.

معرفی کتاب حیوانات مسلح اثر داگلاس جی املن

اخبار
معرفی کتاب حیوانات مسلح اثر داگلاس جی املن 17 آذر 1400پروفسور داگلاس.جی املن، زیست‌شناس تکاملی است که در خصوص رشد و تکامل عجیب‌ترین سلاح‌های حیوانات و چگونگی شکل‌گیریشان تحقیقات فراوانی انجام داده‌است. او در این کتاب با بیان جذابی به شرح آزمایش‌ها و تجربیاتش پرداخته و در سفری مهیج، ما را با خود از تنه‌های درختان فروافتاده در جنگل‌های استوایی، تونل‌های زیرزمینی ساحل دریاها و صخره‌های پرشیب دامنه‌ی کوه‌ها تا دل قلعه‌ها و کاخ‌های قرون وسطی و ناوهای نظامی در آسمان و زمین می‌برد.
گاه در حیوانات، ابزارهای مبارزه و دفاع چنان خارق‌العاده‌ای به وجود می‌آیند که به هیچ روی نمی‌توان از کارشان به سادگی عبور کرد. داستان به وجود آمدن این ساختارها بسیار جذاب و شگفت‌انگیز است و در این کتاب برای اولین بار مورد بررسی و کالبدشکافی قرار گرفته‌است.
نکته‌ی جالب‌تر این که نویسنده به طور موازی، این روند را در انسان مقایسه کرده و به درهم‌تنیدگی میان این دو فرآیند پرداخته ‌است. شاید برای بسیاری افراد قابل تصور نباشد که سلاح‌های انسانی با ظاهر رعب‌آورشان با استفاده از چه قواعد ظریفی به شکل کنونی درآمده‌اند و یا در آینده احتمالا به چه شکلی درخواهند آمد.
نویسنده به بررسی شرایط و محیط شکل‌گیری پیچیده‌ترین سلاح‌های حیوانات و انسان‌ها پرداخته و در کمال شگفتی هر دو را مشابه یافته‌است. وی در این کتاب با مهارت و به زیبایی به بیان این فرآیندها و اسرار شگفت انگیزشان پرداخته که هر خواننده را به فکر فرو می‌برد.
پرفسور املن، در داستانی شخصی، روایتی تاریخی و بیانی دقیق، تکامل شگفت‌انگیزترین و عظیم‌ترین سلاح‌های حیواناتی را ترسیم کرده که حتی وجودشان هم حیرت‌آور است.
 
داگلاس املن (زاده ۲۹ آوریل ۱۹۶۷) زیست‌شناس تکاملی و استاد زیست‌شناسی در دانشگاه مونتانا است. او جایزه شغلی اولیه ریاست جمهوری برای دانشمندان و مهندسان را از دفتر سیاست علم و فناوری در کاخ سفید، جوایز متعدد تحقیقاتی از بنیاد ملی علوم، و جایزه طبیعی E. O. Wilson از انجمن طبیعت گرایان آمریکا دریافت کرده است. تحقیقات او بینش‌هایی را در مورد توسعه و تکامل سلاح‌های اغراق‌آمیز نر، مانند شاخ‌هایی که در سوسک‌های اسکاراب یافت می‌شود، ارائه می‌کند. او رویکردهایی از اکولوژی رفتاری، ژنتیک، فیلوژنتیک و زیست شناسی رشدی را ترکیب می کند تا بفهمد که چگونه تکامل این ساختارهای عجیب و غریب را شکل داده است. پروژه‌های فعلی او شامل بررسی چگونگی بیان تغییر یافته ژن‌های الگوی زائده به تفاوت‌های گونه‌ها در شکل شاخ‌ها می‌شود و اینکه چگونه مسیر گیرنده انسولین (InR) اندازه سلاح‌های نر را در پاسخ به محیط تغذیه لارو تعدیل می‌کند. او اخیراً در فیلم‌های مستندی درباره آثارش برای BBC (وحشی‌ترین سلاح‌های طبیعت) و NOVA (اسلحه‌های حیوانات افراطی) بازی کرد و اولین کتاب داستانی غیرداستانی خود را برای خوانندگان دوره راهنمایی با نام Beetle Battles: One Scientist's Journey of Adventure and Discovery در دسامبر 2019 منتشر کرد. او نوه جان تی املن است.
معرفی کتاب حیوانات مسلح اثر داگلاس جی املن