جدیدترین اخبار دنیای موبایل : 10 خرداد 1402

جدیدترین اخبار دنیای موبایل : 10 خرداد 1402

 

نسل جدید هسته‌های پردازشی ARM برای موبایل معرفی شدند : نسل جدید هسته‌های پردازشی ARM با هدف بهره‌وری هرچه بیشتر انرژی رونمایی شدند. ARM بالاخره پلتفرم جدید خود که قولش را داده بود معرفی کرد. نسل جدید هسته‌های پردازشی ARM به‌نام‌های A720 ،Cortex-X و A520 معرفی شدند. ARM پیش‌تر و در جریان رویداد Computex 2023 گفته بود که مشغول کار بر روی یک پلتفرم جدید به‌نام TSC23 است.

این مهم حالا تحقق یافته و این شرکت بزرگ هسته‌های پردازشی 64بیتی خود را با هدف افزایش بهره‌وری انرژی در گوشی‌های هوشمند معرفی کرده است. شرکت ARM در جریان کامپیوتکس 2023 از پلتفرم جدید خود برای دنیای موبایل به‌نام TSC23 رونمایی کرد. این پلتفرم شامل هسته‌های پردازشی و گرافیکی جدید می‌شود. هسته‌های پردازشی Cortex-A720 ،Cortex-X4 و Cortex-A520 همگی مبتنی‌بر معماری ARMv9.2 و 64 بیتی هستند. ARM در این هسته‌ها روی بهره‌وری انرژی تمرکز زیادی داشته است.

قدرتمندترین هسته پردازشی جدید ARM، هسته Cortex-X4 با فرکانس 3.4 گیگاهرتز است که‌طبق گفته توسعه‌دهنده‌اش، نسبت‌به هسته Cortex-X3 تا 15 درصد عملکرد بهتری دارد، درحالی‌که 40 درصد انرژی کمتری مصرف می‌کند. از سوی دیگر، این هسته نسبت به‌نسل قبلی‌اش تا 10 درصد فضای بیشتری‌هم اشغال می‌کند.

همان‌طور که می‌توان حدس زد، شاهد توسعه تراشه‌ای تنها با هسته‌های Cortex-X4 نخواهیم بود و مانند سال‌های گذشته، این هسته با هسته‌های ضعیف‌تر ترکیب می‌شود. اما کدام هسته‌ها قرار است در نسل بعدی تراشه‌های پرچمدار، Cortex-X4 را همراهی کنند؟

مشخصات هسته پردازشی Cortex-A720 و Cortex-A520

در کنار هسته قدرتمند Cortex-X4، با دو هسته پردازشی جدید Cortex-A720 و Cortex-A520 هم روبه‌رو هستیم. به‌گفته ARM، هسته A720 نسبت‌به A715 تا 20 درصد بهره‌وری انرژی بالاتری دارد؛ البته بدون افزایش عملکرد. درصورتی‌که به‌دنبال مصرف انرژی یکسان با A715 باشید، 4 درصد عملکرد بالاتر در اختیارتان قرار می‌گیرد.

تولیدکنندگان تراشه می‌توانند در پیکربندی‌های مختلف از Cortex-A720 استفاده کنند. درحقیقت هم می‌توان به‌سراغ حافظه کش مختلف و هم اندازه‌های فیزیکی متفاوت رفت. برای مثال، این هسته در کوچک‌ترین پیکربندی‌اش، اندازه‌ای مشابه با Cortex-A78 سال 2020 دارد؛ بااین‌حال تا 10 درصد عملکرد بالاتری از خودش نشان می‌دهد و تمام مزایای معماری ARMv9 را هم به‌همراه دارد.

به گفته ARM، هسته کم‌مصرف Cortex-A520 هم نسبت به‌نسل قبلی‌اش (یعنی A510) تا 22 درصد بهره‌وری انرژی بالاتری دارد و باعث افزایش شارژدهی دستگاه‌ها می‌شود. البته اگر مصرف انرژی برای توسعه‌دهنده اهمیتی نداشته باشد، A520 با مصرف انرژی یکسان با A510، تا 8 درصد عملکرد بالاتری از خودش نشان می‌دهد.

به گفته ARM، می‌توان از هسته‌های پردازشی جدید آن در پیکربندی‌های مختلف استفاده کرد. برای مثال در سال‌های اخیر شاهد تراشه‌ها با پیکربندی 3+4+1 یا 4+2+2 بوده‌ایم، اما حالا می‌توان به‌سراغ پیکربندی‌های مختلفی مانند 2+5+1 رفت.

نسل بعدی تراشه‌های پرچمدار و میان‌رده کوالکام و مدیاتک با جدیدترین هسته‌های ARM ساخته می‌شوند و در کنار افزایش عملکرد، مصرف انرژی پایین‌تری هم خواهند داشت.

 

جدیدترین اخبار دنیای موبایل : 10 خرداد 1402

 

قیمت گوشی‌های سامسونگ امروز ۹ خرداد ۱۴۰۲ : اتوجه به تغییرات قیمت دلار در ماه‌های اخیر، بازار موبایل نیز با نوسانات زیادی مواجه شد اما باتوجه به افزایش نسبی قیمت دلار در روزهای اخیر، قیمت برخی مدل‌های گوشی موبایل نیز افزایش یافت. در این گزارش قیمت مدل‌های پرفروش سامسونگ در بازار بررسی شده است. گوشی گلکسی A۰۴ یکی از گزینه‌های پیشنهادی برای خرید ارزان‌ترین گوشی هوشمند سامسونگ است. با ۳۲ گیگ فضای ذخیره‌سازی حدود چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود اما فروشنده‌های موبایل می‌گویند گلکسی A۱۴ فروش بیشتری دارد و خرید نسخه ۶۴ گیگ آن حدود شش میلیون و ۵۰۰ هزار تومان آب می‌خورد.گوشی گلکسی S۲۳ Ultra آن طرف جزو گرانقیمت‌ترین گوشی‌های سامسونگ است و با ۵۱۲ گیگ فضای ذخیره‌سازی ۶۴ میلیون تومان قیمت دارد.

فروشندگان میان‌رده‌هایی مثل A۵۴ نسخه ۲۵۶ گیگ را ۱۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می‌فروشند و در همین بازه نسخه ۲۵۶ گیگ گلکسی A۷۳ فروخته می‌شود. گوشی موبایل گلکسی A۱۴ حالا یکی از پرفروش‌ترین گوشی‌های سامسونگ در بازار است که با اختلاف قیمت منطقی نسبت به نسخه قبلی خودش یعنی A۱۳ فروخته می‌شود. فروشنده‌های موبایل می‌گویند، هر دو نسخه ۶۴ و ۱۲۸ گیگ گوشی گلکسی A۱۴ بین محبوب‌ترین مدل‌های فعلی بازار به‌حساب می‌آیند و کنار آن می‌توانیم به گلکسی A۲۳ اشاره کنیم که بعد تقریبا یک سال و نیم از عرضه جهانی، هنوز در ایران طرفدار دارد و حالا نسخه جدید آن یعنی A۲۴ هم پا به بازار گذاشته است.

 

جدیدترین اخبار دنیای موبایل : 10 خرداد 1402

 

گوگل روی دومین گوشی تاشو خود متمرکز است : گوگل اولین گوشی تاشو خود را در مراسم کنفرانس توسعه دهندگان معرفی کرد. این گوشی با نام پیکسل فولد عرضه شد. اکنون یکی از مدیران این شرکت ساخت دومین گوشی تاشوی گوگل را تایید کرده است. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، آیوی راس، رییس بخش طراحی گوشی های گوگل در پادکستی با نام Made By Google منتشر شد به توسعه دومین گوشی این شرکت اشاره دارد. ظاهراً تمرکز گوگل روی گوشی دوم از مدت ها پیش بوده و به دلیل اینکه توسعه آن برای عرضه به بازار مناسب نبوده همزمان با پیکسل فولد معرفی نشده است. مدیر بخش طراحی نیز به این موضوع اشاره کرده است. آیوی راس، در پادکستی که از او منتشر شده در مورد این موضوع گفته است گوشی موردنظر چندان برای عرضه به بازار آماده نبوده است. به همین دلیل اکنون تمرکز بیشتری روی آن انجام شده تا بتوانند در زمان بهتری از آن رونمایی کنند. آنها امیدوارند با صرف زمان بیشتر گوشی بهتری نیز عرضه کنند. هنوز مشخص نیست دومین گوشی تاشو گوگل با چه طراحی و مشخصاتی وارد بازار خواهد شد. همچنین نحوه باز شدن آن و یا اینکه چگونه قرار است در دسترس کاربران قرار بگیرد اطلاعاتی در دست نیست.