دانستنیهای عمومی درباره طلا : بخش دوم

 

چرا طلا سیاه می شود؟

 

چرا طلا سیاه می شود؟

طلا از جمله فلزاتی است که در برابر انواع مختلف مواد شیمیایی واکنش‌های کمی از خود نشان می‌دهد. همین باعث شده تا طلا ارزش و قیمت بالایی پیدا کند. این فلز به راحتی با اکسیژن هوا ترکیب نمی‌شود و به همین خاطر برای مدت طولانی می‌تواند درخشش خود را حفظ کند، پوسیده و سیاه هم نمی‌شود. اما همه این موارد مربوط به طلای «خالص» است! کدر و سیاه شدن طلا در نتیجه خورده شدن تدریجی سطح طلا ایجاد می‌شود و از بین رفتن و کدر شدن رنگ که روی مصنوعات و جواهرات طلا دیده می‌شود را اصطلاحا «پوستۀ سیاه» می‌نامند. حالا چرا طلای اصل باید سیاه شود؟ دلیل اول به «عیار» زیورآلات طلا مربوط است. طلای خالص بسیار نرم است و نمی‌توان با آن جواهر و مصنوعات زینتی ساخت. به همین خاطر طلا را با فلزهای دیگری مثل مس و نقره ترکیب می‌کنند تا استحکام بیشتری پیدا کند. اگر فلز مس به کار رفته در ساخت طلا، کیفیت پایینی داشته باشد یا درصد مس بیشتر از نقره باشد، احتمال اینکه طلا سیاه شود زیاد است.

این امر در فصل‌های گرم سال بیشتر مشاهده می‌شود. چون بدن انسان عرق می‌کند و نمک موجود در آن با مس موجود در طلا واکنش نشان می‌دهد و رد سیاه یا سبز از خود بر جای می‌گذارد.

حواستان باشد که همه زیورآلات طلای ۱۸ عیار آلیاژی از طلا و دیگر فلزات هستند. یعنی وجود مس و نقره از ارزش و عیار طلای شما کم نمی‌کند. پس نگران این موضوع نباشید.

دلیل دوم سیاه شدن طلا، «آبکاری» آن است. تقریبا همه زیورآلات طلا برای اینکه درخشان و براق شوند با یک لایه طلا یا رودیوم آبکاری می‌شوند. اگر کیفیت آبکاری خوب نباشد، می‌تواند منجر به سیاه شدن طلای اصل شود. چاره این کار این است که دوباره طلای خود را آبکاری کنید تا مثل روز اول درخشان و براق شود.

 

چرا طلا سفید زرد می شود؟

 

چرا طلا سفید زرد می شود؟

تمام طلاهای سفیدی که امروزه در بازارها موجود است، یک لایه رودیوم روی خود دارند. روکش رودیم برای طلا هیچ گونه ضرری ندارد و از ارزش طلا نیز کم نمی کند اما سفیدی و درخشندگی آن همیشگی نیست.

رنگ جواهرات سفید نسبت به رنگ دیگر جواهرات حساس تر هستند. جواهرات سفید پس از مدت کوتاهی استفاده از آنها سفیدی و درخشش خود را از دست می دهند و احتیاج به آبکاری پیدا می کنند. رنگ طلا به تنهایی زرد است که برای ساخت طلا با فلزات مختلفی آن را ترکیب می کنند. برای ساخت طلای سفید، طلا را با فلزاتی چون نقره،نیکل و رودیم ترکیب می کنند و در آخر برای درخشش و براقی بیشتر طلا روی آن را روکش می کنند که معمولا این روکش از جنس رودیم است اما با گذشت زمان و استفاده مداوم از جواهرات سفید این روکش رودیم از بین می رود به همین دلیل است که پس از مدتی شما از طلا خسته می شوید.

بهترین روش برای حفظ سفیدی طلای سفید،این است که هرچند وقت یک بار روی آن را مجددا روکش کنید. برای این کار لازم است جواهر خود را به جواهر سازی نشان دهید و از او بخواهید که طلای شما را مجددا روکش کند. این نکته را در نظر داشته باشید که روکش رودیوم زود به زود از بین می رود البته ماندگاری روکش رودیوم به ضخامت آن بستگی دارد مگر اینکه از طلای خود همیشه استفاده نکنید. درست است که شما دوست دارید همیشه جواهرات درخشان و براقی داشته باشید اما کمتر آن را پولیش کنید زیرا این کار در طولانی مدت باعث از بین رفتن روکش طلا می شود. بهترین روش برای تمیز کردن و درخشان کردن طلای سفید این است که آن را نزد متخصص ببرید و به روش های صحیح سطح طلا را براق کنید. طلای سفید را نهایتا سالی دو بار پولیش کنید. شما نقش مهمی در حفظ و نگهداری رنگ طلا و جواهرات خود دارید به عنوان مثال بهتر است هنگام انجام کارهایتان از آنها استفاده نکنید تا از آنها در برابر ضربه و ساییدگی محافظت کنید زیرا جواهرات سفید به دلیل داشتن روکش رودیم در برابر ضربه و ساییدگی نسبت به بقیه جواهرات مقاومت کمتری دارند.

 

چرا طلا سبز می شود ؟

 

چرا طلا سبز می شود ؟

مقصر اصلی سبز شدن پوست پس از استفاده از زیورآلات وجود فلزی به نام «مس» است. وقتی اسیدهای موجود در پوستِ عرق کرده با مس موجود در طلا و جواهرات ترکیب می‌شود باعث زنگ زدن مس می‌شود و نمک‌های مسی تولید می‌کند. نمک‌های مسی اغلب یا به رنگ آبی هستند یا سبز. این نمک‎‌ها یک لایه سبز رنگ روی جواهر بر جا می‌گذارند و همین لایه به پوست منتقل می‌شود و به صورت سایه سبز نمایان می‌شود. در تابستان‌ها این وضعیت تشدید می‌شود. چون در تابستان پوست بیشتر عرق می‌كند و نمك موجود در عرق بدن به این روند شدت می‌بخشد. بعضی از مردم شاید تصور کنند که پوستشان به مس حساسیت دارد و به همین خاطر است که پس از استفاده از طلا و جواهر سبز می‌شود. اما واقعیت این است که وقتی انسان عرق می‌کند، عناصر موجود در عرق بدن با مسِ موجود در طلا وارد واکنش شمیایی می‌شوند و این لکه‌ها را بر جا می‌گذارد. یعنی به آلرژی ارتباطی ندارد، مگر اینکه محل رنگی با خارش یا دانه‌های قرمز همراه باشد که در این صورت لازم است به پزشک مراجعه کنید و مطمئن شوید به مس حساسیت ندارید.

 

چرا مدال طلا را گاز می گیرند؟

 

چرا مدال طلا را گاز می گیرند؟

همیشه می بینیم که ورزشکاران مدال خود را گاز می گیرند و عکس آن ها در رسانه ها منتشر می شود.دلیل این کار چیست؟آیا ریشه علمی دارد؟ اکثر قهرمانان، مدال خود را به ویژه اگر مدال طلا باشد، گاز می گیرند و به این شیوه، پیروزی خود را جلوی دوربین ها جشن می گیرند.

موضوع گاز گرفتن مدال طلا، پیشینه ای تاریخی دارد. در گذشته ها برای این که اطمینان حاصل کنند که سکه های رایج، از طلای خالص است یا سربِ زراندود، آن را گاز می گرفتند، اگر سکه از طلای خالص باشد، جای دندان ها بر آن باقی می ماندهرچند دورۀ سکه ها و پول های طلا کاملا تمام شده است، اما این عادت همچنان نسل به نسل منتقل شده است و به مدال آوران رسیده است.این روزها گاز گرفتن به نماد قهرمانی تبدیل شده و از گاز گرفتن مدال، فراتر رفته است. به عنوان مثال، “رافائل نادال” تنیسور اسپانیایی، پس از قهرمانی در جام “رولان گاروس” جام قهرمانی را در برابر دوربین ها گاز گرفت!

 

چرا کلاغ طلا دوست دارد؟

 

چرا کلاغ طلا دوست دارد؟

کلاغ‌ها جزو باهوش‌ترین حیوانات هستند و فلزات را همچون کلکسیونرها در لانه خود جمع‌آوری می‌کنند.وی ادامه می‌دهد: آنها از این فلزات برای جذب جنس مخالف استفاده می‌کنند و تا زمانی که چیز بهتر و قشنگ‌تری نیافته‌اند، آن فلز را در لانه نگه می‌دارند. در واقع کلاغ‌های نر برای جذب ماده‌ها اشیاء‌ درخشان را نگهداری می‌کنند.