جملاتی از کتاب ۴۸ قانون قدرت از رابرت گرین : بخش اول

جملاتی از کتاب ۴۸ قانون قدرت از رابرت گرین

 

کتاب ۴۸ قانون قدرت در سال ۱۹۹۸ توسط رابرت گرین نویسنده و محقق مشهور آمریکایی نوشته شده است. این کتاب که به‌صورت دقیق و علمی به بررسی و بیان قوانین موثر در افزایش و تثبیت مزیت اجتماعی قدرت در بسترها و شرایط مختلف پرداخته است، به‌سرعت در میان عموم مردم و طبقات مختلف جامعه از زندانیان گرفته تا شخصیت‌های مشهور، مخاطبین و طرفداران گسترده‌ای پیدا کرد. این اثر در لیست پرفروش‌های نیویورک‌تایمز نیز قرار گرفته و تاکنون بیش از یک میلیون و دویست‌هزار نسخه از آن، فقط در آمریکا فروش رفته است و به بیش از ۲۴ زبان زنده دنیا ترجمه شده است.

 

انسان‌ها بیشتر آماده تلافی زخم‌خوردن‌هایشان هستند تا لطف، زیرا قدردانی، دشوار است و انتقام، لذت بخش.

برای تسلط بر احساسات‌تان، باید ابتدا بتوانید از لحظه حال فاصله بگیرید و بی‌طرفانه نسبت به گذشته و آینده فکر کنید. مانند ژانوس از خدایان روم که دو چهره داشت و نگهبان دروازه‌ها بود، باید قادر باشید همزمان به هر دو جهت نگاه کنید تا بهتر بتوانید با خطراتی که از هر سو روبه‌رو می‌شوید، مقابله کنید. باید دو چهره برای خود خلق کنید، یک چهره همواره به سوی آینده و چهره دیگر به سمت گذشته.

نهایت قدرت این است که کاری کنید، دیگران مطابق میلتان رفتار کنند. اگر بتوانید این کار را بدون اجبار یا ناراحت کردن دیگران انجام دهید، طوری که از روی میل درونی خواسته‌تان را برآورده کنند، در این صورت قدرت‌تان وصف‌ناپذیر است.

شوپنهاور باور داشت که «عظمت ذهن به انسجام آن است؛ نه به وسعتش.»

مردم براساس تأثیری که بر دنیا می‌گذارند، قضاوت کنید نه دلایلی که برای توجیه مشکلاتشان می‌آورند.

می‌گویند وقتی قرص ماه کامل باشد، صدف نیز کامل باز می شود. وقتی خرچنگ صدف را باز شده می‌یابد، سنگ یا علف دریایی به درون آن می‌اندازد و صدف دیگر نمی‌تواند بسته شود و خوراک خرچنگ می شود. این سرنوشت کسی است که دهانش را بیش از حد باز می‌کند و خود را به تمامی در اختیار شنونده قرار می دهد. لئوناردو داوینچی

ما شیفته اشخاص و چیزهایی می‌شویم که نتوانیم آن‌ها را بلافاصله تفسیر کنیم و بشناسیم.
 
ادیسون نقطه مقابل تسلا بود. او در واقع بیشتر از یک متفکر علمی یا مخترع نبود و یک بار گفت که لزومی ندارد ریاضی‌دان باشد زیرا همیشه می‌تواند یک ریاضی‌دان استخدام کند. این روش اصلی ادیسون بود. او واقعاً تاجر و تبلیغات‌چی بود و با دیدن فرصت‌ها، بهترین فرد را در آن زمینه استخدام می‌کرد تا آن کار را برایش انجام دهد. او از هیچ چیزی نمی‌ترسید حتی اگر مجبور می‌شد، فرصت‌ها را از چنگ رقیبانش درمی‌آورد. با اینکه تسلا به مراتب باهوش‌تر از او بود، این نام ادیسون بود که به واسطه اختراعات تسلا، دهان به دهان می‌چرخید.
هنگامی که مرغ‌ماهیخوار و صدف با هم درگیر می‌شوند، آن کس که سود می‌کند، ماهی‌گیر است.
کسی که مهار اوضاع را در دست دارد، از قدرت برخوردار است. چنین موقعیتی با دو شرط ایجاد می‌شود: اول اینکه یاد بگیرید احساسات‌تان را کنترل کنید و هرگز تحت تأثیر خشم قرار نگیرید. دوم آنکه بدانید وقتی افراد تحت فشار قرار می‌گیرند و به دام می‌افتند، به طور ذاتی به واکنش تند و عصبی تمایل دارند. توانایی جذب دیگران به سمت خود در بلندمدت، سلاحی به مراتب قوی‌تر از هر اقدام پرتنش است.
ضرب‌المثل ایتالیایی می‌گوید که بی‌اعتنایی برای جلب توجه است اما اگر واقعاً کسی را بسیار با ارزش می‌دانیم باید این مسئله را از او پنهان نگه داریم. این کار شاید لذت بخش نباشد
شعار آینده این است: «هیچ روزی نباید در غفلت بگذرد.» هیچ اتفاقی نباید غافلگیرتان کند زیرا شما قدرت آن را دارید که پیش از وقوع هر مشکلی آن را تصور کنید. به جای آنکه وقت‌تان را به رؤیاپردازی و خوش‌خیالی بگذرانید، تمام دام‌های احتمالی را محاسبه کنید. هرچه دورتر را پیش‌بینی کنید، می‌توانید گام‌های بیشتری را برنامه‌ریزی کنید و قدرتمندتر شوید.
«ارزش هر چیز براساس آنچه به واسطه آن به دست می‌آورید نیست، بلکه براساس بهایی است که بابت آن می‌پردازید.»
تصور کنید: تله خرس پر از عسل شکارچی خرس، هرگز شکارش را تعقیب نمی‌کند زیرا شکار خرسی که بداند تعقیب می‌شود، تقریباً محال است. نگران شدن خرس به معنای وحشی شدن اوست. شکارچی ماهر به جای این کار، تله‌هایی از عسل می‌گذارد. او با تعقیب و گریز، خودش را خسته نمی‌کند و جانش را به خطر نمی‌اندازد، بلکه تله‌ای شیرین برای خرس می‌گذارد و در آرامش منتظر می‌ماند.
همیشه در دسترس بودن، از ارزش و اعتبار شما می‌کاهد. هر چه بیشتر دیده و شنیده شوید، به نظر عادی‌تر خواهید رسید. اگر عضو گروهی هستید، بد نیست برای مدتی کوتاه آن را ترک کنید. بگذارید دیگران سراغتان را بگیرند، دلتنگتان شوند و بیشتر شما را تحسین کنند. بیاموزید که چه زمانی کمتر دیده شوید تا بیشتر به چشم بیایید.