.
کتاب راز سرمایه از هرناندو دو‌سوتوهرناندو دو سوتو بنیانگذار و رئیس «مؤسسه آزادی و دموکراسی» در شهر لیما، پایتخت کشور پرو است. مجله اکونومیست این مؤسسه را یکی از دو گروه مهم از «کارشناسانی در جهان می‌داند که در مورد مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی مشورت می‌دهند و اظهارنظر می‌کنند.» اخیراً، مجله تایم دو سوتو را یکی از پنج نوآور برجسته امریکای لاتین در قرن بیستم معرفی کرده است. او متولد پرو است و به‌عنوان یک اقتصاددان در سازمان تجارت جهانی و همچنین به‌عنوان مدیر ارشد اجرایی یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های مهندسی در اروپا خدمت کرده است. دو سوتو یک استاد معمولی در رشته اقتصاد نیست، بلکه در حال حاضر یکی از مجرب‌ترین اقتصاددانان جهان است که توانسته با پیشنهادات عملی خود، بر نحوه تصمیم‌گیری سیاستمداران تأثیرات قابل ملاحظه‌ای بگذارد.

شاید دلیل آن به علت دو کتابی که او منتشر کرده و به ویژه کتاب دوم باشد. کتاب اول تحت عنوان راه دیگر در سال ۱۹۸۶ منتشر شد و در سال ۱۹۸۷ به بیش از ده زبان دنیا ترجمه گردید و پرفروش‌ترین کتاب سال در امریکای لاتین بود. در این کتاب، دو سوتو افکار خود را در مورد موانع دیوانسالاری که بر سر راه فقرا در کشورهای در حال توسعه جهت عبور از راه‌های رسمی برای تأسیس کسب‌وکار خصوصی وجود دارد، بررسی می‌کند. هزینه‌های بالای عبور از راه‌های رسمی، موجب می‌شود که آنها به سوی بخش غیررسمی اقتصاد گرایش پیدا کنند.

 

  • جزئیات

بخشی از کتاب راز سرمایه

پیشگفتار مترجم

هرناندو دو سوتو بنیانگذار و رئیس « موسسه آزادی و دموکراسی » ( ۳) در شهر لیما ( ۴) ، پایتخت کشور پرو است. مجله اکونومیست این موسسه را یکی از دو گروه مهم از « کارشناسانی در جهان می داند که در مورد مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی مشورت می دهند و اظهارنظر می کنند. » ( ۵) اخیراً، مجله تایم دو سوتو را یکی از پنج نوآور برجسته امریکای لاتین در قرن بیستم معرفی کرده است. او متولد پرو است و به عنوان یک اقتصاددان در سازمان تجارت جهانی و همچنین به عنوان مدیر ارشد اجرایی یکی از بزرگ ترین شرکت های مهندسی در اروپا خدمت کرده است.

دو سوتو یک استاد معمولی در رشته اقتصاد نیست، بلکه در حال حاضر یکی از مجرب ترین اقتصاددانان جهان است که توانسته با پیشنهادات عملی خود، بر نحوه تصمیم گیری سیاستمداران تاثیرات قابل ملاحظه ای بگذارد. شاید دلیل آن به علت دو کتابی که او منتشر کرده و به ویژه کتاب دوم باشد. کتاب اول تحت عنوان راه دیگر در سال ۱۹۸۶ منتشر شد و در سال ۱۹۸۷ به بیش از ده زبان دنیا ترجمه گردید و پرفروش ترین کتاب سال در امریکای لاتین بود. در این کتاب، دو سوتو افکار خود را در مورد موانع دیوانسالاری که بر سر راه فقرا در کشورهای در حال توسعه جهت عبور از راه های رسمی برای تاسیس کسب وکار خصوصی وجود دارد، بررسی می کند. هزینه های بالای عبور از راه های رسمی، موجب می شود که آنها به سوی بخش غیررسمی اقتصاد گرایش پیدا کنند.

کتاب دوم او تحت عنوان راز سرمایه که در پیش روی دارید در سال ۲۰۰۰ به چاپ رسید. این کتاب موجب شده است که دو سوتو با حضور فعال خود در کشورهای در حال توسعه تبدیل به یک شخصیت بین المللی بشود. تاکنون رهبران بیش از ۲۰ کشور جهان از افغانستان گرفته تا مکزیک و روسیه به پیشنهادات او گوش فرا داده و راهکارهای او را اجرا کرده اند. اخیراً در جریان مجمع جهانی اقتصاد در داووس ( ۶) سوئیس، بیل کلینتون ( ۷) ، رئیس جمهور سابق امریکا، از اندیشه های او دفاع کرد. ( ۸)

دو سوتو، در عین متانت و بردباری، با انگیزه زیاد و انرژی فوق العاده، اندیشه ها و افکارش را به مخاطبانش عرضه می کند. اما باید قبول کرد که او نه تنها یک سخنران مجرب و تحلیل گر اقتصادی ماهر است، بلکه بسیاری از کشورها راهکارها و پیشنهادات او را در عمل تجربه کرده اند.