنون خوانده‌اید.

 

هنر قدرت (زندگینامه توماس جفرسون)

 

این کتاب مروری است بر زندگی، افکار و آرا توماس جفرسون (1763-1829) نویسنده بیانیه استقلال، خالق منشور آزادی ادیان، طراح قانون اساسی، بنیانگذار دانشگاه ویرجینا و سومین رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا.
با آنکه همه جا از او بعنوان یکی از «پدران بنیانگذار آمریکا» نام برده می شود، اما در تاریخ جهان، جفرسون، تنها یک نام در کنار سایر پدران و یک سر در میان تندیس های چهارگانه سران بنیانگذار امریکا نیست. چنان که امریکا یک کشور در میان سایر کشورهای جهان نیست. وی به عنوان « معمار امریکا» تئوریسین نظام و متفکری است که شالوده وجودی این کشور را از جنبه های قانون گذاری، سیاست، اجتماع، اقتصاد و ... بنیان گذاشت.
نگاهی به آثار بجا مانده از وی در زمینه های فلسفه، تاریخ، سیاست، هنر، جغرافیا، ادبیات، معماری، زیست شناسی، قانونگذاری، علوم اجتماعی، شعر، دین، و ... نشان می دهد که او شخصیتی چند بعدی است که شناخت کاملش در یک کتاب میسر نیست. اما نویسنده - برنده جایزه پولیتزر - با زبردستی توانسته از دیدگاهی مرتفع، خواننده را با ابعاد گوناگون شخصیت بنیانگذار پویاترین دموکراسی جهان آشنا سازد.
همه افتخارات امریکا به جفرسون بازمی گردد، ... به مردی که تحت خردکننده ترین فشارها، نهضت دشوار این ملت تنها را بسوی استقلال رهبری کرد. متفکری که با درایت، قابلیت و آینده نگری در عین آرامش ، سند حکمت آمیزی را پدید آورد که همچون حقیقتی ناب، دستاویز مستحکم همه انقلاب های پس از خود، در همه عصرها و برای همه نسل ها گردید. رساله فلسفی بر اثبات حق آزادی انسان که تا امروز پابرجاست و تا همه روزهای پیش رو زنده و پویا خواهد ماند. بیانیه ای که منشور اعتراض ستم دیدگان و سد محکمی مقابل منادیان ظهور مجدد استبداد زورگویان و جور خودکامگان خواهد بود.

 

ده پرسش از دیدگاه جامعه‌شناسی

 

ده پرسش از دیدگاه جامعه شناسی پرسش هایی ماندگار و همیشگی را، که از روزگاران کهن تا امروز برای همه ی اندیشمندان وجود داشته و چنین می نماید که در آینده نیز همچنان وجود خواهد داشت، مطرح می کند: معنای انسان بودن چیست؟ چرا مردم در جامعه نابرابرند؟ آیا انسان ها واقعاً آزادند؟ چرا تیره بختی در جهان وجود دارد؟ و پرسش های مهم دیگری درباره ی جامعه ی انسانی که نویسنده ی این کتاب آن ها را از دیدگاهی جامعه شناختی بررسی می کند. در این کتاب، هم با رویکردهای جامعه شناسان کلاسیک و هم با تازه ترین پژوهش های جامعه شناسی امروز درباره ی مسائلی مانند نابرابری اجتماعی، قوم مداری، دگرگونی اجتماعی و پیامدهای آن برای زندگی مردم، مفاهیم آزادی و دموکراسی، مسائل و مشکلات اجتماعی و عوامل پدیدآورنده ی آن ها و مسائل دیگری که جامعه شناسان درباره ی آن ها می اندیشند و بحث می کنند آشنا می شویم. پروفسور شارون این مسائل و پرسش ها و نیز مفاهیم دشوار جامعه شناسی را با دقت فراوان و به شیوه ای روشن و دریافتنی برای خوانندگان کتاب بررسی، تحلیل و بیان کرده است.


شادروان منوچهر صبوری متولد سال 1314 در بجنورد و از اساتید برجسته ی جامعه شناسی دانشکده ی علوم اجتماعی دانشگاه تهران بود و دروس مهمی را وارد این دانشکده کرد. او طی فعالیت علمی خود آثار ارزشمندی را ترجمه کرد. «جامعه شناسی» (آنتونی گیدنز)، «اندیشه های بنیادی در جامعه شناسی» (پیتر کیویستو)، «بنیادهای نظریه ی اجتماعی» (جیمز کلمن)، «ده پرسش از دیدگاه جامعه شناسی» (جوئل شارون)، «سیاست، جامعه شناسی و نظریه ی اجتماعی» (آنتوی گیدنز)، «مقدمات جامعه شناسی» (مارتین البرو) از آن جمله اند. صبوری همچنین مؤلف کتاب های «جامعه شناسی سیاسی»، «جامعه شناسی سازمان ها: بوروکراسی مدرن ایران»، «جامعه شناسی سازمان ها» و... بود. به پاس خدمات علمی شادروان صبوری، انجمن جامعه شناسی ایران با اعطای نشان علمی غلامحسین صدیقی از ایشان به عنوان مترجم برتر علوم اجتماعی تجلیل کرد.

 

چین

 

 

نخستین رویارویی چین با قدرت‌های سلطه‌جوی اروپایی در سده نوزدهم میلادی و سیر تحولات بزرگ نیمه دوم سده بیستم (انقلاب کمونیستی چین، تشکیل و فروپاشی اتحاد راهبردی میان چین و اتحاد جماهیر شوروی، جنگ کره، جنگ ویتنام، سفر تاریخی پرزیدنت ریچارد نیکسون به چین، مسئله تایوان و چگونگی بازگشایی چین پس از ده‌ها سال انزوا و پیوستن آن به نظام اقتصاد جهانی) در این کتاب مورد بحث و بازبینی قرار می‌گیرند.
نویسنده در بخش‌های پایانی کتاب، ضمن بررسی ویژگی‌های اصلی روند پرشتاب و حیرت‌آور پیشرفت‌های اقتصادی چین، نقش آن کشور را در نظم نوین بین‌المللی و چشم‌انداز همزیستی مسالمت‌آمیز آن با غرب و به‌ویژه ایالات متحده آمریکا را تحلیل کرده و می‌کوشد تصویری کارشناسانه از تبعات ظهور چین به عنوان یک بازیگر قدرتمند اقتصادی و میل آن به سوی بزرگ‌ترین اقتصاد جهان، به خواننده عرضه کند.