معرفی کتابهای پیشنهادی وفا مدیا 3 فروردین 1403

قدرت و فساد

 

آیا قدرت فاسد می‌کند یا افراد فاسد به سمت قدرت کشیده می‌شوند؟ آیا کارکنانی که اختلاس می‌کنند یا پلیس‌هایی که آدم می‌کشند نتیجۀ نظام ناسالم‌اند یا صرفاً آدم‌های بدی‌ هستند؟ آیا ظالم ساخته می‌شود یا متولد می‌شود؟ چرا اجازه می‌دهیم افرادی اختیار ما را داشته باشند که شایستگی حضور در قدرت را ندارند؟ چگونه مطمئن شویم که افراد فسادپذیر به قدرت نمی‌رسند؟
برایان کلاس در پی یک دهه تحقیق و مصاحبه با صدها نفر که در بالاترین مناصب قدرت قرار داشته‌اند، از رهبران کشورها تا سرکردگان شورشیان و پیشوایان فرقه‌های مذهبی و مدیران شرکت‌ها، کوشیده تا رابطه قدرت و فساد را روشن کند و نشان دهد که چرا و چگونه افراد بی‌صلاحیت قدرت کسب می‌کنند و چطور ذهن آدمیان به قدرت یافتن آن‌ها کمک می‌کند. او در این کتاب توضیح می‌دهد که چطور برخی مناصب قدرت فرد را بر سر دوراهی وادار به اخذ تصمیمات بد برای پیشگیری از وضعیتی بدتر می‌کند.
این کتاب راهکارهایی را نیز برای پیشگیری، کشف و مبارزه با فساد در انواع سازمان‌ها ارائه می‌کند و آشکار می‌سازد که با اصلاح ساختارهای ذهنی و حکومتی می‌توان فساد را از میان برد.

 

تاریخ فشرده چین

 

سفری در تاریخ حماسی چین از میان هزاره‌ها، از نوآوری‌های نخستین تا قدرت مدرن امروز. تاریخ فشرده‌ی چین راهی را که این کشور از سرچشمه‌های قبیله‌ای خود تا دوران امپراتوری‌های افسانه‌ای‌اش و تا حزب کمونیست امروزی تحت رهبری شی‌ جین‌پینگ پیموده است، پی می‌گیرد و همچنین به داستان کم‌تر گفته‌شده‌ی زنان چینی و سایه‌ی ترسناک فساد و افتراق که امروز هم جمهوری خلق چین را تهدید می‌کند، می‌پردازد. در زمانه‌ای که داریم وارد «سده‌ی آسیا» می‌شویم، چین همچون یک بازیگر نیرومند در ژئوپولیتیک جهان، توجه همگان را به خود جلب کرده است. برای شناخت ملت واقعی چین پشت عناوین روزنامه‌ها، باید گذشته‌ی متلاطم آن را درک کنیم _ داستانی از «شخصیت‌های بزرگ، بحث‌های فلسفی و دسیسه‌های سیاسی، برخوردهای نظامی و تلاطم‌های اجتماعی، ابتکارات هنری و نوآوری‌های تکنولوژیک.»
«حتی اگر این تنها کتابی است که درباره‌ی چین خوانده‌اید، می‌توانید خود را در زمره‌ی کسانی بدانید که چین را می‌شناسند و می‌توانند جهانی را که چین در حال ساختنش است درک کنند. »

 

ژاپن رویاروی جهان

 

«بازگشت میجی» در 1868 واقعه‌ی سیاسی بزرگی در تاریخ ژاپن بود که ضربه‌ی نهایی را بر پیکر شوگون‌سالاری توکوگاوا (1868-1600) وارد آورد و ژاپن را تحت حاکمیت مستقیم امپراتور موتسوهیتو (میجی) قرار داد. این واقعه علاوه بر آن‌که سنت امپراتوری را احیا کرد، زمینه را برای ایجاد شکلی از نهادهای دموکراتیک پارلمانی فراهم ساخت. در 1925 ژاپن عملاً چهره‌ای مدرن و صنعتی به خود گرفته و مظاهر غربی را پذیرفته بود، اما چند سال بعد که عناصر افراطی حکومت به صرافت ایجاد خفقان در داخل کشور و کشورگشایی در شرق آسیا افتادند، عرصه بر «دموکراسی سلطنتی» تنگ شد. این کتاب سیری است در تاریخ تحولات داخلی ژاپن در فاصله‌ی سال‌های 1925 تا 1952 که ضمن آن به مداخلات خصمانه‌ی این کشور در چین طی دو دهه‌ی سی و چهل و همچنین نقش ژاپن در جنگ جهانی دوم می‌پردازد. درنهایت، فصل مربوط به بازسازی ژاپن در سال‌های پس از جنگ که تحت نظارت قوای متفقین، و به‌ویژه امریکا، صورت گرفت حاوی نکات بسیار مهمی است که مروری بر اسناد موجود درباره‌ی آن جزئیات بیشتری را درباره‌ی مسیر متفاوت ژاپن در سال‌های بعد روشن می‌سازد.
مجموعه‌ی «کارگاه تاریخ» به‌پشتوانه‌ی تحلیل‌های دقیق و اسناد معتبر، پرتوی تازه بر رویدادهای مهم و مناقشه‌برانگیز جهان، از اوایل عصر مدرن تا امروز، می‌اندازد. این کتاب‌ها بیش از پنج دهه منبع اساسی دانشجویان و پژوهندگان تاریخ بوده است که اینک به‌تدریج در اختیار خوانندگان فارسی‌زبان قرار می‌گیرد.

 

دنیای سوفی

 

کتاب دنیای سوفی معروف‌ترین اثر یوستین گردر، نویسنده‌ی نروژی و معلم فلسفه است. حسن کامشاد این کتاب را به زبان فارسی برگردانده است. یوستین گردر در ساده و موجزنویسی تبحر بسیار داشت. او که به دنبال کتابی روان و قابل‌فهم برای آموزش فلسفه به شاگردان نوجوانش بود، نتوانست چنین کتابی را بیابد؛ بنابراین خودش به فکر نوشتن کتاب «دنیای سوفی» افتاد. این نویسنده‌ی نروژی در طول دوران حرفه‌ای خود جوایز بسیاری دریافت کرده که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از: جایزه‌ی ادبیات نسل جوان آلمان برای دنیای سوفی، جایزه‌ی ویلی برانت در اسلو و یک مدرک افتخاری در کالج ترینیتی، دوبلین. کتاب‌های «راز فال ورق»، «درون یک آیینه، درون یک معما»، «راز تولد»، «قصر قورباغه‌ها»، «زندگی کوتاه است»، «دختر پرتقال»، «سلام کسی این‌جا نیست» و … از آثار این نویسنده هستند که بسیاری از آن‌ها با استقبال فراوان مواجه شده‌اند.
«دنیای سوفی» داستانی خودآموز و گیرا درباره‌ی هستی است که به 59 زبان ترجمه شده و خوانندگان بسیاری را با تاریخ فلسفه آشنا کرده است. شخصیت اصلی داستان سوفی آموندسن نروژی است که در آستانه‌ی پانزده‌سالگی قرار دارد و از لابه‌لای گفت‌وگوهای او با دوستانش می‌توان به ذهن خلاق وی پی برد. سوفی نامه‌های عجیب‌و‌غریبی از سوی فردی ناشناس دریافت می‌کند که خطاب به فرد دیگری به نام هیلد مولر نوشته شده‌اند. نامه‌ها پرسش‌های فلسفی جدیدی را در ذهن سوفی ایجاد می‌کنند؛ پرسش‌هایی مانند «تو کیستی؟»، «چگونه جهان به وجود آمد؟»، «آیا پس از مرگ حیات وجود دارد؟» و «چگونه باید زیست؟». سوفی با دریافت کردن این نامه‌ها سه مشکل پیدا می‌کند: این‌که فرستنده‎ی این نامه‎‌ها کیست؟ دوم پاسخ به پرسش‌های فلسفی این نامه‌ها و سوم این‌که هیلد مولر چه کسی است؟

 

 

اسب سیاه

 

انگار از همان آغاز زندگی انسان بر روی کره زمین دستورالعمل‌هایی برای موفقیت وجود داشته، چون آموزه‌های مرتبط با «زندگی بهتر» قدمتی اندازه فلسفه دارند و همین هاست که بعدتر صاحب نظران آن را «ادبیات موفقیت» نام داده اند.
هرجا سخن از اسب سیاه می شود منظور قهرمان و برنده ای است که هیچ یک از شرایط برد را نداشته، طبق معیارهای استاندارد پیش نرفته، ولی در روندی شگفت راه خودش را تا جایگاه اول بریده و رفته و همه را مبهوت گذاشته است. باور ما این است که فردیت و تفاوتهای فردی بسیار حائز اهمیت است و فرمول استاندارد و واحدی برای رسیدن به کامیابی و موفقیت وجود ندارد.