وال مارت برندی با استراتژی قیمت ارزان

 وال مارت برندی با استراتژی قیمت ارزان

 

امروزه Wal-Mart که نخستین شعبه آن در سال 1962 در ایالت Arkansas افتتاح شد به عنوان بزرگترین فروشگاه زنجیره ای در دنیا شناخته می شود و در برگیرنده بیش از 5700 فروشگاه، 1350 خرده فروشی، بیش از 2000 فروشگاه مرکب از خرده فروشی و فروشگاه های عرضه انواع سبزی ها و میوه ها و 550 فروشگاه بزرگ (Sam's Club) است. Sam Walton بنیان گذار وال مارت در صدد بود تا با ایجاد فروشگاه های کوچک و ارزان قیمت، مجموعه ای از محصولات کاربردی را در اختیار مشتری ها قرار دهد و با ارائه خدمات با کیفیت به آنها، برند قدرتمندی را در زمینه عرضه و توزیع مواد مصرفی ایجاد کند.

 

وال مارت برندی با استراتژی قیمت ارزان

یکی از عوامل کلیدی ایجاد رضایت و تجربه ی لذت بخش خرید برای مشتری ها، قیمتهای پایین محصولات وال مارت است.این فروشگاه زنجیره ای با نوآوری در استراتژیهای قیمت گذاری و اجرای سیاست قیمت گذاری بر پایه قیمتهای روز و کاهشی (*EDLP) توانست از سایر فروشگاه های زنجیره ای متمایز شود. شعار وال مارت «ماه همیشه ارزان می فروشم» نشان دهنده جدیت و تعهدات این شرکت در درک و پاسخگویی به رقابت است. شهرت وال مارت در زمینه ارائه خدمات مشتری پسندانه، یکی دیگر از عوامل کلیدی موفقیت آن در ایجاد رضایت مشتری است. در قسمت ورودی فروشگاه های وال مارت تعدادی از کارکنان فروشگاه ضمن خوش آمد گویی به مشتری ها آنها را در یافتن کالاهای مورد نیازشان یاری می کنند. این فروشگاه ها با استخدام کارکنان دلسوز و فهیم و تاکید و تمرکز بر دستیابی به رضایت مشتریان، آنها را در سراسر فروشگاه به نحوی مستقر می سازد که بتوانند به سریعترین و راحت ترین شکل در مواقع مورد نیاز به کمک مشتری بشتابند. این گونه رفتارها و رویکردها میزان اعتماد مردم را به وال مارت تقویت می کند. در یکی از نظرسنجی های انجام شده از مشتریان پرسیده شد : «وال مارت برای شما چه مفهومی دارد؟» در پاسخ به این سوال بیشتر مشتری ها عبارت «اعتماد» را به جای «قیمتهای مناسب» برگزیدند.

یکی از عوامل تاثیر گذار بر موفقیت این شرکت اتخاذ و اجرای رویکردهای پیچیده و منطقی است.

 

 وال مارت برندی با استراتژی قیمت ارزان

 

Sam Walton در بحث اتخاذ رویکردهای منطقی، یکی از پیشگامان زمان خود به شمار می آمد. وی در دهه 1960 با درک این نکته که دستیابی به رشد بلند مدت نیازمند استفاده و نصب سیستمهای اطلاعاتی پیشرفته برای مدیریت ورود و خروج حجم انبوهی از کالاها به فروشگاه است، درصدد چاره اندیشی برای آن برآمد.تا سال 1998 پایگاه داده های رایانه ای در شرکت وال مارت پس از پایگاه اطلاعاتی پنتاگون به عنوان بزرگترین نمونه از نظر حجم اطلاعات به شمار می آمد. یکی از نویسندگان کتب کسب و کار به تازگی وال مارت را به عنوان «سلطان سیستمهای منطقی در سطح فروشگاه های جهان» معرفی کرده است.

 

 وال مارت برندی با استراتژی قیمت ارزان

 

امروزه، وال مارت کوچکترین شباهتی با فروشگاه افتتاح شده در Arkansas سال 1962 ندارد. این شرکت یکی از بزرگترین مجموعه های فروشگاه و خرده فروشی در سراسر آمریکا به شمار می آید و کسب و کار خود را به آمریکای جنوبی و شمالی گسترش داده است. حجم فروش سالانه ی وال مارت در سال 2005 حدود 316 میلیارد دلار بوده است. به این ترتیب، در این سال به عنوان برترین برند در رتبه بندی Fortune 500 معرفی شد.

 

Everyday Low Price

 

توضیح:

* EDLP مخفف Everyday Low Price می باشد. EDP یک استراتژی قیمت گذاری است که به مشتری این اطمینان را می دهد که کمترین قیمت را خواهند پرداخت بدون آن که برای حراج یا ... منتظر بمانند. شایان ذکر است که در اقتصادهای پیشرفته دنیا، صاحبان کسب و کار با قیمت گذاری دولتی و ... روبرو نیستند و در قیمت گذاری صرفاً از شرایط حاکم بر کسب و کار خود و بازار پیروی می کنند به همین دلیل ممکن است مشتریان برای یک محصول با قیمتهای متفاوت از جانب فروشندگان مختلف روبرو شوند و اساساً همین موضوع منجر به خلق رقابت، افزایش بهره وری خواهد شد.

 

منبع : salesconsultant

نوشته های اخیر

دسته بندی ها