دانستنیهای عمومی درباره طلا : بخش اول

دلایلی که طلای دست دوم بخریم ؟

 

دلایلی که طلای دست دوم بخریم ؟

 یک راه برای افزایش یا حفظ سرمایه است برای افرادی که تمایلی به خرید و استفاده از مصنوعات طلا ندارند خرید طلای دست دوم و کارکرده بهترین گزینه ممکن است زیرا دست کم با خرید آن به حفظ سرمایه خودشان کمک می کنند. 2. هیچ اجرتی بابت آن پرداخت نمی کنید از آنجا که استفاده کننده اول، هزینه و به اصطلاح اجرت سازنده طلا را داده، در نتیجه اکنون لازم نیست شما دوباره اجرت پرداخت کنید. بنابراین از این نظر شما سود می کنید چون هزینه کمتری بابت طلای دست دوم پرداخت می کنید. 3. در هر زمانی تبدیل به پول می شود یکی از خوبی های خرید مصنوعات طلای دست دوم ( انگشتر طلا ، گوشواره طلا و...) این است که هر زمان که بخواهید می توانید آن را بدون ضرر بفروشید. این درحالی است که اگر طلای نو بخرید اجرت پرداخت می کنید و با فروش طلا، دست کم پول اجرت را ضرر کرده اید. 4. حاشیه سود و امنتیت بیشتری دارد به نسبت سکه و دلار یا سایر ارزهای دیگر، خرید طلای دست دوم یکی از روش های سرمایه گذاری با طلا است که بسیار مطمئن تر است و حاشیه امنیت بیشتری دارد. دلار ممکن است با نوسانات زیادی همراه باشد و حتی به ضرر شما منجر شود اما طلا همواره ارزش خود را حفظ می کند.

 

دلایلی که طلای دست دوم بخریم ؟

 

چرا طلای دست دوم نخریم ؟

امکان تقلبی بودن طلای دست دوم زیاد است هیچ تضمینی وجود ندارد که طلای کار کرده و خریداری شده شما اصل باشد مگر اینکه آن را از یک طلافروشی آنلاین با مجوز خریداری کرده باشید و یا یک مغازه طلافروشی قابل اطمینان پیدا کرده باشید. اگر هیچ جایی را سراغ ندارید که از آن طلا بخرید، حین خرید بسیار مراقب باشید زیرا ممکن است طلاهای تقلبی به شما بفروشند. حتما از یک شخص وارد و قابل اعتماد کمک بگیرید.2. اغلب بدون فاکتور و نامطمئن است سوای از اینکه ممکن است برخی طلافروشی ها به شما طلای تقلبی بفروشند، در اغلب موارد نیز ممکن است فاکتور خریدی برای طلاهای کار کرده در دسترس نباشد. بنابراین نمی توان مطمئن شد که طلا دزدی است و یا از راه درستی خرید و فروش شده است. 3. ممکن است خط و خش داشته باشد به دلیل اینکه مصنوعات طلای دست دوم بارها استفاده شده اند، ممکن است دچار خط و خش شده باشند. اگر شما کسی هستید که قصد استفاده روزانه از طلای کار کرده و خریداری شده خود را دارید شاید به دلیل وجود خط و خش روی طلا، کمی دلزده شوید. و اصولا کم پیش می آید که طلای کارکرده کاملا سالم باشد. 4. ممکن است در خرید و فروش آن به مشکل بر بخورید اگر طلای دست دومی که خریداری کرده‌اید فاقد فاکتور فروش باشد، احتمالا به سختی بتوانید آن را بفروشید. بنابراین سعی کنید که حتما و حتما حین خرید از فروشنده تمام فاکتورهای موجود را درخواست کنید و آن ها را تحویل بگیرید.طلای دست دوم اغلب طرح قدیمی و از مد افتاده دارد اغلب طلاهای دست دوم برای مدت ها مورد استفاده قرار گرفته اند و معمولاً قدیمی و با طرح های از مد افتاده هستند. اگر شما کسی هستید که عاشق طرح های جدید و مدرن هستید معمولا خرید طلای دست دوم برای شما مناسب نیست و باید طلای نو با طرح دلخواه خود را خریداری کنید

 

چرا قیمت طلا گران هست؟

 

چرا قیمت طلا گران هست؟

طلا از زمان های بسیار قدیم برای بشریت ارزشمند بوده و امروزه نیز چنین است.از زمان های بسیار قدیم ، طلا عنصر عمدتاً مترادف با ثروت بوده است.در طول تاریخ به عنوان ارز مورد استفاده قرار می گرفت: اولین استفاده از سکه های طلا به مصر باستان ، حدود سال 500 قبل از میلاد برمی گردد.تعداد کمی از فلزات در طول تاریخ می توانند همان محبوبیت و مطلوبیت طلا را داشته باشند.بسیاری طلا را به عنوان نوعی “واحد پول جهانی” می دانند ، زیرا در هر کجا که باشید به عنوان کالای ارزشی جهانی پذیرفته شده است. بدون شک طلا یک فلز گرانبها است که جنگ هایی نیز برای آن صورت گرفته است.این منبع طبیعی همیشه همه را مجذوب خود کرده و توانسته است اهمیت خود را طی قرن ها حفظ کند.افرادی که فلزات را درک می کنند ، می دانند که طلا فلز کمیاب نیست ، اما یافتن و استخراج همان مقدار زیاد با فناوری پیش صنعتی دشوار است. قیمت طلا توسط هیچ سازمانی تعیین نشده است ، اما به هزینه تولید آن (استخراج از زمین و سپس تصفیه آن) و چگونگی تمایل مردم برای پرداخت آن بستگی دارد.تولید طلا ، برخلاف بسیاری از فلزات دیگر ، نسبتاً گران است و بنابراین قیمت پایه را نسبتاً بالا می برد.اگر افراد زیادی تمایل به استفاده از طلا داشته باشند و بدنبال خرید آن هستند ، مجبورند برای بدست آوردن آن با یکدیگر رقابت کنند که در نهایت افزایش قیمت را در پی خواهد داشت.در غیر اینصورت تقاضای زیادی برای طلا وجود ندارد ، قیمت نزدیک به هزینه واقعی تولید خواهد بود.

دلیل دیگری که طلا از نظر ارزش به خوبی کار می کند ، این است که طلا به راحتی اکسید نمی شود ، بنابراین وزن ثابت را حفظ می کند.فلزات دیگر مانند آهن و مس اکسید می شوند.در اینجا طلا نادر است ، دارای حجم نسبتاً پایداری است و از بین نمی رود.تقریباً تمام طلاهایی که در تاریخ بشریت استخراج شده است ، هنوز هست.بالای نود درصد طلای استخراج شده توسط بشر در حال حاضر هنوز در اختیار ماست.می توانید طلای خود را دفن کنید و 50 سال دیگر (یا 50 هزار سال) برگردید و در اصل بدون تغییر خواهد بود.

 

چرا طلا ارزشمند است ؟

 

چرا طلا ارزشمند است ؟

برای بسیاری از مردم، طلا تنها یک فلز ارزشمند است. اما از نگاه برخی دیگر، طلا یک ماده شگفت انگیز محسوب می‌شود که زندگی مدرن را به شکلی که امروزه می‌شناسیم ممکن می‌سازد! ما طلا را هر روز اندازه‌گیری می‌کنیم، ذوب و بازیافت می‌کنیم، بنابراین چیزهایی در مورد ویژگی‌های منحصر به فرد و کاربرد این فلز گرانبها می‌دانیم. از منظر حرفه‌ای، اینها تنها برخی از دلایلی است که طلا بسیار شگفت انگیز است. شکل پذیری طلا به طوری نرم و قابل انعطاف و به اصطلاح طلاسازان چکش خور است که می‌توان آن را به شکل ورقه‌های نیمه شفاف رول کرد که می‌توان آن را به اندازه کافی کوچک کرد و برای استفاده در سیم کشی بعنوان نیمه رسانا استفاده کرد. می‌توان گفت که عنصر طلا، خمیر بازی فلزات است. واکنش پذیری طلا یکی از کمترین عناصر واکنشی در جدول تناوبی است. طلا با اکسیژن واکنش نشان نمی‌دهد، بنابراین هرگز زنگ نمی‌زند ویا نمی پوسد. طلا همچنین در برابر بیشتر ترکیبات (به استثنای سیانید پتاسیم) و اسیدها (به استثنای آکواریا رگیا) مقاوم است. در واقع، مقاومت اسیدی طلا یکی از دلایلی است که دقت تست‌های اسیدی را تایید می کند. رسانایی الکتریکی طلا یک رسانای بسیار خوب گرما و برق است. از آنجایی که طلا هرگز پوسیده نمی‌شود و می‌تواند به هر شکلی در بیاید، از آن برای ساخت اتصالات الکتریکی با عمر طولانی در تمام انواع دستگاه‌ها استفاده می‌کنند. بازتاب انرژی طلا بازتابنده خوب انرژی تابشی الکترومغناطیسی است، از جمله امواج رادیویی، مادون قرمز و اشعه ماوراء بنفش. به همین خاطر، از آن اغلب در هوا و فضا برای ارائه پوشش‌های محافظ در ساخت تجهیزاتی مانند اجزای قطعات ماهواره‌‌ها و لباس فضانوردها استفاده می‌شود.

 

چرا طلا زنگ نمی زند ؟

 

چرا طلا زنگ نمی زند ؟

طلا فلزی است نرم، براق، زرد رنگ، چکش خوار، قابل انعطاف (سه ظرفیتی و یک ظرفیتی) و فلز واسطه که با بیشتر عناصر شیمیایی واکنش ندارد و تنها بوسیله کلر و تیزاب سلطانی(آمیزه ای از اسید نیتریک و اسید هیدروکلریک) مورد حمله قرار می گیرد.این فلز عمدتا "به شکل آزاد و بصورت تکه هایی در سنگها و رسوبهای آبرفتی وجود دارد و یکی از فلزات ضرب سکه می باشد. طلا در بسیاری از کشورها بعنوان معیار ارزش پول بکارمی رود همچنین در جواهرات، دندانپزشکی و الکترونیک مورد استفاده قرار می گیرد.طلا بعلت آنكه فلزی بسیار نرم و چكش خـور می باشد بـاید بـا فــلزات دیگـری آمیـختـــه گـردد تــا استحكام لازم را بیابد. بغیر از طلای 24 عیار مـابقی آلیاژ طلا نامیده میگـردند. مس، نقره، نیكل و پالادیوم بــرای استحكام بیشتر و فلز روی به ایـن خـاطر بـه طـلا افــزوده میگردد تا اكسیژن هوا را جذب كــرده و از اكـسیـد شــدن مـس و نـقـره جـلوگیــری كنـــد. عـیار طلا یا همان قـیـراط درجـه خـلوص طـــلا را مشـخـص می كند. هـر قیـراط 1/24 درصـد كل طلا در آلیاژ طلا را تعیین می كـنـد. طلای سفید طبیعی خاكستری روشن می بـاشد بـه هـمـین خاطر برای سفید تر جلوه دادن آن از روكش رودیوم برای پوشش استفاده می كنند. و از آنـجـایـی كه رودیــوم پــس مدتی ساییده می شود باید مجددا طلای سفید را روكش كرد. ایـن مدت 12 الی 18 ماه است.طلا يك عنصر فلزي با ساختار کوبیک بوده كه از اول طلايي رنگ بوده ولي هنگام بريده شدن سياه و يا بنفش مي شود. طلا شكننده ترين عنصر مي باشد. همچنين بسيار سست بوده و به منظور استحكام بيشتر به صورت آلياژ در مي آيد. اين عنصر هدايت كننده خوب دما و الكتريسته مي باشد .طلا معمولاً در رگه های پوسته زمین همراه با کانی های مس و یا به صورت آزاد وجود دارد . معمول ترين تركيبات طلا عبارتند از (AuCl3) و (HAuCl4) . مخلوطي از يك قسمت نيتريك و سه قسمت اسيد هيدروكلريك aqua regia نام دارد كه طلا را در خود حل مي كند.65% طلاي جهان از آفريقا به دست مي آيد . این عنصر از گذشته های بسیار دور شناخته شده بود طلا در طبیعت به صورت آزاد یافت می شود . این عنصر به طور گسترده در طبیعت پخش شده است و در بیشتر مواقع همراه با کوارتز و پیریت یافت می شود.