کتاب های پیشنهادی وفا مدیا 18 آبان ماه 1402

سرنوشت دیکتاتورها

 

بسیاری از خودکامگان که روزگار بر بخش بزرگی از جهان حکومت کرده اند.از نهایت فقر و بدبختی به اقتدار رسیده اند.چند تن از این سلاطین خودکامه اعتقادات مذهبی داشته اند و اکثر آنها به سرنوشت شومی دچار شده اند.در ابن کتاب علاوه بر شرح حال برخی از حاکمان و رهبران معروف تاریخ،بیشتر به شرح احوال چهره های مشهور تاریخ معاصر در قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم پرداخته شده است...

طلوعی در سال ۱۳۰۹ در شهر میانه آذربایجان شرقی به دنیا آمد.وی تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش و دوران دبیرستان را در مدرسه دارالفنون تهران سپری کرد. این پژوهشگر تاریخ مدرک کارشناسی خود را در رشته ادبیات فرانسه از دانشگاه تهران دریافت کرد و همزمان با تحصیل، در مطبوعات آن دوره کار می کرد. وی ۱۰ سال، سردبیری نشریه «خواندنی ها» را بر عهده داشت. طلوعی در سال ۱۳۵۰ وارد مجلس شورای ملی وقت شد و پس از پیروزی انقلاب به حرفه نویسندگی پرداخت.مجله خواندنی ها، که دوره انتشارش نزدیک چهار دهه ادامه داشت، از سال ۱۳۲۷ تا سال ۱۳۳۵ زیر نظر علی اصغر امیرانی با سردبیری محمود طلوعی منتشر شد. او پس از یک دوره ترک موقت، دوباره همکاری اش را با این مجله از سر کار گرفت و تا آذر ۱۳۴۶ به این کار پرداخت.در رادیو و تلویزیون هم برنامهٔ سیاسی اجرا می کرد. از سال ۱۳۵۰ شخصا مبادرت به انتشار مجلهٔ ماهانه ای به نام «مسائل جهان» کرد و چندین سال آن را مرتبا انتشار می داد و اکثر مطالب مجله را شخصا تهیه می کرد و به نام های مستعار انتشار می داد. طلوعی در جوانی وارد وزارت فرهنگ شد. مدتی دبیر دبیرستان ها بود، بعد شغل اداری گرفت و به وزارت دارایی انتقال یافت. اولین شغل او در وزارت دارایی، مشاور وزیر بود، بعد مدیرکل روابط عمومی آن وزارتخانه گردید. در دورهٔ بیست و سوم قانونگذاری در سال ۱۳۵۰، از طرف حزب ایران نوین کاندیدای شهر میانه شد و به مجلس راه یافت. بعد از خاتمه دوره مجلس، به وزارت دارایی بازگشت و مجددا عنوان مشاور وزیر را گرفت. وی به زبان های فرانسه و انگلیسی تسلط داشت و به زبان های عربی و ترکی استانبولی آشنا بود.محمود طلوعی در سال های اخیر بیشتر در ایالات متحده آمریکا به سر می برد و حضور کم رنگی در مطبوعات ایران داشت و بیشتر مشغول تألیف و ترجمه بود. پنجشنبه حوالی ساعت ۸ شب ۲۹ مرداد ۱۳۹۴ در حالی که قصد عبور از عرض بلوار آفریقا در منطقه جردن تهران را داشت، بر اثر برخورد یک موتور سیکلت، به شدت مجروح شد و پس از انتقال به بیمارستان شهدای تجریش در سن ۸۵ سالگی، درگذشت.علی دهباشی دربارهٔ محمود طلوعی به بی بی سی گفت: «او یکی از روزنامه نگاران برجسته ایران بود که در دوره ای متفاوت از تاریخ مطبوعات معاصر ایران حضور چشم گیری داشت و توانسته با سردبیری در مجله خواندنی ها در دو دروه متفاوت پیش و پس از کودتای ۲۸ مرداد تأثیرگذار باشد.»

 

48 قانون قدرت

 

قدرت،یک رفتار مهم اجتماعی و نیازمند بازی با ظواهر است.پس برای آموختن و تسلط بر آن،باید توانایی تان را نسبت به درک پیش بینی رفتارهای مردم تقویت کنید. جالب است بدانید که شما برای موفقیت در روابط،باید قوانین بازی را رعایت کنید.به همین منظور،در ان کتاب می آموزید که روابط نیز قوانین خاص خود را دارد و برای چیرگی در آن،باید دسته ای واکنش های کلیشه ای را کنار گذاشته و خلاقانه رفتار کنید.

 

هنر جنگ

 

کتاب هنر جنگ؛ نوشته سان تزو (SUN TZU) قدیمی ترین کتاب استراتژی جنگیدن در دنیاست. تا به امروز همچنان یکی از مهم ترین کتاب های استراتژی جهان است. طوری که از مطالب آن هم در جنگ ها بهره برده می شود و هم در مسائل شخصی در زندگی و به طور وسیعی در حوزه های کسب و کار. سان تزو، تقریباً هم دوره کنفسیوس و کوروش، یک فرمانده نظامی چینی بوده است. هنر جنگ را می‌توان به عنوان نمونه بسیار خوبی از آموزه‌های جنگ نامتقارن یا حداقل تعریف مشخص و واضح از «جنگ نامتقارن» در دوران کهن تلقی نمود. اولین نکته‌ای که سان تزو روشن می‌کند این است که نامتقارن‌ها را می‌توان در ابعاد و حوزه‌های مختلفی یافت یا خلق نمود. این کتاب نخستین بار در سال 1997 به زبان فرانسوی ترجمه و سپس نسخه های مختلفی از آن به زبان انگلیسی به چاپ رسیده است. دیری نپایید که کتاب هنر جنگ توانست خود را در بین پرفروش ترین کتاب های دنیا جای دهد و سپس به تمام زبان های زنده دنیا ترجمه گردیده است. هنر جنگ (The Art of War) را می توان نمونه مهمی از آموزه های جنگ نامتقارن در دروان باستان به حساب آورد. از نظر سان تزو، جنگ رقابتی چندسطحی و چند بعدی است که عملیات نظامی و جنگ واقعی تنها بخشی از آن است، ولی همه آن نیست و معتقد است جنگ وسیع تر از میدان کارزار می باشد.

 

33 استراتژی جنگ

 

زندگی به ما آموخته است که افراد ستیزه‌جو، همواره تاوان رفتار خود را پس می‌دهند، اما اگر صلح می‌خواهید، باید خود را برای جنگ آماده کنید.
در دنیای سیاست، تجارت، علم و هنر همواره با حریفانی جنگجو مواجهیم که هر کاری برای پیروزی می‌کنند. اما آیا شما استراتژی‌های این جنگ و راه‌های پیروزی در آن را می‌دانید؟

 

قرن خون

 

این اثر که در بیست فصل به قلم تاریخ نگاران صاحب نام و خبرنگاران بزرگ اکسپرس، کارشناسان و گواهان نوشته شده، به بیست جنگی باز می گردد که قرن سپری شده، از 1914 تا 2014، را به بلوا کشانده اند.
نبردهایی که، مانند دو جنگ جهانی، و نیز جنگ های کره، ویتنام یا خلیج پارس، یا برخوردهای چین و ژاپن و ... .
این کتاب در ملتقای تاریخ و خبر، اجازه می دهد که دنیای دیروز را فرا گرفت تا جهان امروز را درک کرد.
کتابی آموزنده، استادانه، بسیار رفیع.